ua en ru

що знадобилося силовикам від Романа Насірова цієї ночі

що знадобилося силовикам від Романа Насірова цієї ночі В майбутньому Роман Насіров може не побачити себе на посаді глави ГФС

Минулої ночі голові Державної фіскальної служби Роману Насірову в лікарні "Феофанія", куди він був госпіталізований напередодні,представники Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури вручили підозру.

Главу ГФС підозрюють у зловживанні владою та неправомірної реструктуризації податкових боргів по рентних платежах газових компаній опального депутата Олександра Онищенка. Після того, як Насирову було зачитано звинувачення, стан його здоров'я погіршився і у нього стався інфаркт. 

Подробиці в матеріалі РБК-Україна.

Картина дня і ночі

Впритул Романом Насіровим слідчі органи зайнялися 28 лютого. За інформацією РБК-Україна, весь цей день глава ГФС провів на допиті в НАБУ. Через два дні, у четвер, 2 березня, близько 15.00 в його приймальні подзвонила, як розповідають джерела в ГФС, слідчий НАБУ і повідомила, що "в понеділок, 6 березня, об 11.00 Романа Насірова чекають в НАБУ для дачі свідчень".

Як повідомив співрозмовник агентства, коли слідчого попросили надіслати на ім'я Насірова офіційну повістку, реакції не послідувало: офіційний документ так і не був отриманий керівником ГФС. Але через кілька годин, після 18.00, в кабінеті голови ГФС співробітниками НАБУ і САП був проведений обшук, в результаті якого були вилучені деякі документи.

Незадовго до обшуку на сайті "Обозреватель" вийшло інтерв'ю голови ГФС, де він заявив, що НАБУ хоче вручити йому підозру, щоб врятувати справу Оніщенко. «Вони (детективи НАБУ, - ред.) зупинилися. У них розвалюється справа по структурах, пов'язаних з Онищенко. Не хочу вдаватися в деталі, але для порятунку репутації і підвищення інформаційної привабливості їм потрібно долучити до справи ГФС", - сказав Насіров. Він додав, що будь-який адвокат доведе неспроможність претензій представників Антикорупційного бюро.

Сам Насіров був поза зоною доступу задовго до цих обшуку в його кабінеті, вже з полудня. Знайшовся він уже ввечері, в клініці "Феофанія", куди як повідомляють джерела РБК-Україна в ГФС, Насіров був госпіталізований з температурою. Через якийсь час в клініку прибули детективи НАБУ і САП.

Ближче до 22.00 джерела в НАБУ відразу декільком ЗМІ повідомили про затримання Насірова. Однак адвокати глави ГФС, які також прибули у "Феофанію", називали це "маячнею" і піаром Бюро. Їх, як власне і детективів, спочатку в будівлю лікарні ніхто не пускав."Нам не відкривали двері мотивуючи тим, що зараз уже не час", - розповів Роман Сімкін, начальник четвертого відділу САП. Однак через деякий час у палату до Насірова пустили і детективів, і адвокатів.

Одним з тих, хто також опинився в палаті, був народний депутат, перший заступник голови парламентського комітету з питань податкової та митної політики Андрій Журжій ("Самопоміч"). Він розповів РБК-Україна, що коли слідчих все-таки пустили в будівлю, то біля палати Насірова стояв охоронець, а головний лікар вимагав розписку від слідчого за те, що він - слідчий - тепер буде нести відповідальність за здоров'я хворого. «Йшла симуляція, Насіров не виглядав як людина, у якого інфаркт. У нього була опухла від крапельниці рука, але це тому що її просто поставили не у вену, а під шкіру. Лікарі також йшли по якомусь своєму сценарію», - розповів Журжій.

Після того як Насірову було зачитано підозра, його стан погіршився. За однією інформацією, лікарі діагностували у глави ГФС гіпертонічний криз, за іншою - інфаркт. Так чи інакше, незабаром він був направлений у кардіологічне відділення "Феофанії".

Список претензій

Сьогодні голова Державної фіскальної служби Роман Насиров відзначає свій 38 день народження. В якості "подарунка" силовики піднесли йому звинувачення у зловживанні владою і службовим становищем.

Прихід в "Феофанію" та інші слідчі дії антикорупційних органів пов'язані з розслідуванням кримінального провадження з реструктуризації боргів по рентних платежах підприємствам які, за версією силовиків, підконтрольні народному депутату Олександру Онищенко, який зараз знаходиться в бігах.

