ua en ru

Постпред президента в Раді: Я Петра Олексійовича знаю вже 18 років

Постпред президента в Раді: Я Петра Олексійовича знаю вже 18 років Компанії Герасимова багато років робили маркетингові дослідження для Roshen
Наприкінці травня президент Петро Порошенко призначив своїм представником у Верховній Раді Артура Герасимова. У парламенті Герасимов людина нова - вперше в Раду він пройшов у 2014 році за списком БПП. За два роки до цього Герасимов балотувався до парламенту як самовисуванець, по 51-му округу в Горлівці, але вибори програв. В інтерв'ю РБК-Україна Герасимов розповів, як познайомився з президентом, чому не вважає себе членом групи Кононенко-Березенко, і як він буде налагоджувати комунікацію між АП і парламентом.

Наприкінці травня президент Петро Порошенко призначив своїм представником у Верховній Раді Артура Герасимова. У парламенті Герасимов людина нова - вперше в Раду він пройшов у 2014 році за списком БПП. За два роки до цього Герасимов балотувався до парламенту як самовисуванець, по 51-му округу в Горлівці, але вибори програв.


Після Революції Гідності Герасимов влився у команду Петра Порошенка, з яким, за словами депутата, він знайомий вже 18 років.

Навесні 2014 року Герасимов працював у штабі кандидата в президенти Порошенка в Донецькій області. Як штабіст БПП він працював на дострокових парламентських і місцевих виборах, і сам став народним депутатом. У Раді Герасимов займається у першу чергу питаннями Донбасу і оборони. Він очолює делегацію Верховної Ради в Парламентській Асамблеї ОБСЄ.

Депутат підкреслює, що у нього хороші відносини з представниками усіх таборів в оточенні президента – главою Адміністрації президента Борисом Ложкіним, його першим заступником Віталієм Ковальчуком і другом президента Ігорем Кононенко.

В інтерв'ю РБК-Україна Герасимов розповів, як познайомився з президентом, чому не вважає себе членом групи Кононенко-Березенко, і як він буде налагоджувати комунікацію між АП і парламентом.

РБК-Україна: Хто ще претендував на посаду представника президента в парламенті, і чому Порошенко обрав саме вас?

Артур Герасимов: Я чув, головним чином від журналістів, що також розглядалися кандидатури Ірини Фріз (нардеп від БПП, колишній прес-секретар президента – ред.), Наталії Агафонової (нардеп від БПП – ред.) і Валерія Карпунцова (нардеп від БПП – ред.). Це дуже гідні депутати. Я поважаю кожного з них і вважаю, що кожен з цієї трійки, у разі призначення, посилив би цю позицію.

РБК-Україна: Чому президент призначив саме вас?

Артур Герасимов: Це рішення президента. Для мене ж це, насамперед, величезна відповідальність. Ми всі розуміємо, що сьогодні, коли йдуть військові дії, те, яким чином йдуть реформи, як ми боремося на внутрішньому фронті, не менш важливо, ніж війна на лінії фронту з агресором. А це залежить від того, наскільки тісно та ефективно взаємодіють усі гілки влади. Своїм завданням, перш за все, я бачу забезпечення того, щоб президент і парламент працювали, як одна команда. У цьому випадку ми досягаємо будь-яких рішень і будь-яких результатів, по-перше, набагато швидше, по-друге, з набагато меншими витратами сил і засобів.

РБК-Україна: При ухваленні судової реформи ви домоглися роботи "єдиної команди"?

Артур Герасимов: Дійсно практично весь парламент об'єднався, щоб завершити судову реформу і домогтися реального результату. І мені дуже шкода, що деякі фракції не підтримали цю реформу. Вибір в тій ситуації був дуже простий – або ми на цілих чотири роки залишаємо судову систему без змін, з повною недоторканністю суддів, з тим, що вони творять, коли відпускають злочинців із залу суду, або ми починаємо ці зміни.

РБК-Україна: На яких умовах судову реформу підтримали "Батьківщина" і "Опозиційний блок"?

Артур Герасимов: Ключовий момент – голосував парламент України. А умова одна і дуже проста – це майбутнє країни. Або ти за майбутнє країни, або проти.

РБК-Україна: А як же домовленості?

