Порядок розміщення кіосків у Києві доведеться переписувати непрофесіоналам
Затверджена 28 лютого Київрада процедура розміщення кіосків на 2013 р. явно не врятує Київ від засилля нелегальних тимчасових споруд (ТС). І вже ніхто не вірить, що КМДА в цьому році все ж розробить Комплексну схему розміщення кіосків і почне масово демонтувати самовільно встановлені ТС, а не кіоски підприємців, які поповнюють своїми пайовими внесками міськбюджет.
На засіданні сесії Київради 28 лютого заступник голови КМДА Олександр Голубченко дивом умовив 61-го міського депутата проголосувати за рішення, що затвердило на 2013 р. процедуру розміщення ТС в Києві. Даний проект рішення до цього моменту вже два рази виносився на суд депутатів (в кінці минулого року і 21 лютого ц.р.) і не отримував необхідну кількість голосів.
Щоб втретє все вийшло, Голубченко доводилося на ходу погоджуватися з будь-якими побажаннями народних обранців, лякати їх повним хаосом, який накриє столицю за відсутності хоч якоїсь затвердженої процедури розміщення кіосків, і обіцяти «на потім» як завгодно переробити затверджений документ.
А як інакше? Анатолій Голубченко отримав восени минулого року у підпорядкування торговий главк і став головою штабу з демонтажу кіосків. Але через те, що не він проявив з осені належної оперативності, з початку 2013 р. абсолютно всі кіоски в Києві вважалися нелегальними. Адже рішення міськради від 26 січня 2012 р. №2/7339 діяло лише до кінця 2012 р.
Щоб столичні депутати проголосували за запропоноване рішення, Голубченко навіть перед початком засідання сесії роздав усім фракціям перелік власників ТС, з якими був у 2012 р. укладено договір на оплату пайових внесків. У минулу п'ятницю депутат Київради від фракції «УДАР» Олексій Давиденко залив це список на файлообмінник і оприлюднив відповідне посилання на своїй сторінці в Facebook.
За що йому окреме спасибі, оскільки раніше дана інформація була доступна виключно для відповідальних чиновників з КМДА і РДА, міліції та прокуратури. Зробити цей перелік загальнодоступним, щоб городяни точно знали, де в місті преспокійно працюють на 100% нелегальні кіоски і чим саме, приміром, повинні торгувати легальні кіоски, столичне керівництво, природно, дуже не хотіло.
В результаті 61 депутат все одно погодився голосувати за підготовлений Голубченко проект рішення. Але з умовою, що доробкою процедури розміщення ТС в Києві сходу займеться робоча група (главою її записали депутата від фракції ПР в Київраді Володимира Філіпова), до якої увійдуть представники всіх фракцій міськради. І тільки після того, як пан Голубченко навіть перестав заїкатися, що треба дати ще більш зелене світло установці в Києві ТС такими КП, як «Домашній магазин» та «Київські ринки».
Нові правила
У результаті власники кіосків, які в 2012 р. сплатили до міського бюджету пайові внески на утримання об'єктів благоустрою (заплачено було в підсумку за 5726 кіосків), все-таки отримали хоч якісь юридичне підстави продовжувати працювати в 2013 р. Для цього їм тільки треба тепер встигнути сплатити такі ж внески в термін до 1 травня 2013 р.
На відміну від практично аналогічного Порядку розміщення ТС в 2012 р., торгову площу кіосків, які торгують продовольчими товарами та розміщених у межах територій вулиць і доріг, міськрада обмежила площею 19 кв. м. Це означає, що спиртним на цих територіях кіоскери тепер у Києві законно торгувати не зможуть. На торгову точку менше 20 кв. м їм просто не видадуть ліцензію.
ТС площею до 30 кв. м міськрада дозволила у 2013 р. розміщувати лише на внутрішньоквартальних територіях. Причому, Київрада, крім давно прописаних в БНіПах табу на кіоски в 20-метровій зоні від виходів з метрополітену і ближче 20 метрів від знаків, що позначають зупинку громадського транспорту, заборонила власники ТС розміщувати їх суцільними рядами - без пристрою пожежних проходів між кіосками. З даного рішення Київради також випливає, що власники ТС площею понад 30 кв. м зможуть їх легалізувати, лише оформивши собі земельну ділянку, тобто, фактично взагалі не зможуть цього зробити.
З колосальним працею вимучене 28 лютого рішення Київради по кіосках також в черговий раз доручає КМДА розробити Комплексну схему розміщення ТС в Києві. Причому, виходячи з тексту даного рішення, до кінця не зрозуміло, чи має ця схема бути розроблена до 1 жовтня або ж до 1 грудня 2013 р.
