Порошенко схилив коаліцію до прийняття "безвізових" законів
Сьогодні парламент зробить другу спробу завершити ухвалення безвізового пакету законопроектів. Але саме вчорашній день був визначальним у цьому питанні. Пізно ввечері на зустрічі з Президентом голови коаліційних фракцій все-таки досягли згоди: законопроекти будуть прийняті після того, як стануть відомі остаточні поправки, внесені антикорупційним комітетом.
Високі гості коаліції
Безвізовий пакет законопроектів мав бути розглянутий у понеділок, 9 листопада, Комітетом з питаннь правового забезпечення правоохоронної діяльності та Комітетом з питаннь запобігання і протидії корупції, але останній так і не зміг зібрати кворум. Його засідання має відбутися сьогодні вранці.
Представники "Народного фронту" (НФ) поскаржилися РБК-Україна на те, що депутатів на засідання комітету не зміг зібрати його голова Єгор Соболєв, який завчасно не повідомив про факт його проведення.
"Комітет не зібрався, тому що потрібно депутатам нормально завчасно повідомити про засідання ", - заявив один з "фронтовиків".
Насправді анонс засідання комітету з'явився на сайті Верховної Ради мінімум за добу. Сам же Єгор Соболєв повідомив РБК-Україна про те, що комітет обговорив поправки до "безвізових" законопроектів, але так і не зміг за них проголосувати. З протоколу засідання видно, що на ньому були відсутні деякі представники "Блоку Петра Порошенко" (БПП), НФ і позафракційні депутати.
Поки деякі українські парламентарії роблять все можливе для того, щоб провалити скасування віз з Європою, ЄС йде на всілякі поступки, щоб протягнути Україну через "вушко голки" безвізового режиму. Підтвердженням такої позиції Євросоюзу служить в першу чергу перенесення дати засідання щодо безвізового режиму для України на 12 листопада, щоб дати Раді час на ухвалення необхідних законів. Це підтвердив у понеділок і Президент Петро Порошенко на зустрічі з головами фракцій.
"Більшість часу обговорювали все-таки голосування щодо безвізового пакету. Президент висловлював аргументи, чому треба це зробити, плюс інформував про те, що після консультацій вдалося перенести засідання комісії експертів, яка мала засідати сьогодні або завтра, на четвер. Якщо завтра ми проголосуємо, то ми встигаємо за графіком ", - прокоментував РБК-Україна хід зустрічі Президента і депутатів заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко.
Крім того, питання прийняття "безвізових" законопроектів зачепила на зустрічі з представниками парламентських фракцій і Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Федеріка Могеріні.
"Могеріні сказала: це стоїть на порядку денному, але це ваше право визначатися. Вона сказала, що майбутнє України визначається завтра", - розповів РБК-Україна голова фракції НФ Максим Бурбак.
Однак прийняття "безвізових" законопроектів - це лише частина тих заходів, які ЄС очікує від України. На зустрічі з депутатами Могеріні цікавилася позицією фракцій щодо голосування в другому читанні закону про зміни в Конституцію в частині децентралізації, про підтримку в парламенті змін до Конституції в частині судочинства і навіть питала про думку нардепів щодо повернення в Україну активів, вкрадених екс-президентом Віктором Януковичем.
Бурбак зазначив, що Могеріні не тиснула на депутатів і підкреслювала їхнє право на власну позицію. За його словами, вона більше намагалася прояснити ситуацію в українському парламенті.
Взаємні звинувачення
На зустріч Петра Порошенка з депутатами були присутні тільки представники коаліції: Максим Бурбак і Вікторія Сюмар (НФ), Юрій Луценко та Ігор Кононенко (БПП), Єгор Соболєв ("Самопоміч") і Юлія Тимошенко ("Батьківщина"). Для того щоб розставити всі крапки над i, на зустріч запросили і міністра юстиції Павла Петренко.
Перед зустріччю він поскаржився журналістам, що депутати сильно спотворили урядові законопроекти.
"Я озвучив, як міністр юстиції, ті принципові речі, які потрібно прибрати з тексту антикорупційних законів, і які включили туди депутати. Закони, які були внесені урядом, були настільки видозмінені депутатами профільного комітету, що про боротьбу з корупцією можна було б забути. За версією, яку комітет спочатку прийняв, колишній президент Янукович міг би поставити питання про зняття арешту з Межигір'я", - обурився Петренко, коментуючи відхилений депутатами в четвер законопроект "Про внесення змін до КПК щодо окремих питань накладення арешту на майно з метою усунення корупційних ризиків при його застосуванні".
За його словами, депутати запропонували, що якщо корупціонера і хабарника затримали під час вчинення злочину, та накладається арешт на все його майно, то суд повинен доводити незаконність отримання кожної одиниці майна на стадії арешту.
"Це повний нонсенс!" - емоційно заявив голова Мін'юсту.
У свою чергу віце-спікер Верховної Ради Оксана Сироїд звинуватила уряд у некомпетентності.
"Я знаю, що депутати дуже важко працювали над тим, щоб зробити ці законопроекти прийнятними, для того щоб за них можна було проголосувати. Це була непроста робота, тому що, на жаль, законопроекти, які прийшли з уряду, були не найкращої якості", - підкреслила вона.
За підсумками зустрічі вдалося досягти домовленості про те, що в описаному Павлом Петренко випадку на майно будуть накладати арешт, але не може бути й мови про його продаж, розповів РБК-Україна Максим Бурбак.
"Був варіант, що майно конфіскують і відразу мають право продавати, ну це ж просто нелогічно, це раз. Крім того, був варіант, і ми на ньому зійшлися, що можуть конфіскувати без права продажу - просто вилучати на відповідальне зберігання, що вже передбачено чинним законодавством. Тобто дискусії йшли, тому чекаємо порівняльну таблицю - подивитися, як воно буде. За зберігання буде відповідати агентство (Національне агентство з питань виявлення, розшуку та управління активами, - ред.)", - розповів він.
Голова фракції НФ також зазначив: на зустрічі з Президентом була досягнута попередня домовленість про те, що фракції будуть голосувати за "безвізові" законопроекти, але спочатку депутати повинні ознайомитися з остаточними поправками.