Як відомо, Онищенко звинувачується в створенні газових схем і розкраданні коштів під час видобутку та продажу природного газу ПАТ "Укргазвидобування". В результаті махінацій, стверджує слідство, державі було завдано збитків на суму близько 3 млрд грн. Насіров ще влітку допитувався в слідчих органах по цій справі, але як свідок. Комплекс слідчих та експертних дій проводився і в ГФС в цілому. "Адже це в податковій приймалося рішення, наприклад, про відстрочку сплати ренти. Зараз ми проводимо слідчі дії та економічні дослідження з цього приводу», - заявляв ще в серпні директор НАБУ Артем Ситник.

Ще в травні 2016 року ГФС надав розстрочку по сплаті боргів незважаючи на те, що до цього заборгованість в рамках процедури не погашалася. У свою чергу Роман Насіров неодноразово заявляв про те, що подібна розстрочка надавалася практично всім компаніям на газовому ринку, зокрема "Укрнафті". Подібна процедура, передбачена податковим законодавством, застосовувалася і до підприємств бізнесмена Ріната Ахметова, наприклад, ДТЕК.

«Це (розстрочка за боргами компаній, афілійованих із Онищенко. - ред.) в кращому випадку - помилкове рішення, але не злочин, - прокоментував затримання Насірова співрозмовник РБК-Україна в уряді. - Є багато реальних злочинів, які не розслідуються. Але якщо за це затримують, то багато чиновників завтра перестануть просто робити свою роботу. Це реально проблема».

Сам Олександр Онищенко, який зараз переховується за кордоном, заявив РБК-Україна, що слідство, затримавши Романа Насирова, не зможе нічого довести.

"Це (затримання голови ГФС - ред.) найбільший провал, який здійснювало НАБУ. Слідство нічого не доведе. Тому що в моїх взаєминах з Насіровым грошей не було, - заявив депутат виданню. - У той же ж час, затримати і заарештувати фігуру такого рівня - удар по НАБУ і владі в цілому. Ця дискредитація однієї людини може закінчитися дискредитації всієї антикорупційної системи".

Наслідки

Андрій Журжій, який виявився одним з небагатьох, хто потрапив цієї ночі в палату Романа Насірова, неодноразово висловлювався за його відставку, а також за звільнення його першого заступника - голови податкової міліції Сергія Білана. Він, а також 38 депутатів з різних фракцій, були ініціаторами постанови Верховної ради про визнання роботи керівництва ГФС незадовільною. Якби парламент її підтримав, то це означало б автоматичну відставку глави ГФС і оголошення конкурсу на цю посаду. Депутат також звинувачував Насірова і Білана в численних порушеннях законодавства, зловживання службовим становищем, здійсненні неефективною фіскальної політики, а також чиненні тиску на бізнес.

Цей проект постанови ВР навіть дійшов до урядового комітету з питань економічної політики. За збігом обставин, розглянути його Кабмін планував 2 березня, але в підсумку відмовився від цього наміру і проект був знятий з розгляду урядового комітету за ініціативою Мінфіну.

Про Мінфін варто сказати окремо. Міністр фінансів Олександр Данилюк був незадоволений роботою Насірова. Саме він ініціював догану голові ГФС, а на початку цього тижня передав матеріали в Нацагентство з протидії корупції, щоб там дали оцінку поїздок голови ГФС в США на інавгурацію президента Дональда Трампа і молитовний сніданок. «Ми не вважаємо Романа ангелом, але він точно не самий кримінальний товариш», - водночас заявив співрозмовник РБК-Україна в уряді. Джерела в Мінфіні стверджують, що вони хочуть "зам'яти" конфлікт міністра і голови ГФС. Все тому що ЗМІ подають його як особистісний, хоча насправді мова йде виключно про робочих моментах.

«Якщо таким чином (звинувачуючи в причетності до "газовой" справи Онищенко, - ред.) Насірова хотіли прибрати з посади, то це жахливо», - зазначає один з депутатів.

Тепер навіть якщо його і виправдають, то залишатися в кріслі головного податківця країни він, швидше за все, не зможе. По його репутації ці звинувачення вдарять найболючіше: бізнес не зможе працювати з таким керівником фіскальної служби. Та й прем'єр-міністр Володимир Гройсман має відреагувати на цю ситуацію і стати одним з перших ініціаторів кадрових ротацій в ГФС.