ua en ru

Користь тендерів: Індія недоотримала 211 млрд дол. від приватизації вугільних родовищ

Автор: RBC.UA
Індія підраховує збитки заднім числом. 211 млрд дол., або 10,7 трлн рупій, країна втратила, продавши вугільні родовища приватним компаніям без організації аукціонів в 2004-2009 рр. Ці розрахунки Comptroller & Auditor General публікує The Times of India. За даними регулятора, який контролює держвидатки, активи було продано за заниженою ціною.

Індія підраховує збитки заднім числом. 211 млрд дол., або 10,7 трлн рупій, країна втратила, продавши вугільні родовища приватним компаніям без організації аукціонів в 2004-2009 рр. Ці розрахунки Comptroller & Auditor General публікує The Times of India. За даними регулятора, який контролює держвидатки, активи було продано за заниженою ціною, повідомляє телеканал "Росія 24".

155 вугільних родовищ просто поділили між сотнею організацій замість отримання найвищої ціни на аукціоні. У відповідь на публікацію міністр вугільної промисловості Індії Шрипракаш Джайсвал не забув заявити, що уряд, мовляв, піклувався в першу чергу про зростання індустрії, а не про отримання прибутку. Але в майбутньому активи все-таки будуть виставляти на аукціоні.

А тим часом, згідно з підрахунками експертів Citigroup, Індія вже в цьому році стане найбільшим імпортером вугілля у світі, обігнавши нинішнього лідера - Китай. Делі планує закупити 118 млн тонн вугілля за кордоном. Плани Пекіна на 16 млн тонн менше.

Вугілля - основний вид палива для індійських електростанцій. І видобувають в країні цієї сировини менше, ніж споживають. Звідси дефіцит електроенергії і, як наслідок, зниження темпів економічного зростання. Приміром, у III кварталі 2011 р. показники впали до мінімального за останні 2 роки. А найбільші електростанції, включаючи Reliance Power і Adani Power, змушені коригувати плани щодо введення нових потужностей. Довелося навіть призупинити програму будівництва нових електростанцій. На цей проект планувалося витратити 36 млрд дол.

Це не перша історія в Індії з участю держчиновників і держактивів, яка отримала суспільний резонанс. Минулий рік у країні відзначено ще одним корупційним скандалом, пов'язаним з продажем радіочастот за заниженими цінами. За оцінкою державних аудиторів, через це бюджет країни не дорахувався майже 40 млрд дол. В результаті Верховний суд Індії просто анулював ліцензії іноземних операторів, видані в 2008 р. Компаніям запропоновано знову подати заявки і знову взяти участь в аукціоні. Результат не забарився: закордонні стільникові оператори почали йти з Індії. Першим про припинення робіт в країні заявив Bahrain Telecom. Потім зупинив свою діяльність Etisalat, число абонентів якого в Індії перевищує 1,6 млн користувачів.

У лютому цього року Центральне бюро розслідувань Індії повідомило, що близько 500 млрд дол., незаконно виведених з країни, знаходяться на закордонних рахунках. Боротьбу з корупціонерами ускладнюють закордонні регулятори, що "приховують інформацію про підозрюваних", відзначив глава бюро розслідувань Амар Пратап Сінгх.

Тим часом все більше аналітиків звертають увагу на те, що привабливість Індії в очах західного бізнесу знижується. І навіть місцеві компанії сьогодні воліють вкладати гроші в Африці або Європі. На тлі загального падіння інтересу до ризику інвестори виводять гроші з країни. Відтік капіталу сприяє подальшому уповільнення економіки, розширює дефіцит бюджету, робить негативний вплив на ринок праці і прискорює інфляцію. Темпи зростання ВВП в IV кварталі минулого року впали до мінімальних значень за останні 3 роки: лише 6,1%. Зокрема, такий компонент ВВП, як гірничорудний сектор, знизився на 3,1%.

У країні зберігається високий рівень інфляції в січні її темпи досягли 7,65%. Зростання цін, з яким бореться ЦБ Індії, наполегливо утримуючи ставку рефінансування на 8,5%, викликаний подорожчанням нафти. Індія імпортує близько 80% споживаної нафти. Вартість енергоносіїв складає третину від загального обсягу імпорту. Бюджетний дефіцит вище прогнозованого рівня в 4,6% ВВП.