У пошуках мільярдів: Приватбанк підозрюється в розтраті рефінансування НБУ
Приватбанк знову опинився в полі зору правоохоронних органів. 8 серпня стало відомо про постанову Печерського районного суду Києва, за яким накладено арешт на рахунок, відкритий для якоїсь британської компанії "ZAO UKRTRANSITSERVICE LTD" в кіпрському банку PrivatBank Cyprus Branch, що є "дочкою" українського Приватбанку.
Дане рішення прийнято в рамках кримінального провадження, відкритого ще в листопаді 2014 року нібито за фактом заволодіння посадовими особами Приватбанку засобами НБУ, виділеними на рефінансування. У банку наполягають на тому, що ніяких грошей вони не виводили і діють в рамках закону. Експерти схиляються до думки, що арешт рахунків є черговим витком протистояння влади з Ігорем Коломойським.
За даними ГПУ, представники банку шляхом зловживання своїм службовим становищем протягом 2014 року заволоділи коштами НБУ в сумі понад 19 млрд гривень, виділеними Приватбанку на рефінансування.
Для цього, як пояснюють у прокуратурі, використовувалася схема, за якої десятки різних підприємств отримували від банку кредити на суму від 18 до 73 млн доларів, після чого перераховували ці кошти в інші юрисдикції під виглядом оплати за якісь товари, але при цьому товари отримані не були, і кошти за зазначеними договорами не повернуті. У якості товару в рішенні Печерського суду фігурує сира нафта.
"У ході досудового розслідування встановлено, що службові особи ПАТ КБ "Приватбанк", шляхом зловживання службовим становищем, протягом 2014 року заволоділи чужим майном, а саме: державними коштами Національного банку України в сумі понад 19 млрд гривень, виділеними на рефінансування ПАТ КБ "Приватбанк"", - йдеться в постанові суду, на підставі якого було накладено арешт на рахунок "ZAO UKRTRANSITSERVICE LTD" PrivatBank Cyprus Branch
В банку з претензіями на свою адресу не згодні. "Ця інформація (навіть щодо самої можливості "виведення" куди-небудь рефінансування НБУ) не відповідає дійсності. У сформованій ситуації ліквідна позиція банку, природно, погіршилася, спостерігалося зниження обсягів коштів на рахунках фізичних та юридичних осіб. Але Приватбанк зміг в повному обсязі компенсувати це за рахунок власних ресурсів та наданого НБУ рефінансування", - заявив РБК-Україна прес-секретар банку Олег Серга.
На підтвердження своїх слів представники Приватбанку посилаються на статистику Нацбанку, з якої випливає, що за рахунок коштів рефінансування банк "гасив" лише 38 копійок з кожної гривні вкладів. "Таким чином, "виводити" банку просто не було чого. І, згідно з вимогами НБУ, ці ресурси були використані лише для покриття відтоку коштів фізичних осіб", - пояснюють у прес-службі банку, уточнюючи, що з початку 2014 року вкладники банку забрали депозитів на суму понад 64,4 млрд гривень.
Досить ревно поставився до того, що трапилося і регулятор. У Національному банку РБК-Україна повідомили, що НБУ не звертався в Генеральну прокуратуру ні з яким заявою на адресу Приватбанку. "Обслуговування кредиту рефінансування йде за графіком, узгодженим з НБУ. І за I півріччя 2016 заборгованість Приватбанку зменшилася на 2,7 млрд гривень", - прокоментували дану ситуацію в департаменті зв'язків з громадськістю та комунікацій НБУ.
Незважаючи на гадану "батьківську" турботу про стан Приватбанку, яку проявляє Нацбанк, глава регулятора Валерія Гонтарєва в червні нинішнього року дала зрозуміти, що кредити рефінансування Приватбанку можна погашати швидше. Крім того, на думку Гонтарєвої, банку слід поліпшити стан своїх застав. "Я з цим питанням особисто спілкуюся з Ігорем Коломойським", - повідомила тоді голова НБУ.
