Подарунок президента: як визволяли і зустрічали Надію Савченко
- Не даруйте мені квіти, я їх не люблю. Квіти не треба зривати, - сказала Надія Савченко, усуваючи букет дівчини, яка перша підбігла зустрічати її біля аеропорту "Бориспіль". У футболці з тризубом і джинсах, босоніж, вона вийшла з машини президентського кортежу і майже побігла до журналістів, які стовпилися біля входу в термінал прийому офіційних делегацій аеропорту "Бориспіль".
"Хочу попросити вибачення у всіх матерів, діти яких не повернулися з АТО, а ще за те, що досі жива. Хочу попросити вибачення у тих матерів, діти яких сидять у неволі, а я на волі", - кричала льотчиця, намагаючись пересилити натовп, що скандував: "Надя, ми тебе любимо!" і "Ти молодець!".
Фото: Надія Савченко спілкується з пресою в Борисполі
В ростовському суді вона так само кричала своє останнє слово, в якому обіцяла, що повернеться в Україну живої чи мертвої.
Тепер Савченко на Батьківщині, і вже у вівторок обіцяє прийти у Верховну Раду, куди півтора року тому була обрана за списком "Батьківщини" Юлії Тимошенко. Смак української політики вона вже відчула – президент Петро Порошенко і Юлія Тимошенко влаштували змагання за те, хто перший зустріне льотчика.
Про те, як Порошенко і Тимошенко змагалися за Надію Савченко, хто брав участь в її звільнення, і як зустрічали льотчика прості громадяни в репортажі РБК-Україна.
Магія цифр
Надію Савченко повинні були звільнити ще 18 травня. Саме цю дату повідомив президент матері і сестрі льотчиці під час зустрічі на Банковій на початку травня. Але цього не сталося. 18 травня кореспондент РБК-Україна зустрів у парламенті сестру льотчиці Віру, яка засмучено розповідала, що з ранку її мама збиралася їхати зустрічати Надію в аеропорт, але зрозумівши, що дочка не прилетить, залишилася вдома.
Випадково чи ні, але повернення Савченко в Україну збіглася з другою річницею президентських виборів, на яких переміг Петро Порошенко.
Питання про помилування Савченко президентом Росії Володимиром Путіним Петро Порошенко, а також канцлер Німеччини Ангела Меркель і президент Франції Франсуа Олланд обговорили в ніч з 23 на 24 травня по телефону. За словами Олланда, ця розмова зіграв вирішальну роль у долі української льотчиці. Правда, позначиться такий жест Путіна на рішення ЄС продовжувати санкції проти Росії, він не уточнив.
Сьогодні вранці Порошенко помилував двох російських ГРУшников Євгена Єрофєєва і Олександра Александрова, яких суд визнав винних у тероризмі. У відповідь Путін помилував Савченко, яку російський суд визнав винною у вбивстві двох журналістів. На сайті президента Росії з'явилося відео, на якому він розповів подробиці "обміну". За словами Путіна, повернути Савченко в Україну допоміг Віктор Медведчук, кум президента Росії і головний посередник між ним і Порошенко.
Путін повідомив, що Медведчук ще 23 березня зустрівся з вдовами журналістів ВГТРК, у смерті яких звинуватили Савченко, після чого ті написали лист президенту Росії з проханням помилувати льотчика. Адже та навідріз відмовлялася просити про це сама. В оточенні Медведчука РБК-Україна розповіли, що в переговорний процес по Савченко їх шеф включився ще в січні 2015 року. Втім, у адвоката Савченко Марка Фейгіна інша версія. За його словами, Медведчук, навпаки, перешкоджав переговорам, а також йому і колегам які захищали Савченко в російському суді.
Фото: Надія Савченко в Борисполі
Боротьба за піар
Інформація про те, що Путін звільнить Савченко з'явилася в мережі вранці. В 6.30 ранку президентський літак відправився в Ростов. Рятувати льотчика полетіли перший віце-спікер парламенту Ірина Геращенко і прес-секретар президента Святослав Цеголко. За їх словами, всією операцією керував глава СБУ Василь Грицак.
"Виліт з Ростова затримався, а Надя змогла ступити на борт літака лише тоді, коли на борт російського літака піднялися ГРУшники", - написала у себе в Facebook Геращенко.