Втім, враховуючи, що над цим завданням КМДА б'ється вже не менше п'яти років, це, напевно, і не особливо важливо. Перші рішення Київради, які зобов'язують свій виконавчий орган оперативно розробити Комплексну схему, датуються ще 2008-2009 рр. Тобто, тим періодом, коли Голубченко ще був першим заступником голови КМДА - і цілком міг проконтролювати виконання таких стратегічних завдань.
Кіоски і корупція
Чому продовження процедури легалізації кіосків у Києві за рахунок сплати їх власниками пайових внесків у міськбюджет на 2013 р. далося міської влади з такою працею? Та тому, що депутати, звичайно ж, знають, як така система працює на ділі.
Києва за суцільними рядами і локальними нагромадженнями кіосків вже справді майже не видно. Загальна кількість цих споруд на столичних вулицях вже явно перевалило за 20 тис., збільшившись за 2012 р. мінімум на пару тисяч. При тому, що мораторій на розміщення нових ТС в Києві ніхто не відміняв, а пайову участь в минулому чиновники повинні були дозволяти платити тільки тим підприємцям, які мали на руках дозвільні документи, отримані від різних структур КМДА в минулі роки.
Але все ж підприємці бачили, як в місті було встановлено не менше 1,5 тис. абсолютно нових кіосків, і знають, що без благословення влади зробити це було неможливо. При цьому, власникам більше 500 НД, які мали на руках раніше отримані дозвільні документи, і в точності, згідно з рішенням Київради № 2/7339 від 26 січня 2012 р., вчасно подали їх для підписання договору на оплату пайової участі в дозвільний центр КМДА, ніхто такої можливості не дав.
Тому-то платити пайові внески до бюджету в 2012 р., звичайно, вирішили далеко не всі підприємці, які встановили свої кіоски до оголошення мораторію. А який сенс? Адже очевидно ж, що законного права працювати в цих ТС, в силу відсутності оформлених земельних відносин або дотримання КМДА вимог наказу Мінрегіонбуду від 21 жовтня 2011 р. №244, вони все одно не отримають. І всі знають, що в Києві вже давно не зносять тільки ті кіоски, власники яких платять хабарі або мають серйозне заступництво. Сотні прийнятих у минулому році рішень про демонтаж кіосків, сповна сплатили пайові внески, - не вигадка.
Звичайно, частина з цих рішень вдалося скасувати шляхом відстоювання прав власників таких НД головами профільних асоціацій кіоскерів. Благо, вони мають доступ на комісію КМДА з питань розміщення ТС, яку очолює перший заступник голови КМДА Олександр Мазурчак, і яка до недавнього часу володіла монопольним правом визначати, кого зносити, а кого ні.
Але і постраждалих від довільних рішень влади про демонтаж кіосків, за які були сплачені пайові внески, вже предостатньо. Голубченко, до прикладу, на сесії Київради 28 лютого без докорів совісті визнавав, що, так, зносимо, мовляв, такі ТС, якщо нардеп який з парламенту відповідне прохання напише, або прокуратура, або інший важливий орган, та й просто з думкою громадськості, мовляв, рахуємось...
І дійсно, власникам легальних кіосків стало набагато страшніше жити, коли функції по формуванню списків «на демонтаж» восени минулого року плавно перекочували від комісії Мазурчака в штаб, очолюваний Анатолієм Голубченком. Туди вже перестали когось пускати, крім чиновників і представників правоохоронних органів, а списки кіосків на знесення - попередньо опубліковувати. Тут вже для директора КП «Київблагоустрій» В'ячеслава Солошенка взагалі наступило повне роздолля. В основному, пропозиції внести будь-який кіоск в список на демонтаж виходять саме від нього.
До осені минулого року Солошенко, за розповідями підприємців, які в курсі, на замовлення звільняв найкращі місця від конструкцій, що належать підприємцям, які відмовляються платити хабарі, під установку нових кіосків, і брав за таку послугу досить недешево. А потім майстер своєї справи, за словами тих же джерел, взагалі кинув по ринку клич, оголосивши, що поставить новий кіоск в будь-яке місце всього за 7 тис. грн. Ось такий розвинений сервіс. І ДАІ вже окремо за можливість провести кіоск по місту замовнику платити не треба...
За великим рахунком, депутатам столичної міськради очевидно, що самовільно встановлені кіоски в Києві ніхто не зносив, не зносить і зносити не збирається. Показові акції, після яких таких кіосків з'являється ще більше, ніж було прибрано, не в рахунок.
При всьому цьому КМДА (в основному вустами Попова) в 2012 р. напихати городян новинами про те, що незаконні кіоски в Києві зносяться в пристойному кількості. А коли ставало очевидно, що цифри з демонтажу, здійснюваному КП «Київблагоустрій», вигадуються, киянам розповідали казки про те, що частина кіосків при цьому зносять ще й РДА. При тому, що рішення про наділення районів такими функціями поряд з КП, очолюваним Солошенко, Київрада, внісши зміни до Правил благоустрою Києва, прийняло лише 20 січня 2012 р.
