ua en ru

Польща передає головування в ЄС Данії

Автор: RBC.UA
Сьогодні завершуються півроку головування Польщі в Європейському Союзі. 1 липня Польща прийняла керівництво ЄС від Угорщини.

Сьогодні завершуються півроку головування Польщі в Європейському Союзі. 1 липня Польща прийняла керівництво ЄС від Угорщини.

Головування Варшави збіглося з різким загостренням боргової кризи в ряді країн ЄС, яка поставила під загрозу стабільність єдиної європейської валюти. Незважаючи на те, що Польща не входить в єврозону, керівництво цієї країни підтримало заходи по зміцненню євро, зокрема, розробку поправок до основоположних документів ЄС, які покликані забезпечити бюджетну дисципліну, а також розширення Європейського фонду фінансової стабільності, відзначає радіостанція "Свобода".

Оцінюючи підсумки головування Польщі, глава Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу відзначив, що політики у Варшаві проявили себе як "справжні європейці".

Головування з 1 січня переходить до Данії. Міністр данського уряду з європейських справ Ніколас Ваммен заявив, що головним пріоритетом Копенгагена буде збереження єдності ЄС і, зокрема, поліпшення відносин із Великобританією, яка єдина з країн Євросоюзу прямо відмовилася схвалити нещодавні домовленості про заходи щодо фінансової стабілізації.

У своїй прощальній промові перед депутатами Європарламенту в Страсбурзі польський прем'єр-міністр Дональд Туск визнав, що за півроку його головування в ЄС фінансова криза переросла в політичну. Туск закликав членів ЄС відмовитися від національного і державного егоїзму і проявити єдність.

Тим не менш, у Євросоюзу є чітко виражені лідери - це франко-німецький "тандем". Експерти вважають, що в умовах домінування у фінансових справах Берліна і Парижа Варшаві було важко претендувати на провідну роль.

У своєму розвитку Польща зробила величезний шлях за 20 років, що минули після краху комунізму. В останні місяці їй вдається уникнути рецесії. Німецький депутат Європарламенту Александер Граф Ламбсдорф вважає успіх Польщі унікальним. "Це єдина країна Євросоюзу, яка не страждає від нинішньої боргової кризи, від незручностей користування єдиною валютою. Економіка Польща продовжує упевнено зростати", - сказав він.

За ті півроку, що Польща очолювала Євросоюз, покращилися її відносини з Німеччиною. Адже ці країни називають історичними ворогами. Хоча 70% поляків схвалюють європейську інтеграцію, в країні ще впливові націоналістичні сили, незадоволені передачею частини суверенітету Євросоюзу. Багато консервативних політиків вважають, що лідируюча позиція в ЄС нічого Польщі дати не могла.

Відзначимо, як неодноразово повідомляли польські політики, Польща у свої півроку головування в ЄС поставила за мету максимально підтягти Україну на шляху євроінтеграції. Польські політики за цей час провели максимальну кількість зустрічей з українським керівництвом на вищому рівні. Однак рік закінчується, а перспектив якісного зрушення на шляху євроінтеграції для Києва не видно. Але тут складно звинувачувати в чомусь польську владу. Експерти вважають, що потрібно було максимально використати допомогу західного сусіда, а тепер Києву потрібно звинувачувати себе в згаяному шансі. Суворий вирок Юлії Тимошенко став головним каменем спотикання у відносинах Брюсселя з Києвом.

Варшава намагалася сприяти розвитку демократії в країнах колишнього соцтабору і зміцнювати ділові відносини з ними Євросоюзу. Результати вийшли різні.

"За 6 місяців ми завершили роботу над угодами з Україною про зону вільної торгівлі і про асоціацію. Не сталося зрушень на краще у відносинах з Білорусією, відкрився шлях до переговорів про співпрацю з Грузією і відзначається позитивна еволюція зв'язків з Молдавією", - відзначив раніше польський євродепутат Яцек Саріуш-Вольський.

Польща увійшла в Євросоюз в 2004 р., хоча все ще залишається поза зоною євро.