ua en ru

Загублені діти: Кабмін пропонує школярам відпочити на 50 гривень

Загублені діти: Кабмін пропонує школярам відпочити на 50 гривень Цього літа розраховувати на відпочинок та оздоровлення зможуть трохи більше половини українських школярів
Уряд позбавив себе турботи про відпочинок і оздоровлення українських школярів, переклавши весь тягар відповідальності на місцеві влади. При цьому в Кабміні практично пишаються тим, що цього року відпочине приблизно стільки ж дітей, як і в минулому – близько 2 млн. На забезпечення їх оздоровлення та дозвілля держава виділила менше 50 гривень на кожного. Щоб утриматися на плаву туркомпанії, що працюють в сегменті організації дитячого дозвілля, розробляють нові схеми організації дитячого відпочинку.

Уряд позбавив себе турботи про відпочинок і оздоровлення українських школярів, переклавши весь тягар відповідальності на місцеві влади. При цьому в Кабміні практично пишаються тим, що цього року відпочине приблизно стільки ж дітей, як і в минулому – близько 2 млн. На забезпечення їх оздоровлення та дозвілля держава виділила менше 50 гривень на кожного. Щоб утриматися на плаву туркомпанії, що працюють в сегменті організації дитячого дозвілля, розробляють нові схеми організації дитячого відпочинку.

По копійці кожному другому

Цього літа розраховувати на відпочинок та оздоровлення зможуть трохи більше половини українських школярів – всього 2 млн дітей (51%). Про це у своєму листі, текст якого має РБК-Україна, Мінсоцполітики повідомило Кабмін. Ці показники чиновники вважають успіхом, адже у цьому році кількість школярів, про здоров'я і дозвіллі яких подбає держава, зросла на 5%.


Втім, диявол, як відомо, криється в деталях. У Мінсоцполітики відзначили, що для відпочинку підготовлено майже 11 тис. дитячих закладів. Левова частка з них - близько 10 тис. – припускають денне перебування. Тобто, фактично, відпочивати діти зможуть лише в шкільних таборах. Разом з тим, безпосередньо оздоровитися школярі зможуть лише 545 закладах (санаторії, профілакторії, літні дитячі табори).

Однак і на цьому проблеми не закінчуються. У держбюджеті на організацію оздоровлення та відпочинку дітей заплановано на 56% більше, ніж у минулому році - 94,7 млн гривень.

Значна частка цих коштів буде спрямована на забезпечення відпочинку дітей в таборах "Молода гвардія" (65 млн гривень) та "Артек" (23 млн гривень), а решта – на школярів із сімей чорнобильців. Таким чином, на відпочинок та оздоровлення однієї дитини держава передбачила в бюджеті лише 47 гривень. "Справа в тому, що оздоровлення дітей перейшло на місцеві бюджети. Тому це - спільне фінансування", - пояснив РБК-Україна ці цифри віце-прем'єр Павло Розенко.

Місцевій владі вдалося передбачити на ці цілі значно більше – близько 682 млн гривень, але основну частину фінансових зобов'язань довелося взяти на себе бізнесу, спонсорам та благодійним організаціям – 770 млн гривень.

У сукупності, за підрахунками Минсоцполитикиу цьому році на дитячий відпочинок виділено 1,58 млрд гривень. З цієї суми кожна дитина, яка відпочине і оздоровиться в цьому році, отримає 788 гривень.

Загублені діти: Кабмін пропонує школярам відпочити на 50 гривеньІнфографіка: Як держава забезпечує відпочинок і оздоровлення дітей

Прості рішення

Як збільшити кількість школярів, яким держава забезпечить відпочинок та оздоровлення, в уряді вже знають. Для цього Мінсоцполітики почало розробляти концепцію держпрограми, прийняття якої має вирішити проблеми з дитячим відпочинком і дозволить зайнятися розвитком мережі дитячих оздоровчих закладів. Втім, як випливає з листа відомства, міністерство змушене було припинити підготовку проектів нових державних цільових соцпрограм, які потребують додаткового фінансування з бюджету".

Втім, це не завадило пропозицією чиновників виділити 20 млн гривень бюджетних коштів на реконструкцію табору "Морський", який входить в структуру "Молодої гвардії". Після його реконструкції щороку можна буде додатково оздоровлювати 5200 дітей, переконані у Мінсоцполітики.

Крім того, у відомстві вважають, що необхідно вирішити питання з пільговим залізничним проїздом дітей з багатодітних сімей, сиріт та позбавлених батьківського піклування в табори та санаторії. Зараз такі пільги діють тільки на приміському сполученні.

Однією з найголовніших завдань для органів місцевої влади на період оздоровчої кампанії 2016 року - забезпечення послугами оздоровлення та відпочинку кількості дітей не менше, ніж у минулому році. На жаль, у деяких регіонах зараз відзначається протилежна тенденція, наприклад, в Одеській, Чернівецькій, Дніпропетровській областях.