У якому аеропорту приземлиться Савченко було невідомо. Ще 13.30 кілька десятків журналістів, які зібралися біля входу в термінал аеропорту "Бориспіль" переживали, що льотчиця прилетить в аеропорт "Київ" (Жуляни) або взагалі приземлиться на військовому аеропорту в Гостомелі. Щоб не "прогавити" приліт літака з Савченко, журналісти в прямому сенсі висіли на огорожі злітної смуги, адже туди співробітники аеропорту їх не пропускали. Втім, на те, що Савченко все ж привезуть саме в Бориспіль вказував великий плакат на в'їзді в аеропорт із зображенням льотчиці і написом Free Savchenko.
Фото: Надія Савченко зустрілася з Петром Порошенком
Більш того, не знала, де зустрічати сестру і Віра Савченко. За пару годин до прильоту Надії вона журилась в Facebook, що не знає, в який саме аеропорт їй їхати. Разом з матір'ю Віра з ранку чекала вістей з Ростова в партійному офісі "Батьківщини". Першим в аеропорт прибув президентський кортеж. Він зупинився на злітній смузі. Тільки після цього в аеропорт в компанії Юлії Тимошенко приїхали родичі Савченко.
Але зустріти льотчика разом з рідними політику не вдалося. Хоч співробітники аеропорту і пропустили Тимошенко і її партійців разом з рідними Савченко на територію злітної смуги, охорона президента відвезла до трапу літака тільки родичів льотчиці, а Тимошенко з соратниками повернулися до входу в термінал. Депутати від "Батьківщини" говорили, що хоч і знали про те, що Путін помилує льотчика, з'ясували, коли і куди вона прилетить, лише в останній момент. "Порошенко вирішив приватизувати Савченко", - обурювалися вони.
Фото: Віра Савченко чекає сестру
Слідом за журналістами і політиками в "Бориспіль" підтяглися прості громадяни. Киянки Юлія та Євгена з квітами в руках говорили, їм прикро, що Надію зустрічають так мало людей. "Ми дуже здивовані, що її прийшов зустрічати так мало людей. Ви ж пам'ятаєте, скільки людей зустрічало Джамалу?", - скаржилися вони РБК-Україна. Через півгодини бажаючих привітати Надію з поверненням зібралося вже кілька десятків.
Тим часом мама льотчиці Марія Іванівна не приховувала, що дуже хвилюється і говорила, що, побачивши дочку, розплачеться.
Фото: Лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко і мати льотчиці Марія Савченко
Явище героя
Зустріч дочки і матері залишилася поза камерами журналістів. Охорона президента відвезла її і Віру до трапу літака. До журналістів Савченко вийшла разом із сестрою. Головна загадка – чому льотчиця була босою? За словами Геращенко – до літака вона прийшла в зимових чоботях і при перельоті зняла їх, та так і залишилася без взуття.
"Надя скидає зимові чоботи, психологічно відходить - відмерзає, показує нам свій нехитрий скарб, який везе в Україні: вироби з паперу, які конструювала-збирала, щоб зайняти себе в камері. І подарунок мамі на день народження: тарілочку, яку сама склеїла, і тоді, в березні, не могла віддати їй сама", - написала Геращенко. Савченко була емоційна, хоч і небагатослівна.
"Я не поверну мертвих, але я завжди готовий покласти своє життя ще раз у полі бою за Україну. Я зроблю все можливе, щоб кожна дитина, яка зараз сидить в неволі, був на свободі ", - кричала льотчиця і обіцяла, що в парламенті зробить все, щоб українці жили гідно. Після чого попрямувала до кортежу.
Охоронці президента намагалися допомогти, Сподіваючись пробратися крізь натовп. Але вона почала кричати на них: "Припиніть це негайно! Припиніть цю дурницю! Я хочу піти без охорони!". Після чого звернулася вже до натовпу:" Дайте мені не скурвиться! Дайте мені не спаскудиться!". По дорозі вона все ж таки зустрілася з Тимошенко. Жінки не обнімалися, а лише потиснули один одному руки. Савченко тут же запитала, коли може почати працювати.
Фото: Надія Савченко в Борисполі
"Вона хоче негайно прийти подивитися у Верховну Раду, як кнопки натискати, подивитися, де її місце, хто її помічники", - розповів депутат від "Батьківщини" Рябчин Олексій.
З "Борисполя" Савченко привезли в Адміністрацію президента, де Порошенко вручив їй зірку Героя України. Після чого вона вирушила в партійний офіс "Батьківщини". Про що льотчиця говорила там з Тимошенко, вона не розповіла журналістам.
- А про що я буду говорити зі своїм чоловіком в ліжку, ви мене запитаєте?, - заявила льотчиця і пообіцяла, що вже в п'ятницю, 27 травня, дасть свою першу в житті прес-конференцію.