Артур Герасимов: А це і є ключова домовленість. Адже всі чудово розуміють. Навіть у тому ж "Опозиційному блоці". Там дуже багато колишніх власників великого бізнесу і директорів великих підприємств. Як тільки у нас відбудуться реальні зміни в судовій системі, це стане потужним сигналом для західних партнерів. В країну зайдуть реальні інвестиції. Не ця перегонка, як, знаєте, через Кіпр йшли сюди гроші місцевих олігархів, а реальний капітал великих західних компаній, інвестиційних фондів. Це автоматично підніме вартість всіх активів всередині країни. Природно, зросте і вартість активів великих підприємств і компаній людей з "Опозиційного блоку".

РБК-Україна: Це в теорії, а на практиці "Опозиційний блок" отримав гарантії, що деякі кримінальні справи закриють...

Артур Герасимов: Ніяких гарантій не було, і президент вже неодноразово на цю тему висловлювався. Ніяких індульгенцій не буде. Винен – маєш сидіти у в'язниці.

РБК-Україна: Пропоную повернутися до теми нашої розмови. Хто виступав посередником між вами і президентом у питанні вашого призначення?

Артур Герасимов: Я Петра Олексійовича знаю на даний момент вже 18 років. Перед призначенням звісно були зустрічі, на яких обговорювалося моє бачення цієї роботи, яким чином можна збільшити її ефективність і чи погоджуюсь я на цю пропозицію.

Що стосується реакції на це призначення фракції "Блоку Петра Порошенко", то колеги оцінили це позитивно. Також позитивно цей крок Президента оцінили і представники інших фракцій парламенту – "Батьківщини", "Самопомочі", Радикальної партії, "Народного фронту". Для мене це сигнал того, що довіра дуже велика, і необхідно її виправдати.

РБК-Україна: Де ви познайомилися з Петром Порошенком 18 років тому?

Артур Герасимов: Вже і не згадаю. Я "навколо" політики ходив дуже довго і вперто не хотів у неї заходити. Тому, що ставився до цієї сфери діяльності дуже негативно. Але в певний момент життя приходить час...В родині все гаразд, чудово налагоджений бізнес, але ти бачиш, що в державі не все гаразд. Це і стало основною причиною. У березні-квітні 2014 року я вирішив іти в армію, зі зрозумілих причин. В цей же час подзвонив Петро Олексійович і доручив мені певну ділянку роботи. Чому погодився? Тому що Донецька область на той момент вже починала ставати територією бойових дій. Це був один з найбільш небезпечних регіонів організації виборів. Все йшло паралельно. Наприклад, в день виборів наш штаб знаходився практично поруч з Донецьким аеропортом. Всі ці бомбардування, вибухи відбувалися на наших очах. Синій КамАЗ з чеченцями, який розбомбили, напевно, за півтори хвилини до цього проїхав повз мене.

На президентських виборах я брав участь в організації роботи штабу в Донецькій області. І можу сказати, що вісім з восьми округів, що відкрилися, ми виграли. До речі, ми відкрили окружні та дільничні комісії ще у чотирьох округах, в тому числі в Єнакієвому, але нам не доставили бюлетені. Після цього я керував штабом БПП на парламентських виборах 2014 року в Донецькій області. З моменту заснування очолюю Донецьку обласну організацію партії "Блок Петра Порошенка-Солідарність".

РБК-Україна: Парламентськими виборами на Донбасі займався Давид Жванія, які у вас з ним стосунки?

Артур Герасимов: Я з ним дійсно знайомий. Однак ніяких відносин не було.

РБК-Україна: Повернемося до президента. З яких питань ви перетиналися за роки знайомства? Як часто ви спілкувалися?

Артур Герасимов: Звичайно ж, за необхідності спілкувалися, перетиналися, обговорювали різні проблеми.

РБК-Україна: Які?

Артур Герасимов: Не забувайте, що я займався інформаційними та дослідницькими технологіями (до обрання в парламент Артур Герасимов очолював "Українську Маркетингову Групу", – ред.). Тому спілкувалися на цьому грунті. Крім цього, звісно, обговорювалися і загальнополітичні моменти.

РБК-Україна: Ви досі гендиректор "Української Маркетингової Групи"?

Артур Герасимов: Народний депутат України не може займати посаду директора компанії.

РБК-Україна: Тобто ви передали компанію в інші руки?

Артур Герасимов: Звичайно.

РБК-Україна: Але маєте до неї якесь відношення? Так як не можна просто взяти і обрубати всі зв'язки.

Артур Герасимов: В даному випадку, дійсно відбулося практично повне переключення.

