ua en ru

Порошенко поглинув Яценюка з Турчиновим

Порошенко поглинув Яценюка з Турчиновим Яценюк і Порошенко домовилися взяти під загальний контроль і Раду, і Кабмін - схоже, без молодших партнерів
Сьогодні, 22 серпня, рано вранці Президент Петро Порошенко та прем'єр-міністр Арсеній Яценюк домовились, що партії "Блок Петра Порошенка" (БПП) та "Народний фронт" (НФ) підуть на місцеві вибори єдиним списком, створять у Верховній Раді єдину фракцію та спільно переформатують Кабмін. "УДАРу" Віталія Кличка в цій конфігурації довелось трохи посунутись.

Сьогодні, 22 серпня, рано вранці Президент Петро Порошенко та прем'єр-міністр Арсеній Яценюк домовились, що партії "Блок Петра Порошенка" (БПП) та "Народний фронт" (НФ) підуть на місцеві вибори єдиним списком, створять у Верховній Раді єдину фракцію та спільно переформатують Кабмін. "УДАРу" Віталія Кличка в цій конфігурації довелось трохи посунутись.

Згідно домовленостей, НФ отримає в середньому 25% у виборчих списках БПП до місцевих рад. Про це РБК-Україна повідомив заступник голови фракції НФ в Раді Сергій Пашинський.

Також, за словами джерел РБК-Україна, Порошенко та Яценюк об'єднають свої фракції в Верховній Раді.

РБК-Україна зібрало свідчення різних сторін учасників переговорного процесу та відновило картину, як йшли переговори й до чого саме домовились Президент та голова Кабміну.

Як домовлялися

Напередодні БПП остаточно погодила умови спільного походу на вибори з "УДАРом" Віталія Кличка. Дві партії мають провести з'їзди 27 серпня, де запланована ліквідація партії мера Києва та перехід її членів до "Солідарності".

Паралельно з цим Адміністрація Президента вела переговори про об'єднання з "Народним фронтом" Арсенія Яценюка та секретаря РНБО Олександра Турчинова. Консультації з цього приводу розпочались наприкінці липня, напередодні прийняття нової редакції закону про місцеві вибори.

Тоді передбачалося, що ці політичні сили підуть на місцеві вибори у єдиному блоці. Однак, до законопроекту були внесені правки, і з прийнятого закону зникли блоки, як суб'єкти виборчого процесу.

Після цього переговори між БПП та НФ забуксували. А команда Порошенка зосередилась на поглинанні "УДАРу".

Тим часом "Народний фронт" задумався над доцільністю приймати участь у місцевих виборах, адже рейтинг партії, за даними соціологів, коливався на рівні 2-3%.

Проте, в середині серпня заступник голови фракції БПП у ВР Микола Томенко розповів РБК-Україна, що прем'єрська політсила пропонує БПП спільний похід на вибори. Але про таку можливість нардеп говорив із скептицизмом.

Ще на початку цього тижня переговори відбувалися доволі мляво. В БПП сумнівалися в тому, що НФ і інші партії зможуть отримати суттєві квоти в єдиному списку кандидатів.

"Для нас найважливішим є збереження коаліції, тому переговори тривають. Але чи багато дасть "Народний фронт" в тій чи іншій області, з'ясовуємо на місцях. Жодної спільної квоти для "Народного фронту" не буде. Якщо у них будуть кращі кандидати в мери, ми їх, безумовно, підтримаємо. Жодної загальної відчутної квоти для інших партій покищо я не передбачаю", - заявляв голова парламентської фракції БПП Юрій Луценко в ефірі радіо "Вєсті".

Однак, вже наприкінці тижня з ініціативи НФ переговори різко активізувалися. В четвер і п'ятницю, 20 та 21 серпня, відповідно, відбувалися довгі засідання представників двох політичних сил.

У переговорах особисто приймали участь Петро Порошенко та Арсеній Яценюк. Загалом на цих зустрічах були присутні сім осіб.

У четвер переговори тривали чотири години, але досягнути домовленостей так і не вдалося.

Остаточні домовленості були досягнуті тільки під ранок суботи.

Про що домовились

Усі домовленості між БПП та НФ будуть виписані у відповідній угоді. Об'єднання відбудеться у декілька етапів

Найперший із них - спільна фракція у парламенті.

Скоріш за все, мова йде не про спільну фракцію, а про утворення координаційної ради двох фракцій, повідомив РБК-Україна поінформований співрозмовник. Така конфігурація вбачається сторонам оптимальною, бо для юридичного злиття двох фракцій в Раді треба вносити зміни до законодавства.

