ua en ru

Чому в Україні знову зростає курс долара

Чому в Україні знову зростає курс долара
Автор: RBC.UA
Зараз вартість долара вже перевищила 14 грн, однак учасники ринку не сподіваються, що вона на цьому зупиниться.

Нацбанк України віддав право визначати курс долара банківському ринку. В результаті американська валюта знову б'є всі рекорди, додаючи в ціні в середньому 50 копійок на день. Зараз вартість долара вже перевищила 14 грн, однак учасники ринку не сподіваються, що вона на цьому зупиниться.

Долару дали свободу

Нацбанк відмовився від політики утримання курсу долара і відпустив його у вільне плавання. Центробанк перестав продавати валюту банкам для задоволення клієнтського попиту і вирішив, що ринок має самостійно визначати її вартість. Для цього він планує щодня продавати невеликі обсяги валюти, що повинно допомогти знайти рівноважний курс. Однак поки це призвело тільки до нової хвилі девальвації. За останні три дні долар подорожчав десь на 1,5 грн до 14,5 грн, офіційний курс сягнув вже 13,95 грн.

Настільки значне знецінення гривні пояснюється тим, що зараз практично не залишилося джерел поповнення ринку валютою. Нацбанк відмовився від її продажу, інвесторів, які були б зацікавлені в обміні валюти на гривню, немає. Залишаються тільки експортери, які, по ідеї, мають продавати 75% всієї своєї валютної виручки. Однак вони цього не роблять. "Для експортерів курс 12,5 грн/дол. був занадто низький. Зараз вони ще вичікують, каже голова правління голова правління Укргазбанку Сергій Мамедов. "У імпортерів бажання купувати валюту є, але воно менше, ніж раніше. Але через якийсь час курс зупиниться, а потім почне падати", - додає він. Однак поки учасники ринку не можуть спрогнозувати, коли це може статися.

Банкіри кажуть, що знадобиться певний час тільки для того, щоб визначити рівень, на якому курс зможе хоч приблизно зафіксуватися. Це може статися не раніше, ніж через два тижні. "Не виключено, що в найближчі тижні курс вийде на той рівень, коли експортери почнуть продавати свою валюту. Все залежить від підприємств, так як саме вони визначають курс. У самих банків розмір валютної позиції обмежений 1% від капіталу, а решта - це клієнтські операції", - пояснює заступник голови правління Сітібанку Владислав Сочинський.

Очікування змін

Банкіри не думають, що Нацбанк змінить своє рішення і повернеться до підтримки ринку. Тим більше, вони не бачать позитивного ефекту в цьому. "Спроби Нацбанку поповнити банки ліквідністю зазвичай закінчуються різкою девальвацією. Це відноситься і до початку 2009 року, коли гривня обвалилася приблизно на 60%, і на початок цього року, коли сталася аналогічна ситуація. Я прихильник повернутися до якоря і необхідності впроваджувати адміністративні методи для утримання курсу", - говорить радник голови правління банку "Надра" Анатолій Дробязко.

Однак учасники ринку сподіваються, що найближчим часом ситуація зміниться, оскільки підприємства будуть більш зацікавлені продавати валюту за настільки високим курсом. "Є попит і пропозиція. Досі діяли адміністративні заходи, а Нацбанк також проводив аукціони з продажу валюти під бізнес-контракти для населення. Але зараз через зміни підходу очікується зростання надходження валютної виручки від експортерів і зниження попиту з боку імпортерів", - вважає голова правління Укргазбанку Сергій Мамедов.

Курс нагору

Втім, експерти вважають, що нинішня ситуація на валютному ринку є не найбільш катастрофічною. У них є куди песимістичніші прогнози. "Ми ще влітку розглядали кілька сценаріїв можливого курсу. Найоптимістичніший, але малоймовірний був прогноз Мінфіну - 11,8 грн/дол. Середній прогноз - це курс 12-15 грн/дол., який і реалізується зараз. Найпесимістичніший прогноз це 15-18 грн/дол. Він буде реалізовуватися, якщо ніяк не вирішиться ситуація на сході. Є ймовірність, що курс долара буде 18-20 грн. Але при цьому розпочнеться вже структурне руйнування економіки", - розповідає президент Українського товариства фінансових аналітиків Юрій Прозоров.

Однак для реалізації найбільш негативного сценарію має одночасно відбутися низка подій в Україні. За словами Прозорова, це може бути проблема з імпортом газу, руйнування великих ВВП-утворюючих підприємств, які знаходяться на Донбасі, а також відмова МВФ видати країні черговий транш кредиту. В цілому учасники ринку сходяться в тому, що до кінця цього року курс, швидше за все, буде продовжувати підвищуватися. Деяке зниження може відбутися лише в наступному році. Однак і тоді відкат курсу буде навряд чи нижче поточного рівня.

Олена Губар