РБК-Україна: Це єдиний ваш актив? І які активи ви передали у зв'язку з тим, що прийшли працювати в Раду?

Артур Герасимов: Все передано, крім "Фонду громадської думки" (компанія займалася соціологічними і політичними дослідженнями в Росії та Україні – ред.). Я з нього вийшов, і ця компанія в Україні закрита.

РБК-Україна: Назвіть всі компанії, які ви передали в управління.

Артур Герасимов: Це "Українська Маркетингова Група" і вона включає в себе кілька компаній – UMG, "Комкон-Україна", "Комкон Фарма-Україна" та інші. Я передав управління ними і вийшов зі складу засновників.

РБК-Україна: Якщо колись ви зав'яжете з політикою, плануєте повернутися в бізнес?

Артур Герасимов: Думаю, в цих компаніях будуть щасливі, якщо я повернуся. Зараз же весь час йде на діяльність в парламенті і на сході України.

Щодо того, чим я займався всі ці півтора року? По-перше, в парламенті зареєстровано більше 40 моїх законодавчих ініціатив, з яких 15 стали законами.

Також я керую постійною делегацією українського парламенту в Парламентській Асамблеї ОБСЄ. Ви знаєте, яку важливу роль відіграє ОБСЄ і, зокрема, моніторингова місія ОБСЄ на Донбасі. Серйозно просувається ідея перекриття неконтрольованих ділянок кордону з допомогою поліцейської місії.

Постпред президента в Раді: Я Петра Олексійовича знаю вже 18 роківФото: Герасимов очолює делегацію Верховної ради в Парламентській Асамблеї ОБСЄ

РБК-Україна: Ви консультуєте президента з питання залучення поліцейської місії ОБСЄ на Донбас?

Артур Герасимов: Президент сам приймає рішення. Ми, зі свого боку, володіючи ситуацією всередині Парламентської Асамблеї ОБСЄ та ОБСЄ, можемо доповідати, як на це реагують, наскільки готові інші учасники ОБСЄ до тих чи інших процесів.

Третій напрям моєї роботи – це керівництво партійною організацією "Солідарності-Блоку Петра Порошенко" в Донецькій області.

Четверте – міжнародні контакти, крім ОБСЄ. Я, наприклад, зіткнувся з тим, що дуже багато, навіть проукраїнськи налаштованих депутатів європейських парламентів, Європарламенту, представниів європейських урядів виступають там, захищаючи нашу позицію, жодного разу не побувавши на сході України. Я поставив перед собою мету – зробити так, щоб якомога більше представників європейських парламентів побували на передньому краї. Після таких візитів у них відпадають всілякі питання, що тут відбувається. І їх виступи там, на Заході, набувають набагато більшої ваги.

Наприклад, ми були з депутатами Європарламенту в Широкіно. І не просто в Широкіно, а на Маяку. Європарламентарі подивилися там на величезні воронки і чітко зрозуміли й те, що це - заборонений калібр, і те, що стріляють професійні російські військові, а не міфічні трактористи або шахтарі. Взагалі, коли по тобі стріляють, світогляд трішки змінюється. Також в Піски приїжджали представники англійського парламенту. Нещодавно приїжджав президент Парламентської Асамблеї ОБСЄ Ілкка Канерва. Він був у Зайцево, на КПВВ, в логістичному центрі, де також небезпечно. Зустрівся з переселенцями, з представниками Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ.

Чому це важливо? У випадку з Канервою, буквально через тиждень після цього, він робив доповідь на конференції прем'єр-міністрів країн ОБСЄ, де приймалися дуже важливі рішення щодо України. І в своїй доповіді він чітко сказав: "Я знаю про це не з чуток, я там був особисто". Його слова в нашу підтримку набули зовсім іншої ваги.

РБК-Україна: Тобто ви вважаєте це своєю заслугою – організацію цих зустрічей і поїздок?

Артур Герасимов: Я не хочу, щоб це сприймалося, як заслуги. Я просто кажу про те, що робив. З моєї точки зору, це повинен робити кожен народний депутат.

Також я працюю в парламентському комітеті з питань національної безпеки і оборони.

Коли я відвідую наші військові частини, я переслідую три мети. Перша – допомогти в якихось конкретних речах... 28-а, 54-а, 57-а, наші морпіхи в Широкіно, частини Національної гвардії. Наприклад, ми допомогли доставити кілька обладнаних машин швидкої допомоги в бригади. І найвищою похвалою було, коли прийшла смска від одного з начмедів, що завдяки одній з наших "швидких" два "трьохсотих" не стали "двухсотими". Їх встигли швидко евакуювати, прямо в швидкої розпочавши процеси реанімації.