"Об'єднання може бути і неформальним. Дві фракції приймають рішення про спільну діяльність, обирають єдине керівництво, так звану координаційну раду, одного голову. Таким чином два лідери, які мають владу, приймають стратегічне рішення, дві фракції працюють як одна команда при парламентському голосуванні", - розповів співрозмовник РБК-Україна.

Цю інформацію офіційно підтвердив РБК-Україна заступник голови фракції НФ Сергій Пашинський. "В найближчі дні керівники держави зроблять з цього приводу офіційну заяву", - сказав він.

Пашинський наголосив, що об'єднання двох фракцій у парламенті не стане підставою для переформатування коаліції. "Коаліцію створили народні депутати. Вона може бути знищена лише якщо з неї вийде більше 100 народних обранців - і в більшості стане менше 226 нардепів", - зазначив Пашинський.

Натомість, у формально чи неформально об'єднаній фракції БПП-НФ разом буде 224 нардепи: 143 - від БПП і - 81 від НФ. При підтримці деяких позафракційних депутатів президентсько-прем'єрська фракція без консультації з партнерами по коаліції зможе приймати всі необхідні для неї рішення.

Крім того, в угоді має буде чітко виписано перелік заходів, що належать до спільної діяльності.

Найперше - оновлення чи переформатування уряду. Оновлений склад Кабінету міністрів має з'явитися вже у вересні-жовтні. Згідно домовленості, в уряді збережуться посади за міністрами від НФ.

"Прем'єр гарантував стабільність, а БПП гарантувала збереження посад за міністрами від "Народного фронту", - розповів поінформований співрозмовник.

Крім того, в угоді буде виписана програма діяльності переформатованого уряду, зокрема, поява нового податкового кодексу.

Остаточним етапом цього об'єднання має стати утворення єдиної партії.

"Це потребує найбільше часу. Не можна завтра створити спільну партію. Це передбачає певні юридичні заходи. Хоча остаточно до цього може так і не дійти", - зазначило джерело РБК-Україна, наближене до переговорників.

Нагадаємо, раніше БПП і "УДАР" домовились про утворення єдиної партії із назвою БПП "УДАР-Солідарність". Тож тепер назву єдиної партії доведеться переглянути.

Втім, далеко не всі члени НФ підтримують ідею повного об'єднання з БПП. Проти цього, зокрема, виступила група першого віце-спікера Андрія Парубія, до якої входять 15 нардепів.

"Якщо діло вийде до створення єдиної фракції з БПП, то я і мої побратими до неї не вступимо", - сказав РБК-Україна один з соратників Парубія.

Ще один його колега розповів РБК-Україна, що ідею об'єднання з БПП всередині фракції з весни цього року активно лобіював один з найближчих соратників Яценюка - нардеп Микола Мартиненко та його партнер Андрій Іванчук.

"Вони вдвох давно закликали об'єднатись з БПП і долучити ще пару десятків позафракційних депутатів, щоб не залежати при голосуваннях від "малих" фракцій коаліції, у яких нездорові "хотєлкі". Ми таку ідею не підтримували", - розповів нардеп від НФ.

Зважаючи на внутрішню ситуації у НФ, можна припустити, що до майбутньої мегафракції увійде дещо менше ніж 224 депутати.

Про спільну участь у виборах

Відповідно до досягнутих домовленостей, БПП, "УДАР" і НФ підуть на місцеві вибори спільними списками. "УДАР" зможе висунути 30% кандидатів (раніше по окремим регіонам булла домовленість 50 на 50 - від "УДАРу" та БПП), а "Народний фронт", в залежності від регіону, близько 25%.

"В кожному регіоні ця цифра може коливатися, однак в цілому по Україні це чверть списків", - розповів РБК-Україна Сергій Пашинський.

В обох політсилах стверджують, що об'єдналися, аби протистояти популістам.

"Об'єднання викликане розумінням того, що країна перебуває в небезпеці, тому дві партії, що на минулих виборах набрали разом 50% голосів, мусять об'єднатися, щоб протистояти популізму та ФСБшним провокаторам", - сказав Пашинський.

Політики стверджують, що завдяки цій домовленості Україна воюватиме лише на зовнішньому фронті.

"Чому це робить Президент? Не можна вести війну на зовнішній і внутрішній фронт. Це внутрішня домовленість, попри амбіції і проблеми, це внутрішня домовленість двох найбільших політичних сил", - сказав один зі співрозмовників РБК-Україна.

Відтак, якщо домовленість двох політсил вдасться зреалізувати, то питання дострокових парламентських виборів буде знято, незалежно від того, якими будуть результати жовтневих місцевих виборів.