У Мінсоцполітики вважають, що вирішення цієї проблеми криється в перегляді місцевих бюджетів, а також залучення коштів спонсорів, благодійних та громадських організацій.

Масштаби проблем

Втім, учасники ринку туристичних послуг впевнені, що чиновники не до кінця розуміють ситуацію. Директор консалтингової компанії "Авторитету" (консалтингові послуги у сфері оздоровлення, відпочинку і дозвілля дітей) Валентина Горбынко каже, що зараз змінюються принципи роботи системи дитячих таборів .

"Раніше вартість путівки в дитячий табір фінансувалася Фондом соцстрахування, профспілками і тільки частина покривалася батьками. Але вже два роки як в Україні гроші з цього Фонду виділяються на ці цілі. Зараз джерелами фінансування залишилися профспілки, місцеві бюджети, спонсори та батьки", - каже вона.

За словами Валентини Горбынко, грошей з місцевих бюджетів вистачає лише на фінансування путівок дітям з соціально незахищених верств, тому іншим відпочинок забезпечують їх батьки.

Але навіть на тих невеликих сумах, які влада все ж виділяють на відпочинок дітей, чиновники намагаються нажитися. Співзасновник і перший директор Міжнародного дитячого центру "Артек-Карпати" Андрій Довженко говорить, що поки не вдалося побороти корупцію при проведенні тендерів по закупівлі послуг дитячих таборів. "У більшості випадків на тендерах перемагають табору, які запропонували найкращі умови тим, хто буде обирати переможців, так би мовити, неофіційних розмовах", - відзначає він.

Ці схеми можна виключити, впровадивши принцип "гроші хочуть за клієнтом". Тобто, діти або батьки будуть самі вибирати собі табір, після чого чиновники будуть перераховувати туди гроші.

Андрій Довженка відзначає, що державі необхідно впроваджувати елементи монетизації при наданні послуг з оздоровлення в дитячих таборах. "За законодавством діти з соціально незахищених сімей мають право на безкоштовні путівки в дитячі табори. Їм і батькам надають на вибір до десятка варіантів таборів, які перемогли в тендерах, або які перебувають у держвласності. Проте може так бути, що ні в одному з цих таборів програма не підходить дитині. Щоб цього уникнути, а також, щоб табору боролися за клієнтів своєю якістю, необхідно створити рейтинг з 100-200 таборів, з яких і можуть вибирати табір діти чи їх батьки", - розповідає він.

Експерт також зазначає, що мінімальна вартість одного дня відпочинку дитини в дитячому таборі з харчуванням і якісної розважальною програмою коштує 300 гривень. "Якщо організовувати дитячий табір тільки з проживанням і харчуванням, то можна це зробити і дешевше", - говорить він.

Чекають особливої уваги

Правда, в результаті анексії Криму та бойових дій на Донбасі позбулася приблизно 200 закладів для оздоровлення дітей. "Результатом цього стало активне розвиток приватних дитячих таборів. Однак вони зіткнулися з дефіцитом місць, на базі яких можна було б організувати повноцінні дитячі табори. Тому вони зараз організовується на базі готелів, приміром, у Карпатах. Керівники приватних дитячих таборів домовляються з власниками готелів про проживання і харчування дітей. Якщо немає харчування, то з сусіднім рестораном. Плюс до цього організовують свою розважальну програму. І вже такий комплекс продають батькам у вигляді табору", - розповів РБК-Україна Довженка.

Таким чином, зараз організовується більшість приватних дитячих таборів, і це дозволяє їм уникнути зайвого контролю з боку державних органів. Приміром, у повноцінний дитячий табір повинен виконувати норми про те, скільки в кімнаті повинно бути ліжок та затверджувати їх кількість з санітарною службою. "При роботі за схемою "організовані групи дітей" це вимоги не контролюються", - пояснюють експерти.

Валентина Горбынко каже, що такі табори працюють не на підставі закону "Про оздоровлення та відпочинок дітей", а керуються законом "Про туризм". "Відповідно до закону "Про оздоровлення та відпочинок дітей" у табори повинна бути своя база. І більшість контролю стосується бази, а не виховного компонента і програми. А табори, які працюють на підставі закону "Про туризм", купують ці послуги у туристичних об'єктів і фактично привозять тільки програмний матеріал", - уточнила Горбынко.

Разом з тим, державі варто було б звертати більше уваги на організацію дитячого відпочинку та оздоровлення і підкріплювати це фінансами. Одна з основних причин цього – різке зростання кількості дітей-переселенців, позбавлених можливості відпочити.

"Безкоштовне оздоровлення необхідно пропонувати дітям, які полишили зону АТО. До того ж, багато їх них тепер потребують психологічної допомоги. Крім того, для того, щоб у дітей з різних регіонів не було з раннього віку ворожого ставлення один до одного, необхідно в таборах збирати дітей з різних областей, щоб вони подружилися", - говорить один із засновників "Артек-Карпати".