Позиції Кернеса в Харкові слабшають на очах
Сьогодні у Дзержинському райсуді Харкова починається судовий процес проти мера Геннадія Кернеса. Йому інкримінуються злочини проти активістів місцевого Євромайдану. При цьому, переказ грошей через фіктивні підприємства лідера організації "Оплот" Євгена Жиліна з рахунків комунальних підприємств Харкова ставить Кернеса в ще більш скрутне становище. Можливий зв'язок із сепаратистами структур, підконтрольних меру, буде використаний проти нього, як мінімум, щоб не допустити переобрання на пост мера. Але найбільш серйозною проблемою для Кернеса, схоже, залишається обмеженість політичного маневру.
Комунальний оплот слідства
30 березня прокуратура Харківської області повідомила про виявлені факти переказу коштів комунальних підприємств (КП) Харкова на рахунки фіктивних фірм, зареєстрованих лідером відомої організації "Оплот" Євгеном Жиліним. "Тільки протягом 2012-2014 років шляхом здійснення безготівкових товарних операцій через 9 фіктивних фірм виведено з легального обороту 100 млн грн комунальних підприємств Харкова", - повідомила прокуратура.
Загальний обсяг коштів, які пройшли через підконтрольні Жиліну фірми, за два роки склав більше 1 млрд грн. "Встановлено, що фінансування здійснювалося через дві харківські комерційні структури, що входять в підконтрольний Жиліну конвертаційний центр. Кошти, призначені для фінансування терористів, перераховувалися юридичним і фізичним особам, які перебувають на території РФ, а готівкові нелегально перевозилися через державний кордон України в РФ. Надалі гроші потрапляли в Ростовську область, а звідти, через контрольовану терористами ділянку російсько-українського кордону - ватажкам так званих ДНР і ЛНР", - повідомив прес-центр СБУ.
Євген Жилін оголошений в розшук і підозрюється у фінансуванні тероризму за ч. 2 ст. 258-5 КК України.
Поки офіційних роз'яснень з боку міськради не було. Ймовірно, ці роз'яснення будуть схожі з тими, які були дані за фактами масових перевірок КП: мовляв, КП мають право вести господарську діяльність і самі відповідають за результати. Роботи підрядників за такими договорами у переважній більшості випадків були реально виконані, документально закриті, кажуть директори цих підприємств.
"Якщо у нас з'явилися недобросовісні підрядники, то це питання до них, а не до "Харківських теплових мереж" (ХТМ). Всі об'єкти, які вони виконали, здані в експлуатацію і перевірені фінінспекцією і податковою. Якщо прокуратура заявляє про порушення, то, напевно, вони є, але не в теплових мережах. Мова йде про 135 контрагентів, а в рік у нас таких фірм більше тисячі. Ці факти до теплових мереж ніякого відношення не мають", - озвучив типову лінію захисту директор КП ХТМ Сергій Андрєєв.
Єдине, що може зв'язати претензії правоохоронців до КП безпосередньо з мером - чіткі показання керівників КП, що вони отримували відповідні вказівки від Кернеса. Але й ці свідчення треба буде довести.
Тим часом Геннадій Кернес вбачає в роботі правоохоронних органів політичну складову. "Немає жодного КП або департаменту міськради, де б ми не отримали по декілька запитів від різних прокурорів. Питання одні і ті ж, а прокурори різні. Перевіряють все, щоб дискредитувати роботу підприємств. Складається враження, що міськрада і я працюємо, щоб формувати майбутні кримінальні переслідування... А все тому, що є такий міський голова Кернес, який не приймає певних іміджевих рішень. Я маю на увазі те, що Харківська міськрада не визнала, що Росія є агресором", - заявив 5 березня мер Харкова.
Персональні звинувачення до Кернеса у незаконному затриманні, викраденні та побитті активістів Євромайдану теж слабо доказові.
Ехо Євромайдану
Заяви глави МВС Арсена Авакова про неминучість покарання для Кернеса не переконують - якщо врахувати розвал гучних справ по Харкову в 2006-2008 роках і явне провисання ще більш гучних справ сьогодні.