Ми допомагаємо, починаючи від дерева для бліндажів, і закінчуючи тепловізорами.

Друга мета – коли ми чітко дізнаємося потреби окремих частин і на рівні начальника Генштабу, міністра оборони, начальників родів військ допомагаємо їх системно вирішувати.

Третя мета – бесіди з офіцерами, сержантами і рядовими на передньому краї допомагають набагато глибше відчути, які закони в першу чергу необхідно прийняти у сфері національної безпеки і оборони.

РБК-Україна: Повернемося до питання про вашу співпрацю з Петром Порошенком протягом усіх цих 18 років. Ви згадали, що співпрацювали з ним на грунті "Української Маркетингової Групи". Тобто ви надавали Петру Порошенку якісь соціологічні послуги?

Артур Герасимов: Не особисто Петру Порошенку. У процес було залучено велику кількість підприємств. Вони співпрацювали між собою.

РБК-Україна: Поясніть.

Артур Герасимов: Є сфера послуг – це дослідження, інформаційні послуги. Є замовники цих послуг – це виробники різноманітної продукції. Вони співпрацюють між собою. Все.

РБК-Україна: Як кандидату в президенти, ваша компанія надавала Петру Порошенку соціологічні або інші послуги?

Артур Герасимов: Ні.

РБК-Україна: Які тоді у вас були спільні справи?

Артур Герасимов: Я вже говорив, що одні підприємства співпрацювали з іншими підприємствами. Я ж не хочу з пальця щось висмоктувати. Що ще сказати? Наприклад, колись якісь із наших компаній працювали з Roshen. Це були маркетингові дослідження.

РБК-Україна: А крім Roshen, яким іншим підприємствам Петра Порошенка ви надавали послуги?

Артур Герасимов: Я вже і не згадаю. Чесно. Щоб ви розуміли, тільки UMG в місяць веде від 50 до 70 проектів. Це 700-800 проектів в рік. Згадати все за 18 років досить складно.

РБК-Україна: Тобто ваша дружба була зав'язана тільки на робочих моментах чи ви на пиво разом ходили, чай або каву?

Артур Герасимов: Чай і каву, звичайно, пили. Пиво ні. Він не п'є пиво. Колу п'є.

РБК-Україна: З президентом ви зараз спілкуєтеся безпосередньо або через посередників?

Артур Герасимов: Я завжди спілкувався з ним без посередників. Питання армії, Донбасу і Криму через те, що там військові дії, а території окуповані, завжди знаходяться в центрі уваги президента. Через це я досить часто спілкувався з Петром Олексійовичем. Якщо ви проаналізуєте поїздки президента по країні, то Донецька і Луганська області серед лідерів.

Постпред президента в Раді: Я Петра Олексійовича знаю вже 18 роківФото: Герасимов стверджує, що спілкується з президентом без посередників

РБК-Україна: Як часто за день ви бачитеся або спілкуєтеся з президентом по телефону?

Артур Герасимов: Рівно стільки, скільки треба для продуктивного вирішення питань. Графік у президента дуже щільний. Той обсяг питань, які він вирішує, величезний. Це перший, по-моєму, президент України, який працює до півчетвертої ранку, а о 9-30 вже знову на роботі.

РБК-Україна: Чи правда, що вас називають людиною з групи Кононенка-Березенка?

Артур Герасимов: Це не так. Звісно, я знайомий з Сергієм Березенком. Природно я знайомий з Ігорем Кононенком тому, що ми – члени однієї фракції. Всередині фракції я дуже тісно співпрацюю з групою депутатів, які представляють Донбас, щоб закони, які підтримують цей регіон, мали своїх, в хорошому сенсі, лобістів.

Крім тих напрямків, про які я вам казав, також я - голова міжфракційного об'єднання "Європейський Донбас". Туди входять представники всіх демократичних фракцій.

РБК-Україна: Що це за депутати?

Артур Герасимов: Це Дмитро Лубінець, Максим Єфімов, Юрій Гарбуз, який зараз став губернатором, Наталія Веселова, Олексій Рябчин та інші.

РБК-Україна: Які у вас стосунки з лідером фракції Ігорем Гринівим та його заступниками?