Без терміну давності
Історія з рефінансуванням Приватбанку триває давно. Ще влітку минулого з'явилася інформація, про те, що Генпрокуратура і МВС, починаючи з 2014-го, шукають підтвердження інформації про можливе виведення Приватбанком коштів за кордон. Тоді також фігурувала сума в 19 млрд гривень.
Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков тоді досить ухильно коментував "спливла" на поверхню кримінальне провадження. За його словами, підозра про вчинення злочину нікому не висувалося.
Разом з тим, в НБУ заявляли, що в рамках слідства ні МВС, ні Державна служба фінансового моніторингу України до Нацбанку не зверталися. Хоча це було б цілком логічно, враховуючи, що мова йде про гроші, отриманих Приватбанком саме від регулятора.
Цікаво, що арешт рахунку "ZAO UKRTRANSITSERVICE LTD" PrivatBank Cyprus Branch не єдиний. Подібні заходи за рішенням Печерського суду вжиті щодо рахунків інших компаній - "TRADE POINT AGRO LIMITED", "ROSSYAN INVESTING CORP", "MILBERT VENTURES INC". Причому, арешт був накладений в один і той же день - 29 липня 2016 року - одним і тим же суддею. Рішення приймав Володимир Карабань на основі клопотань старшого слідчого головного слідчого управління ГПУ Олесі Горобець.
Є про що домовитися
Учасники банківського ринку коментують ситуацію з Приватбанком неохоче. Більшість опитаних РБК-Україна фінансистів сходяться на думці, що це відгомони затяжного протистояння влади і групи "Приват" Ігоря Коломойського.
"Думаю, що хтось явно намагається тиснути на найбільший банк системи, активно розгойдуючи човен і схиляючи "Приват" до переговорів", - заявив РБК-Україна " на умовах анонімності один з банкірів.
Погоджується з цією думкою і головний аналітик рейтингового агентства "Експерт-Рейтинг" Віталій Шапран: "Думаю, що залежність української банківської системи від Приватбанку, після виведення з ринку близько 80 банків, значно підвищилася. І тепер між банком і державою йде дуже важкий переговорний процес".
Ці переговори стосуються не тільки нагляду за діяльністю Приватбанку з боку НБУ, але і ряду інших питань. Наприклад, наявності спірних активів або податкових виплат. "Тому ГПУ скористалася наявністю формальних ознак виведення рефінансування і зараз грає м'язами. Хоча мені важко уявити, яким чином у такій махині як Приватбанк можна непомітно вивести 19 млрд гривень. До того ж, технічно гроші рефинанса потрапляють на рахунки, а далі вже їх відокремити від клієнтських грошей або грошей банку неможливо", - говорить Віталій Шапран.
Разом з тим, претензії до Приватбанку з'явилися не тільки в українських, але і в італійських правоохоронних органів. Під санкції також потрапив філія Приватбанку в Італії. Центробанк цієї країни має намір закрити представництво українського банку, і накласти заборону на будь-які операції, крім видачі вкладів та переведення коштів на рахунки інших банків.
Причина в тому, що Банк Італії виявив порушення в роботі банку, які були виявлені під час перевірки, яка проводилася навесні цього року. Підозри пов'язані з відмиванням грошей.
За великим рахунком, і судові рішення, що блокують рахунки, і саме кримінальне провадження серйозно загрози діяльності банку не несуть. Прибуток Приватбанку, наприклад, за I півріччя 2016 року склала 531 млн гривень, активи перевищили 268 млрд гривень, а власний капітал - понад 30 млрд гривень. Крім того, кошти фізосіб на рахунках банку за січень-червень збільшилися на 8,6%, що теж можна вважати позитивною тенденцією.
Тим не менш, якщо правоохоронні органи від точкових "уколів" перейдуть до більш активних дій і серйозного тиску на банк (а таке, як вже показує практика, цілком можливо), наслідки прогнозувати складно. Адже очевидно, що дестабілізація роботи фінустанови, активи якого перевищують 20% сукупних активів банківського сектора, на користь системі явно не піде.