ua en ru

Посол Великобританії: "Росія повинна взяти на себе відповідальність за конфлікт на Донбасі"

Автор: RBC.UA
Посол Великобританії в Україні Саймон Сміт у бліц-інтерв'ю РБК-Україна, яке відбулося в рамках виставки британської освіти "Бізнес по-англійськи" 18 жовтня, розповів про те, що саме його країна лобіює в Європейському союзі посилення санкцій щодо Росії. Посол також поділився своїми думками про те, що необхідно зробити Україні, щоб домогтися збільшення інвестицій в економіку.

Посол Великобританії в Україні Саймон Сміт у бліц-інтерв'ю РБК-Україна, яке відбулося в рамках виставки британської освіти "Бізнес по-англійськи" 18 жовтня, розповів про те, що саме його країна лобіює в Європейському союзі посилення санкцій щодо Росії. Посол також поділився своїми думками про те, що необхідно зробити Україні, щоб домогтися збільшення інвестицій в економіку.

РБК-Україна: Пане посол, сьогоднішня виставка називається "Бізнес по-англійськи". Скажіть, будь ласка, скільки британських бізнесменів сьогодні мають бізнес в Україні і які тенденції за останній рік?

Саймон Сміт: Неможливо точно сказати, скільки британських бізнесменів зараз є в Україні. Я б сказав, що приблизно кілька сотень. Вони мають різні форми і розміри. Є великі міжнародні компанії, такі як Shell, GSK. Є також маленькі компанії, тобто ті, хто працює сам, займаючись консалтингом.

Я б сказав, що в Україні є кілька британських бізнес-співтовариств, кілька бізнесів. Деякі з них ведуть свою діяльність з моменту, коли Україна отримала незалежність, деякі - тільки декілька останніх років. Переважно вони залучені в енергетичний сектор, аграрний сектор (головним чином у консалтинг), фармацевтичний сектор, який добре представлений.

РБК-Україна: Скажіть, будь ласка, а яка тенденція за останній рік? Як позначився конфлікт на Донбасі?

Саймон Сміт: Останні роки в Україні для британського бізнесу були важкими. Ми зараз чуємо про боротьбу з корупцією, із зарегульованістю, за прозорість влади. Але ситуація із зарегульованістю не змінюється. Застосування законодавства залишається неефективним. Є багато проблем з інвестиційним кліматом в Україні.

В останні роки обсяг британських інвестицій в Україну не збільшувався, а, навпаки, падав. Я чув від дуже багатьох британських бізнесменів про потенціал України, про те, що може бути досягнуто в цій країні, якщо вирішити такі ключові проблеми, як корупція, зарегульованість. Якщо б ці проблеми вирішити, а в цьому вже є певний прогрес, Україна стала б економічно успішною. Британські бізнесмени дійсно вірять в майбутнє України, але ще багато має бути зроблено.

РБК-Україна: В Україні ухвалено закон, який дає змогу модернізувати українську ГТС. Уряд хоче запросити до її модернізації європейські та американські компанії. Чи планують у цьому проекті участь британські компанії?

Саймон Сміт: Ми вже представлені в Україні через Shell, яка є дуже великою британсько-голландською компанією. Ми зробили великі британські інвестиції в енергетичний сектор України. Ми маємо дуже детальні плани щодо дослідження і виробництва, зокрема щодо запасів газу в Україні.

З іншого боку, я чую від британських бізнесменів, які входять в невеликі компанії в українському енергетичному секторі, що вони дуже стурбовані новим порядком оподаткування з видобутку газу. Це може скоротити обсяг видобутку газу. Як на мене, зараз невдалий час для такого оподаткування, яке скоротить видобуток газу, адже власний видобуток газу в Україні має зростати. Це має бути очевидним для всіх. На мою думку, зараз як раз потрібно вводити тимчасовий режим оподаткування видобутку газу, який в основному торкнеться невеликих компаній. Це те, про що повинно задуматися український уряд.

РБК-Україна: Раніше прем'єр Великобританії говорив про фінансову допомогу для України. Яка зараз ситуація з цією допомогою, адже ми знаємо, що на цьому тижні уряд України затвердив план відбудови Донбасу?

Саймон Сміт: Внесок Великобританії в МВФ, який кредитує Україну, є дуже значним. Ми також має програму технічної допомоги, орієнтовану на реформування і підтримку ряду українських урядових інституцій для кращої комунікації, для розвитку кращого сервісу. Ми намагаємося поліпшити стратегічну комунікацію Кабінету міністрів, стратегічну комунікацію РНБО.

Але коли ми говоримо про британську підтримку на адресу України, то я б не акцентував увагу на фінансах. Я б говорив про те, що Великобританія є дуже сильним адвокатом в ЄС санкцій проти Росії. Ми говоримо про те, що ми повинні знайти спосіб, щоб Росія не говорила, що вона не має нічого спільного з конфліктом на Донбасі, не продовжувала говорити: ми не беремо участь у цьому конфлікті. Ми говоримо: ви повинні взяти відповідальність. Поки Росія не візьме відповідальності, британський уряд буде наполягати на посилення економічних санкцій. Зараз не час послабляти санкції, адже Росія продовжує уникати відповідальності.

Розмовляла Тетяна Шпайхер