ua en ru

Політика за закритими дверима: про що говорили БПП і "Самопоміч"

Політика за закритими дверима: про що говорили БПП і "Самопоміч" Як лідер фракції "Самопоміч" Олег Березюк з головою фракції БПП Юрієм Луценком коаліцію ділили
Президентська фракція БПП весь тиждень поповнюється позафракційними депутатами. Соратники президента розраховують максимально збільшити її чисельність, щоб потім сформувати коаліцію разом з "Народним фронтом". Решта фракції поки відмовляються входити в більшість. Тим не менше, вчора БПП спробував переконати увійти в коаліцію "Самопоміч" Андрія Садового. Про те, як Юрій Луценко і компанія  намагалися "уламати" соратників мера Львова - в матеріалі РБК-Україна.

Президентська фракція БПП весь тиждень поповнюється позафракційними депутатами. Соратники президента розраховують максимально збільшити її чисельність, щоб потім сформувати коаліцію разом з "Народним фронтом". Решта фракції поки відмовляються входити в більшість. Тим не менше, вчора БПП спробував переконати увійти в коаліцію "Самопоміч" Андрія Садового. Про те, як Юрій Луценко і компанія намагалися "уламати" соратників мера Львова - в матеріалі РБК-Україна.

Четвер, 31 березня, так і не приніс країні нової коаліції і представлення нового прем'єра Володимира Гройсмана. В БПП вчора увійшли виключені депутати від "Сампомочи" Віктор Кривенко та Павло Кишкар.

"На даний момент БПП прийняв у свої ряди трьох позафракційних депутатів. Ще кілька людей готуються написати заяви сьогодні", - повідомив журналістам вранці у четвер, 31 березня, лідер фракції БПП Юрій Луценко. Також, за його словами, новобранців чекають в "Народному фронті".

Однак кількісний склад БПП і НФ так і не перевалив за заповітну оцінку в 226 голосів. Ввечері в ефірі телеканалу "112 Україна" спікер Верховної Ради і кандидат у прем'єри Володимир Гройсман заявив, що тривають переговори про створення коаліції між БПП, НФ і "Батьківщина", однак навряд чи вона буде створена на цьому тижні.

Між тим, найбільш значущою подією четверга в парламенті стала зустріч фракцій БПП і "Самопоміч". Незважаючи на те, що соратники Андрія Садового заявили, що не будуть повертатися в коаліцію, вони самі наполягли на відвертій розмові з найбільшою фракцією парламенту.

В БПП сприйняли це як початок торгу. Вчора вдень обидві фракції зібралися в кінотеатрі парламенту, який неформально називають "Катрусин кінозал".

Про що протягом 45 хвилин говорили команди Порошенка і Садового - у матеріалі РБК-Україна.

2 закону в обмін на…

На початку зборів Юрій Луценко сказав, що про цю зустріч його пару днів тому попросив лідер фракції "Самопомочи" Олег Березюк.

- Кілька днів тому до мене підійшли депутати від БПП, і запитали: "Олег, а які у вас вимоги?" Я відповів: "Ті, що висять в Інтернеті". Вони здивувалися: "І все? Так, всі. Після цих розмов ми вирішили ініціювати цю зустріч і нагадати наші умови", - почав розмову двох фракцій Олег Березюк.

Він нагадав, що після звільнення Віктора Шокіна з посади генпрокурора у його політсили залишилися всього дві вимоги: зміна складу ЦВК і прийняття нового закону про парламентські вибори за відкритими списками.

- Ми готові були на цих умовах підтримати прем'єр-міністра і новостворену коаліцію на цілком адекватною та європейської моделі уряду меншості, - заявив Березюк.

- Олег, скажи, виконання цих умов призведе до вступу вашої фракції в коаліцію? - запитав Луценко.

- Модель уряду меншості передбачає дуже проста угода між коаліцією і фракцією, яка підтримає прем'єр-міністра, в якому зазначаються 1,2,3… пункти домовленостей, і ми за вас голосуємо, - відповів Березюк.

- Я правильно зрозумів, що в коаліцію ви все одно не входите, також як і кількість фракцій, які подають президенту кандидатуру прем'єра?, - не заспокоївся Луценко.