"Стосовно Кернеса завершено розслідування кримінальної справи, яка порушувалася МВС і потім була передана до Генпрокуратури... На мій погляд, є вичерпні докази, абсолютно повні докази, які доводять те, що Кернес брав участь, особисто бив, викрадав і організовував знущання над людьми, харківськими майданівцями, які тоді були в дуже складній ситуації... Після вироку ми повинні прийняти відповідне рішення", - заявив 26 березня Арсен Аваков.
У справі є нові докази - можливі свідоцтва Андрія Хижняка, одного з підлеглих мера, який раніше користувався його довірою. "Хижняк - персонаж вельми екстравагантний. Прийшовши до міськради з новою командою Михайла Добкіна, спочатку він з бригадою спортсменів в "білих рукавичках" курирував силові акції регіоналів. Вперше в цій якості він засвітився в масовій бійці на Клочківській, під час знесення паркану навколо будівельної ділянки торгової групи "Таргет". Згодом Хижняк внесе заставу за затриманого під час бійки з охороною "Таргету" "товариша, якого він знає кілька років", - пише "Східний дозор".
Ефективність політичних звинувачень у зв'язках з терористами і фінансуванні тероризму, а після свідчень Жиліна вони підуть, набагато перевершують і порушення в роботі КП, і історію з активістами. Версія про причетність до терористів, навіть без конкретних доказів, дає опонентам Кернеса можливість ізолювати його від впливу на місто і, як мінімум, зірвати виборчу кампанію.
Геннадій Кернес це прекрасно розуміє. "Змусити мене покинути Харків немає ніякої можливості, тому що я не збираюся Харків залишати - це перше... Якщо буде така політика у частині кримінального переслідування, то тоді, згідно з законами, я не зможу йти на вибори... Ви знаєте, я не можу вам говорити - боюсь я чи не боюсь (арешту, - РБК-Україна). Я знаю, що таке арешт, і знаю, як себе вести", - сказав 13 березня харківський мер.
Без опори і у вакуумі
Політичний вакуум, до якого дуже близько підійшов мер, і обмеженість маневру представляються ще більш серйозними перешкодами для переобрання Кернеса, ніж кримінальні справи.
У 2005-2008 роках Харків захлеснула інформаційна війна між групами, політичні і економічні інтереси яких тісно стикалися. Кримінальна справа про масові заворушення на Клочківській, урочисте вибивання дверей в міськраду, затримання Геннадія Кернеса з подальшим вивезенням його до Києва, - все це закінчилося порушенням кримінальної справи проти Арсена Авакова, його еміграцією в Італію і руйнуванням бізнесу.
Зараз ситуація істотно змінилася і складається не на користь Кернеса і сил, які забезпечували йому захист - Партії регіонів та "Опозиційного блоку". Неодноразово зазначалося, що Геннадій Кернес та Михайло Добкін давно разом не з'являлися на публіці.
Власних ресурсів у мера явно недостатньо, а зіграти на протиріччях між владними угрупованнями проблематично. Незважаючи на конкуренцію один з одним, лідери "Народного фронту" і Президент Петро Порошенко (включаючи їх команди) навряд чи захочуть відкрито підіграти меру Харкова.
Ігор Коломойський після його звільнення з посади голови ДніпрОДА сконцентрується на збереженні свого бізнесу. Харків і раніше не особливо входив в сферу уваги групи "Приват", а зараз їм буде і зовсім не до столиці Слобожанщини. Інших серйозних сил в Україні, які можуть політично змінити ситуацію на користь харківського мера, поки не видно.
Єдина надія Кернеса - на виборців. Сьогодні повторюється ситуація середини 2000-х, коли харків'яни підтримали регіоналів, розчарувавшись у "помаранчевій" команді. Але, чи зможе сам Геннадій Кернес представити нову, ефективну програму роботи міської влади?
Чи виявиться правим його екс-партнер, а в останні роки - головний опонент, який сказав: "Харків Кернеса - це Харків вчорашній, Харків, що минає"?