Артур Герасимов: І з Ігорем Гринівим і з усіма заступниками глави фракції у мене дуже добрі, ділові відносини. І з Олексієм Гончаренко, і з Олександром Третьяковим, і з Ігорем Кононенком, і з Андрієм Павелком, і з іншими.

РБК-Україна: З ким спілкуєтеся більш тісно?

Артур Герасимов: Складно сказати. З усіма колегами по фракції реально хороші партнерські стосунки. Для мене головне – це підтримка всіх прогресивних законопроектів, до яких я маю відношення. І про це я розмовляю не тільки усередині своєї фракції. У мене склалися непогані відносини з депутатами "Батьківщини", Радикальної партії, "Самопомочі", "Народного фронту".

На яких темах я акцентую увагу в роботі над законопроектами? Перше, - це підтримка Донбасу, друге, - підтримка нашої армії, третє – це боротьба з агресором. Наприклад, законопроект про посилення відповідальності за постачання неякісної техніки в зоні АТО, законопроект про виділення додаткових грошей на відновлення інфраструктури Донецької та Луганської області, законопроект про підтримку бізнесу у цьому регіоні, про відновлення зруйнованого житла, законопроект про те, що чиновники, які тихцем мають паспорт країни агресора або повинні їх здати, або отримати тюремний термін.

РБК-Україна: Чи змінилося ваше ставлення до Ігоря Кононенка після скандалу, коли екс-міністр економіки Айварас Абромавічус звинуватив його у впливі на відомство?

Артур Герасимов: Це був штучно роздутий скандал. На фракції три або чотири людини тоді проголосували за ці речі (складення мандату Ігорем Кононенком – ред.), вся решта фракції одноголосно підтримала Ігоря Віталійовича. На скільки я знаю, висновки НАБУ, якому вірить суспільство, говорять про те, що ніякого впливу не було. До речі, першим в НАБУ пішов саме Ігор Кононенко, а не Абромавічус.

РБК-Україна: Як склалися стосунки з главою Адміністрації президента Борисом Ложкіним?

Артур Герасимов: Прекрасні відносини. Ми знайомі більше 20 років.

РБК-Україна: По яким питанням ви зараз перетинаєтеся?

Артур Герасимов: З усіх питань, які стосуються взаємодії Адміністрації президента і парламенту.

РБК-Україна: А з першим заступником глави АПУ Віталієм Ковальчуком?

Артур Герасимов: Відмінні. Ви знаєте, що він курує регіональну політику. З усіх питань Донецькій області, ми, звісно, звертаємося до нього.

РБК-Україна: А з ним давно знайомі?

Артур Герасимов: Кілька років.

РБК-Україна: Повернемося до вашого минулого. Воно досить цікаве. В 2012 році Ви балотувалися в Раду від Горлівки в команді луганського бізнесмена Сергія Шахова, але не пройшли.

Артур Герасимов: 2012 рік. Горлівка. Тоді ніхто не ризикнув системно йти проти вертикалі Януковича в Донецькій області. Практично це була єдина команда, яка тоді пішла проти злочинної влади на Донбасі під гаслом "Змусимо владу працювати".

РБК-Україна: Але судячи з того, як виглядала та реклама, пахне ноткою комунізму.

Артур Герасимов: Цим займалися дизайнери. Я не сильно вдавався в ці деталі. Мені реально тоді сподобалися ідеї, які просувала та команда. Що стосується чуток з приводу підкупу, можу сказати, що якщо б в 51-му окрузі в Горлівці знайшли хоч один доказ цього, були б відкриті кримінальні справи. Ви чудово розумієте, які тоді були можливості злочинної владної вертикалі на Донбасі. Насправді ми пішли таким накатом, що за два з половиною тижні до виборів соціологія показала, що ми випереджаємо кандидата від "Партії Регіонів". На жаль, вони теж це зрозуміли і включили за останні тижні виборчої кампанії потужний пресинг по всіх фронтах. Ламали і замазували біг-борди, руйнували намети, били агітаторів, членів штабів. Також була включена серйозна система фальсифікацій виборів у виборчих комісіях.

РБК-Україна: Але ви з Шаховим були і бізнес-партнерами?

Артур Герасимов: Ні. Ніколи.

РБК-Україна: Які у вас зараз стосунки, ви спілкуєтеся?

Артур Герасимов: Київ – це велике село. Іноді зустрічаємося.

Розмовляла Надія Андрікевич