- Ми просто будемо партнерами коаліції, - відповів лідер фракції "Самопоміч" під гул колег від БПП.

- А, тобто, в коаліції ви не входите, але за Гройсмана проголосуєте. Так це і так було ясно, - пожартував лідер фракції БПП.

- Що значить ясно? - обурився Березюк. - Це європейська модель, яку ми довго вивчали.

- Олег, немає питань, я сам пропрацював з Юлією Тимошенко 2 роки в уряді меншини. Але це тоді, коли уряд обрали, а у коаліції потім не стало більшості і вона розпалася. Яценюк зараз - це уряд меншості. Але, за Конституцією, кандидатуру прем'єра президенту вносить коаліція. Все, що буде після - це дуже важливо. Але нас зараз цікавить, хто ж, холера, внесе того, чиє прізвище не Яценюк, - відповів Луценко.

Вигнання Єгора Соболєва

Далі до дискусії голів фракцій підключилися депутати.

- Так, а я не зрозумів: Соболєв так і буде продовжувати виносити Порошенко з кабінету чи щось зміниться, - запитав депутат БПП Олександр Третьяков.

Його підтримав Іван Мельничук.

- Шановний Єгор Вікторович, не можна з'єднувати позицію вашого лідера, де він говорить про дружбу, і ваші пости в Facebook, і заяви на комітеті, де ви, м'яко кажучи, ображаєте нашого лідера - президента Порошенко, - заявив Мельничук, натякнувши, що не хотів би бути в цьому приміщенні з Соболєвим.

- Дивіться, ми не говорили, що ми - друзі і однодумці. Лідер нашої фракції сказав, що сподівається, що у цьому залі немає ворогів цієї держави. Я теж на це сподіваюся. Що стосується моєї оцінки діяльності президента, то вона незмінна, і я все важче підбираю для цього слова. Якщо у вас інша оцінка - це ваше право, якщо ви не вважаєте можливим зі мною дискутувати, то я вийду з залу, - відповів Соболєв.

У залі піднявся обурений лемент. Хтось просив видалити Соболєва із залу, хтось говорив, що якщо аналізувати всі пости в Facebook, то у багатьох знайдуться приводи для дуелі.

У підсумку Соболєв все ж пішов.

- Ми не прийшли сюди, як ваші друзі, бо ми - ваші друзі. "Друзі - це інший феномен, - втрутився у сварку Березюк. - Ми прийшли як партнери по роботі, і наші робочі відносини, на жаль, перетинаються з людськими переживаннями. І, важливо, щоб емоції не заважали роботі.

Коли дискусія повернулася в робоче поле, слово взяв Ігор Гринів. Він заявив, що "нічого нового "Самопоміч" не запропонувала, а уряд меншини в Україні неможливо, тому що діють зовсім інші процедурні норми".

- Мені здається, насправді нас розрізняє одне: ми робимо все, щоб зберегти державу, а вас турбує тільки збереження підтримки певного числа населення, - сказав депутат-політтехнолог своєму львівському колезі.

Віце-спікер Оксана Сыроид ("Самопоміч") попросила депутатів не плутати свої почуття і борг.

- Наш обов'язок як депутатів не любити президента, а його контролювати. І ви знаєте, скільки разів це погано закінчувалося, коли парламент не контролював президента, - сказала вона.

- Так, але не можна разом будувати будинок, і при цьому говорити: "Чуєш, дружина у тебе курва, але цегла подай". За таке коли-то можна кельмою по голові отримати. Потрібно контролювати мову, - відповів Юрій Луценко.

"Петрушки" проти "тушок"

Депутат Юрій Соловей (БПП) закликав колег до діалогу.

- Я ніколи не думав, що зроблю це, але дозволю собі процитувати українофоба Дмитра Табачника, який колись сказав, що тут ніколи не буде держави, тому що політичні еліти не здатні на компроміс. Я ніколи не думав, що ця фраза буде актуальна після Майдану, - сказав депутат.

Мустафа Найєм закликав колег все-таки увійти в коаліцію.

