Польща не буде приймати рішень в газовій сфері на шкоду Україні, - Коморовський
Польща не буде приймати рішення в газовій сфері, що загрожують інтересам України. Про це повідомив президентський міністр Яромір Соколовський з посиланням на слова Президента Польщі Броніслава Коморовського (на фото), передає прес-служба Президента.
"Президент Коморовський запевнив Президента України Віктора Януковича, що Польща не збирається робити будь-яких кроків у газовій сфері по співпраці з Росією, які будуть представляти собою загрозу для інтересів України", - заявив Соколовський.
Мова йде про проект будівництва газопроводу "Ямал-Європа-2" в обхід України, меморандум про будівництво якого з "Газпромом" підписала польська компанія "Європол ГАЗ". Представники місцевої опозиції вже розкритикували проект, заявляючи, що він спочатку невигідний Польщі.
Читайте також: "Газпром" буде будувати газопровід "Ямал-Європа-2" разом з "ЄвРоПол ГАЗ"
"Ми не зацікавлені в створенні газової інфраструктури, яка посилює нашу залежність від Росії і створює проблеми, наприклад, Україні", - заявив лідер найбільшої опозиційної партії Польщі Prawo i Sprawiedliwosc Давид Яцкевич.
Віце-прем'єр Польщі Януш Пехочиньский в п'ятницю заявив, що, незважаючи на підписаний з Росією меморандум про будівництво "Ямал-Європа-2", в Польщі можуть відмовити "Газпрому" в реалізації проекту, якщо визнають його невигідним.
Нагадаємо, минулого тижня "Газпром" і "ЄвРоПол ГАЗ" підписали меморандум про взаєморозуміння щодо реалізації проекту "Ямал-Європа-2" (друга гілка газопроводу Ямал-Європа) через територію Польщі у напрямі Словаччини і Угорщини потужністю не менше 15 млрд куб. м газу в рік.
Будівництво другої нитки газопроводу Ямал - Європа може бути розпочато в 2018-2019 рр. Проектна потужність газопроводу - 15 млрд куб. м в рік. Ринками збуту російського газу стануть Польща, Угорщина і Словаччина.
Читайте також: Росія приєднається до управління ГТС, тільки якщо Україна вийде з Енергетичного союзу
Будівництво трансконтинентального газопроводу Ямал - Європа було розпочато в 1996 р. Лінії з подачі газу проходять по території Росії, Білорусії, Польщі та Німеччини. Європейський союз відніс експортний коридор Ямал - Європа до пріоритетних інвестиційних проектів, які реалізуються в рамках Trans-European Network (TEN, "Транс'європейські мережі"). Проектна потужність газопроводу становить 32,9 млрд куб. м в рік; загальна довжина - понад 2 тис. км. В даний час газопровід функціонує в однонитковому варіанті.
"Газпром" активно розробляє схеми поставок газу в Європу в обхід України, оскільки його не влаштовують умови використання української газотранспортної системи (ГТС). Російський монополіст раніше заявляв, що значення української ГТС в постачаннях російського газу в Європу в майбутньому буде зведено до нуля. Тим не менш, "Газпром" готовий вступити в консорціум з управління ГТС України, якщо в цьому консорціумі не буде брати участь Євросоюз, на чому наполягає Україна.
Президент України Віктор Янукович неодноразово заявляв, що модернізація газотранспортної системи і створення консорціуму неможливі без участі ЄС. В ЄС, у свою чергу відзначали, що домовленості щодо ГТС повинні відповідати зобов'язаннями України перед Енергетичних співтовариством. На саміті в Брюсселі Україна і Європейський союз підписали меморандум про зацікавленість ЄС у модернізації української ГТС.
Читайте також: Виторг "Газпрому" від продажу газу "Нафтогазу" до 2012 р. скоротився на 16,5%
За даними заступника голови правління НАК "Нафтогаз України" Вадима Чупруна, на модернізацію і реконструкцію української ГТС необхідно 5,3 млрд дол.