Ось така система і призвела до того, що за рахунок пайової участі міськбюджет Києва у 2012 р. поповнився не на заплановані 150 млн грн, а лише на 50 млн грн. Як після цього повірити, що в 2013 р. все кардинальним чином зміниться, і б'є себе сьогодні кулаком у груди Голубченко принесе в міськраду на блюдечку Комплексну схему розміщення ТС? З чого раптом?
Кіоски і здоровий глузд
Більшості депутатів Київради, звичайно, зрозуміло, що швидко змінити на краще ситуацію, що склалася може лише твердження Комплексної схеми розміщення ТС. Тоді каламутна вода, в якій корупціонери сьогодні успішно ловлять рибу, відразу стане прозорою. Оформлення землекористування на ділянки під кіосками та надання їм певного зовнішнього вигляду, щоб ТС не спотворювали, а гармонійно вписуватися в міське середовище, після цього стане лише питанням часу.
Головне, щоб кількість кіосків у Києві офіційно визначалося Комплексної схемою. Щоб знаходилися ТС там, де це не суперечить БНіПам. І щоб торгували вони тим, чого в пішохідній доступності більше ніде не можуть купити городяни. І не потрібні ніякі крайності, коли сьогодні одні депутати зопалу пропонують повністю заборонити розміщення кіосків на території столиці, а інші нарікають, що, якщо різко скоротити кількість ТС в місті, то, мовляв, утворюється величезна армія безробітних, і міський бюджет не буде кому поповнювати податками .
Істина ж, як водиться, знаходиться десь посередині. Міськрада адже вправі визначити, що кіосків у Києві має стояти, скажімо, 8 тис. Це, до речі, приблизно та кількість, яка в сумі фіксується пропозиціями РДА до загальноміської Комплексній схемі розміщення ТС. Пропозиції від районів, згідно з якими у Києві мають в основному залишитися кіоски, які торгують квітами, сувенірами, пресою, канцелярією, побутовими послугами, і лише в певних місцях продуктами харчування, напоями та цигарками, ще навесні 2012 р. були передані в КМДА.
З тих пір цю інформацію міськадміністрація наполегливо приховує від громадськості, а Голубченко останнім розповідає небилиці про те, що, мовляв, Комплексну схему розміщення ТС не можуть узгодити самі райони і, взагалі, її твердження неможливо сьогодні без попереднього затвердження ДПТ усіх районів столиці.
Насправді КМДА потрібні максимум місяць-два, щоб видати на гора цю схему, не витративши на це, до речі, жодної копійки з бюджету. Влада тільки потрібно змусити виконувати свої обов'язки, в т.ч. - оприлюднити всю офіційну інформацію по кіосках.
Всі необхідні для створення Комплексної схеми матеріали давно порошаться в Головархітектурі. А якщо їх потрібно в черговий раз актуалізувати, то «п'ятисотки» на ділянки під своїми конструкціями, з яких, по суті, цей документ і буде складатися, знову можуть дуже швидко оплатити самі підприємці. Для цього їм достатньо гарантувати рішенням міськради місце в Комплексній схемі років на 10-15 (чим довше, тим краще), і столичний бюджет тоді вже не на словах а на ділі стане гарантовано поповнюватися за рахунок кіосків на 150 млн грн на рік.
Депутатам тільки потрібно ще згадати, що вони рішенням Київради №384/7721 від 5 березня 2012 р. необачно передали міськадміністрації право стверджувати Комплексну схему розміщення ТС, а значить - і право як завгодно часто вносити розпорядженнями КМДА в неї зміни. Цю помилку потрібно буде, звичайно, виправити.
А розумна відповідь на питання, кому саме з підприємців потрібно гарантувати місця в Комплексній схемі розміщення НД в Києві, вже дана комісією Мазурчака за участі представників майже всіх міських асоціацій кіоскерів. Це повинні бути люди, які сплатили за свої кіоски пайову участь в міськбюджет в 2012 р. не за підробленими документами та фотофіксацією (близько 4-5 тис. ТС), ті, хто не зміг оплатити в минулому році ці внески не зі своєї вини ( близько 500-600 ТС), і ті, хто після 2008 р. продовжують платити орендну плату за землю під кіосками по укладених ще з райради договорами оренди (всього близько 2,7 тис. ТС, але власники багатьох з них вже платять пайові внески) .
Напевно, робоча група, що складається з депутатів Київради, незабаром приступить до коректування затвердженої 28 лютого процедури розміщення кіосків у столиці. Залишається сподіватися, що вони при цьому будуть керуватися здоровим глуздом і виходити з інтересів городян, бізнесменів та міськбюджету, а не корумпованих чиновників КМДА.
Віце-президент Агентства журналістських досліджень Дмитро Марковський, спеціально для РБК-Україна