- Я розумію, що вам потрібно це якось пояснити виборцям, але давайте відверто говорити, що якщо голоси для коаліції не дасте ви, вона буде сформована голосами "тушок". Якщо ви дійсно за цінності, то ставте свій ультиматум (щодо прийняття вищезгаданих законів, – ред.), і ми будемо робити цю коаліцію. Але, якщо ви цього не зробите, то розв'яжуться руки, і склад ЦВК залишиться колишнім, - закликав колег молодий депутат.

- Так давайте приймемо цей закон, який написав ваш колега по фракції або колишній колега Віктор Чумак. І не треба про "тушках", - відповів Березюк.

- Не, не про "тушках". У нас ті, хто від нас йдуть, ті хороші, а ті, хто до нас - ті "тушки", - пожартував у відповідь Луценко.

- Ось, Юра, ви мене навіть дослухати не можете, хоча я вас поважаю і люблю, і ви мене теж, - трохи образився глава "Самопомочи", якого перервали.

- Перепрошую, "петрушки" і "тушки", - знову перебив його жартом Луценко.

- Ну, можливо, - змирився Березюк.

У продовження розмови Луценко зазначив, що склад ЦВК буде змінено, але з урахуванням того, хто буде в коаліції.

- Якщо ви в коаліції - ЦВК, ймовірно, буде одним, якщо поза коаліції - ймовірно іншим. Але точно буде новим.

Він пояснив, що ЦВК не змінено з-за того, що хтось же повинен був встановити результати виборів в Кривому Розі.

- Президент чітко сказав, що я внесу рішення ЦВК, тільки покажіть коаліцію фракцій, яка його затвердить, - запевнив лідер БПП.

- Що стосується закону про вибори, то і він буде прийнятий на основі коаліційної угоди. Ти кажеш, що це не обговорювалося. Це неправда! Але я вже не раз говорив, що не розумію, як можна гасити пожежу бензином, і як прийняття закону про списочних виборах зупиняє вибори, - додав Луценко.

- Зараз мова йде про політичну кризу. Його головна проблема не закон про вибори, не ЦВК, хоча це треба робити, і навіть не Генпрокуратура, хоча після вчорашніх призначень у Львів і Одесу соромно за ГПУ. Проблема - недієздатний уряд Яценюка. Якщо ви, колеги, готові заходити в групу, яка від імені коаліції фракцій подасть іншу прізвище, то у нас є про що говорити. Якщо ви хочете провести закон, то ми про це поговоримо… Але після розв'язання політичної кризи, - заявив лідер фракції БПП.

Однією з останніх вдалося виступити депутату від "Самопомочи" Вікторії Войцицкой. Вона говорила про те, що в коаліції важливо партнерство і довіра, а минулої коаліції воно не раз перероблялось.

- Давайте звернемося до Біблії і згадаймо фразу "хто без гріха - киньте в мене камінь". Ми можемо багато кидати в одну сторону, але ми зараз державні мужі, які вирішують долю батьківщини, - вступив в розмову скандальноизввестный депутат Олег Барна.

- Це ви говорите? Людина, яка мене прямо в ефірі номер запрошував?, - обурилася Войцицкая.

- Я скажу Барні, в які двері ходити по ночах. Але і Єгор нехай не стукає в двері президента, там же можуть і відкрити, - загасив пожежу Юрій Луценко.

Але по ходу дискусії дав зрозуміти, що без вступу в коаліцію, закони "Самопомочи" не скоро стануть до порядку денного.

У фіналі дискусії Олег Березюк теж згадав історію з Біблії: "Христос, коли йшов на Голгофу, і стояли поруч єрусалимські жінки і плакали, і завивали. Що він їм сказав? Він їм сказав: "Не плачте, єрусалимські жінки наді мною і над моїм тілом, плачте над собою і над своїми дітьми". Тому давайте ми, як парламентарії, поплачемо над тим, як ми, професійні політики працюємо".

Підводячи підсумок

Зараз головні учасники переговорів дуже неохоче говорять про долю коаліції. Нібито знову поновилися переговори з "Батьківщина" і РПЛ.

"Поки президента немає в країні, тут триває болото. Вчора Яценюк півночі писав з депутатами коаліційну угоду. Це поки все", - розповів РБК-Україна один з депутатів "Народного фронту".