Дав задній хід: Як Яценюк відмовився йти з Кабміну
Недивлячись на всі розмови про добровільну відставку прем'єра Арсенія Яценюка, глава Кабміну йти не має наміру. Чому президенту Петру Порошенко поки що не вдається вмовити главу уряду звільнити крісло - в матеріалі РБК-Україна.
Переговори між президентом Петром Порошенком і прем'єром Арсенієм Яценюком про відставку глави уряду зайшли в глухий кут. Вчора, 10 березня, прем'єр публічно запропонував свої три варіанти виходу з політичної кризи:
- переформатувати склад Кабінету Міністрів (за умови, що він залишається прем'єром) і відновити коаліцію в парламенті;
- БПП самостійно формує нову коаліцію і новий уряд (без фракції прем'єра "Народний фронт")
- дострокові парламентські вибори.
Тим самим Арсеній Яценюк чітко дав зрозуміти, що він добровільно з посади прем'єра йти не має наміру.
Два тижні тому з'явилася інформація про те, що на засіданні Стратегічного ради у президента прем'єр погодився піти з посади, якщо Петро Порошенко запропонує натомість гідну кандидатуру. Офіційно прес-служба глави уряду це спростувала. Але анонімно люди з оточення прем'єра говорили, що такий варіант хоч і малоймовірний, але не виключений.
Подвійна гра
Команда президента паралельно вела переговори одразу з двома потенційними зміннами Яценюка на посаді.
Добровільний відхід прем'єра дозволяв Порошенко зберегти в коаліції його фракції "Народний фронт". Адже, в будь-якому іншому випадку її представники пообіцяли перейти в опозицію до президента. Крім того, у такому разі парламентська більшість готові повернутися фракції "Батьківщина" і "Самопоміч", що фактично гарантувало завершення нинішньої політичної кризи з максимальною вигодою для президента.
РБК-Україна раніше повідомляло, що команда Порошенка запропонувала міністру фінансів Наталії Яресько очолити Кабмін. У той же час один з керівників фракції БПП Ігор Гринів умовляв екс-віце-прем'єра Польщі Лешека Бальцеровича зайняти цю посаду. Обидва кандидати попросили дати їм час обміркувати пропозицію. Відповісти обіцяли в п'ятницю, 4 березня.
Бальцерович стати новим прем'єром відмовився. На його думку, очолювати уряд повинен українець. Хоча він і не проти попрацювати в українському Кабміні на іншій посаді.
Що стосується Яресько, то 4 березня ЗМІ поширили інформацію про те, що вона нібито погодилася на пропозицію очолити Кабмін, але висунула низку умов. Зокрема, про призначення віце-прем'єрами глави Адміністрації президента Бориса Ложкіна та його заступника Дмитра Шимківа. Крім того, вона нібито зажадала, щоб в уряді не було міністра енергетики та вугільної промисловості Володимира Демчишина та міністра соцполітики Павла Розенко.
Також глава Мінфіну нібито вимагала гарантії підтримки з боку парламенту і начебто отримала їх від керівництва фракції БПП.
Сама міністр фінансів на цю інформацію не реагувала. Тільки вчора Наталія Яресько заявила, що не коментує чутки. Після чого підкреслила, що працює міністром фінансів в легітимному уряді, а "спекуляції можуть посилити кризу".
Ціна слова
Люди з оточення Порошенко розповідають, що про згоду Яресько президент повідомив прем'єру на останньому зібранні Стратегічної ради в п'ятницю, 4 березня. Але той, проте, відмовився йти з посади.
Як саме Яценюк агрументировал своє рішення, достовірно не відомо. За однією з версій він послався на те, що фракція НФ відмовляється підтримувати кандидатуру Яресько. Мовляв, от якщо б Бальцерович погодився, - тоді інша справа.
"Фронтовики" дійсно негативно ставляться до ідеї призначення прем'єром Наталії Яресько. У фракції НФ існує думка, що прем'єром вона пробуде не більше півроку, після чого президент замінить її "слухняним" людиною.
За іншою версією, в обмін на відставку, Яценюк та його соратники по НФ Олександр Турчинов, Арсен Аваков та Андрій Парубій зажадали, щоб їхня партія отримала за квотою посаду Генпрокурора, на що в свою чергу не погодився президент.
Ще одна версія - прем'єра переконали олігархи, а саме - власник СКМ Рінат Ахметов і співвласник групи "Приват" Ігор Коломойський. Те, що минулого тижня прем'єр бачився з Коломойським, обидва не приховують. А екс-голова Дніпропетровської ОДА не приховує своєї думки про те, що Яценюк повинен продовжувати керувати Кабміном.
"Арсенія Петровича навряд чи може хтось переконати, крім нього самого. Він всіх вислуховує, а потім приймає рішення, грунтуючись на набагато більшу кількість факторів, ніж чийсь рада", - так пояснює ситуацію, людина з близького оточення прем'єра.
Втім, все могло бути простіше. В політичній кар'єрі Яценюка вже були випадки, коли він не виконував обіцянки. Досить згадати його знамениту фразу часів Революції Гідності: "Якщо куля в лоб, то куля в лоб".
Що далі?
Прем'єр не тільки назвав три сценарії виходу з політичної кризи, але і публічно запропонував повернутися в коаліцію фракціям РПЛ і "Самопомочи".
Втім, від зусиль Яценюка щодо повернення в коаліцію депутатів Андрія Садового та Олега Ляшка мало що залежить. Адже доля коаліції в руках спікера Володимира Гройсмана.
Поки те, що вони в коаліції, визнають тільки фракції БПП і НФ. На двох у них 217 нардепів при необхідних 226. "Батьківщина" і "Самопоміч" офіційно відкликали підписи своїх депутатів під коаліційною угодою. І тільки Ляшко з РПЛ хоч і заявив, що він із соратниками виходить із більшості, документально це не підтвердив.
Поведінка Ляшка дає можливість Гройсману трактувати долю коаліції на власний розсуд. Втім, ніщо не заважає головному "радикалу" офіційно зареєструвати заяви про перехід в опозицію. Тоді ситуацію вже не можна буде трактувати двозначно. З коаліції може вийти і БПП, що також означатиме офіційну "смерть" більшості.
Якщо Гройсман оголосить про розпад коаліції, депутати протягом 30 днів повинні будуть сформувати нову більшість, інакше у президента з'явиться право розпустити парламент і призначити позачергові вибори. Однак, Петро Порошенко чітко дав зрозуміти, що поки не має наміру розпускати Раду. Адже проти цього виступає Захід. Там впевнені, що за перевиборами Україна втратить час на проведення реформ.
У результаті може скластися ситуація, коли при відсутності коаліції парламент і уряд все одно продовжать працювати, не припиняючи при цьому ворожнечу. Тоді президенту залишиться або змиритися з Яценюком-прем'єром, або переконати Захід посприяти його відставку.