Поставки газу до України не є пріоритетом для Азербайджану
Азербайджан не розглядає Україну як пріоритетного енергетичного партнера в газовій галузі. Про це сказав міністр промисловості і енергетики Азербайджану Натіг Алієв (на фото) на конференції "Україна і партнери", передає кореспондент РБК-Україна.
"Азербайджан вирішив, які напрями є для нас пріоритетними. Для тих об'ємів видобутку газу, які у нас є, а це 28 млрд куб. м, які ми найближчим часом збільшимо до 50 млрд, цей додатковий газ розглядатиметься у різних напрямах. Але сьогодні у нас в пріоритетних напрямах - газовий коридор Схід-Захід, як він називається, Південно-Західний газовий коридор. Ми вирішили сьогодні два завдання, це транзит через Туреччину на кордон з Болгарією або Грецією. В кінці цього місяця ми матимемо рішення, куди і в якому газовому напрямі - Nabucco-West або TANAP до Італії, або через Болгарію, Румунію і Угорщину до Австрії. Це наші пріоритетні рішення, а що стосується України, то я думаю, що коли ми будемо успішні в цих проектах і ми завдяки цьому інвестуватимемо в розробку нових газових родовищ, це дасть нам нові додаткові можливості експорту. І тоді ми повернемося і остаточно вирішуватимемо питання поставок газу до України", - сказав Алієв.
Читайте також: Україна підпише з ExxonМobil угоду про розподіл продукції на Скіфській ділянці в липні або серпні
Також він зазначив, що досягнута згода з Туреччиною з питання щодо транзиту газу через її територію, яке вирішувалося останні чотири роки
За його словами, сьогодні у Азербайджану немає надійного транзитного потоку для поставок газу до України.
Читайте також: Дефіцит "Нафтогазу" в річному численні зменшився на 30%
Зазначимо, міністр енергетики і вугільної промисловості України Едуард Ставицький заявив, що повна диверсифікація поставок газу відбудеться вже в I півріччі 2013 р. "Ми ніколи нічого не робимо під килимом і ніяких махінацій з боку України і українських компаній немає. Всі ті речі, які походять від наших колег, я вважаю, що це певні інсинуації щодо певного впливу на те, що відбувається зараз. А що відбувається? Відбувається лібералізація енергетичного ринку нашої держави. Ви знаєте, що перед міністерством стоїть завдання - це повністю диверсифікувати поставки як природного газу, так і інших енергоносіїв, чого вимагає наше суспільство і наша економіка. Я вважаю, що ми вже в цьому півріччі впораємося з цим завданням, а саме для нас є головним зараз - це відкриття третього коридору через Словаччину. Ви чули сьогодні на нашій конференції, думку висловили фахівці з поставок, а також крупні трейдери. Ви почули, що ми маємо можливість на 100% диверсифікувати поставки природного газу в нашу державу", - сказав міністр.
Читайте також: Україна планує закупити у "Газпрому" в 2014 р. не більше 18 млрд куб. м газу
Зазначимо, що основним імпортером газу для України є Росія. У РФ в 2012 р. було закуплено 32,87 млрд куб. м на 14,003 млрд дол., тобто по 426 дол. за 1 тис. куб. м. Україна планує в 2013 р. зменшити закупівлю газу у Росії до 18-20 млрд куб. м.
Україна в рамках обраної лінії економічної політики, спрямованої на зниження енергозалежності від Росії і її дорогого газу, намагається реалізувати різні енергетичні проекти. Ведуться переговори про закупівлю газу в Європі, Азербайджані, Туркменістані. В Одеській області планується будівництво LNG-терміналу, також можливе спільне з Туреччиною будівництво LNG-терміналу на турецькому узбережжі Середземного моря. Реалізуються проекти з видобутку газу на шельфі Чорного і Азовського морів. Заплановані проекти з видобутку сланцевого газу за участю світових лідерів у сфері енергетики - Royal Dutch Shell і Chevron. Крім того, розглядається можливість збільшення внутрішнього видобутку вуглеводнів - газу, нафти, вугілля. У цих проектах може взяти участь ТНК-ВР. Існує програма заміщення природного газу вугіллям.