ua en ru

Постанова НБУ про списання банками безнадійної заборгованості за кредитами набрала чинності

Автор: RBC.UA
Постанова правління Національного банку України (НБУ) від 13 вересня 2010 р. № 424 затвердила Порядок формування банками резервів за кредитами та нарахованих відсотків по ним і списання безнадійної заборгованості. Постанова № 424 зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 27 жовтня 2010 р. за № 998/18293 і набирає чинності з 7 листопада 2010 р. Про це повідомила прес-служба НБУ.

Постанова правління Національного банку України (НБУ) від 13 вересня 2010 р. № 424 затвердила Порядок формування банками резервів за кредитами та нарахованих відсотків по ним і списання безнадійної заборгованості. Постанова № 424 зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 27 жовтня 2010 р. за № 998/18293 і набирає чинності з 7 листопада 2010 р. Про це повідомила прес-служба НБУ.

Розроблення НБУ такого порядку передбачене нормами закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", з урахуванням змін, внесених законом України від 20.05.2010 № 2275-VI.

Згідно з цим порядком банк має право списати за рахунок сформованого ним резерву кредитну заборгованість за умови її відповідності одночасно за наступними критеріями: заборгованість віднесена до категорії "безнадійна" відповідно до положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків, затвердженого постановою правління НБУ від 06.07.2000 № 279, до дати вступу в силу постанови № 424; фінансовий стан позичальника є незадовільним; прострочення платежів складають більше 90 днів.

Списання банком за рахунок сформованого резерву заборгованості за кредитами пов'язаних з банком осіб, а також заборгованості, що віднесена до категорії "безнадійна", після вступу в силу постанови № 424 здійснюється відповідно до порядку за умови її відповідності хоча б одній з ознак безнадійної заборгованості, визначених податковим законодавством. При цьому списання безнадійної заборгованості за кредитами не є підставою для припинення вимог банку до позичальника. Банк повинен вживати заходів щодо відшкодування списаної за рахунок резерву безнадійної заборгованості, у тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи.

Введення порядку не призведе до збільшення витрат банків та, відповідно, не буде впливати на розмір надходжень до державного бюджету України, оскільки, витрати на формування резервів, за рахунок яких списується безнадійна заборгованість за кредитами, вже понесені.

На думку партнера юридичної фірми ILF Олексія Харитонова, озвучену 5 листопада ц.р., банки продовжать продавати борги колекторам, оскільки цей варіант прибутковіший списання боргів НБУ.

«Скориставшись своїм правом на списання, банк може знову повернути до обігу грошові кошти, за рахунок яких був сформований резервний фонд. У подальшому, повернуті гроші можуть піти на нові банківські операції, що, звичайно ж, має сприяти оздоровленню банківської системи. Але не все так оптимістично, як може здатися на перший погляд. Справа в тому, що зі списаного боргу банк повинен сплатити державі податки: 25% від суми, повернутої з резервного фонду. А у випадку, якщо позичальник - фізична особа, то ще й 15% податку з доходів фізичних осіб. По суті, банк позбавляється 40% повернутої грошової суми, тобто, ефективність від такого списання безнадійного боргу сумнівна. Банкам, як і раніше вигідніше буде користуватися послугами колекторів, які готові викуповувати безнадійні кредити з дисконтом 5-20% від суми боргу », - зазначив експерт.

Він вважає, що ефект від спрощення процедури списання безнадійної заборгованості може бути тільки в тому випадку, якщо в податкове законодавство внесуть зміни і введуть для банків якісь пільги. Втім, можливо, такі пільги знайдуть своє місце в новому Податковому кодексі.

Нагадаємо також, що в квітні ц.р. Асоціація "Український Кредитно-Банківський Союз" звернулася до Верховної Ради України з пропозицією про необхідність доповнення закону України "Про оподаткування прибутку підприємств". В УКБС тоді запропонували доповнити статтю 12 закону підпунктом наступного змісту: "Безнадійна заборгованість фізичних осіб відшкодовується за рахунок страхового резерву кредитора після повернення виконавчого документа державною виконавчою службою через відсутність майна, на яке може бути направлене стягнення, і здійснені державним виконавцем заходи щодо розшуку такого майна виявилися безрезультатними ".