ua en ru

Чому Росія звільнила Ахтема Чийгоза і Ільмі Умерова

Чому Росія звільнила Ахтема Чийгоза і Ільмі Умерова Ільмі Умеров провів у в'язниці два роки і п'ять місяців, Ахтем Чийгоз - 2 роки і 9 місяців

Що потрібно знати про вихід на свободу з російської в'язниці одних з лідерів Меджлісу кримськотатарського народу

Вчора, 25 жовтня, українські політв'язні Ахтем Чийгоз і Ільмі Умеров звільнені з російської в'язниці і були передані Туреччини. Чому Росія наважилася на звільнення політв'язнів саме зараз та чому вони не були передані Україні - в матеріалі РБК-Україна.

"Останні два тижні Ільмі Умеров і Ахтем Чийгоз, найближчі їхні родичі, а також Мустафа-ага (уповноважений президента у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, - ред.), я і ще кілька людей жили у постійному напрузі, в очікуванні того, що сьогодні вже відбулося, і про що тепер можна говорити відкрито - заступники голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров і Ахтем Чийгоз на свободі", - написав на своїй сторінці у Facebook глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

Ільмі Умеров і Ахтем Чийгоз - на свободі! Останні два тижню Ільмі Умеров і Ахтем Чийгоз, найближчі їхні родичі, а також...

Опубліковано Рефатом Чубаровим 25 жовтня 2017 р.

"Близько 10:30 адвокат Микола Полозов повідомив, що Ахтема Чийгоза і Ільмі Умерова вивезли в аеропорт. ФСБшники сказали, що нібито для підписання протоколу про передачу Чийгоза і Умерова турецькій стороні у відповідності з домовленостями Туреччини і Росії. Потім вони вирушили в Анапу. О 13.30 десь прийшло смс, що літак з Анапи попрямував до Анкари. Потім вони попрямують в Україну", - сказав Мустафа Джемілєв телеканалу АТR, коментуючи новину про звільнення своїх соратників.

Те, що всі так довго чекали сталося. Ще два заручника, два українських політв'язнів здобули свободу. Ахтем Чийгоз...

Опубліковано Nikolai Polozov 25 жовтня 2017 р.

Увечері того ж дня дочка Ільмі Умерова Айше повідомила у Facebook, що обидва політв'язнів прибутку в Анкару. Їх зустріли дипломати і турецькі військові. Був проведений медогляд, а Умерову підібрали турецькі аналоги всіх прийнятих ним в останні роки ліків - здоров'я Умерова у російській в'язниці різко погіршився, про що неодноразово писали ЗМІ.

нещодавно Говорила з татом Ільмі Умеров і Ахтем Ага. Вони в Анкарі, у них все добре, їх зустріли, за словами батька, дипл...

Опубліковано Ayshe Umerova 25 жовтня 2017 р.

В Україну, за словами Айше Умеровой, Чийгоз і Умеров повернуться сьогодні, 26 жовтня. По поверненню вони пройдуть лікування в клініці для топ-чиновників, повідомила на брифінгу перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко.

У чому звинувачували

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз був звинувачений російською владою в організації масових заворушень у Криму лютому 2014 року. Коли кримські татари організовано намагалися зірвати ту сесію республіканської ради, на якій депутати "легітимізували" процес захоплення півострова. У сутичках представників Меджлісу на чолі з Ахметом Чийгозом з членами партії "Русское единство" і проросійськими козацькими організаціями загинули дві людини. Нагадаємо, тоді кримські депутати так і не змогли зібрати кворум, але на наступний день парламент АРК захопили озброєні люди у формі без розпізнавальних знаків. Чийгоза заарештували в січні 2015 року, і з того часу він перебував в ув'язненні в окупованому Росією Криму.

Іншого заступник голови Меджлісу Ільмі Умерова - російські силовики затримали в Криму в травні 2016 року. Його звинуватили у скоєнні публічних закликів і дій, спрямованих на зміну територіальної цілісності РФ. Причиною цього, за даними слідства, став виступ Умерова на телеканалі АТR в березні 2016 року, в якому він закликав звільнити Крим, що за російськими законами тотожне заклик до порушення територіальної цілісності РФ.

П'ять питань про звільнення

Вчора РБК-Україна не вдалося зв'язатися з Мустафою Джемільовим і Рефатом Чубаровим. Політичні аспекти виходу на свободу двох лідерів Меджлісу кримськотатарського народу прокоментував РБК-Україна член Меджлісу, віце-президент Парламентської асамблеї ради Європи і народний депутат Георгій Логвинський.

Як давно стало відомо про підготовку звільнення

- Про процес переговорів ми знали досить давно, однак це трималося в секреті, для того, щоб не зірвати. У Туреччині питання свободи і прав кримськотатарського народу варто особливо глибоко, з урахуванням багатомільйонною громади кримськотатарського народу. І, безумовно, Туреччина відчуває біль кримських татар, як свою.

Що для себе намагалась виторгувати Росія

- Недавно президенту ПАРЄ (Стелла Кириакидес, - ред.) один з впливових чиновників Ради Європи намагався нав'язати думку про те, що повернення Росії в ПАРЄ було б позитивним кроком у контексті справи Умерова і Чийгоза. Так як це нібито дасть можливість ЄСПЛ-Європейський суд з прав людини, - ред.) винести відповідне рішення по звільненню Умерова і Чийгоза. Тому що в разі виходу Росії з ПАРЄ юрисдикція ЄВРОСУДУ на них не поширюється. Однак у відповідь президент ПАРЄ процитував слова Ахтема про те, що йому не потрібна свобода будь-якою ціною. Він сказав, що його свобода не варто повернення Росії в ПАРЄ та зняття з неї санкцій. Також однією зі складностей у переговорах було те, що Росія наполягала на прохання про помилування, на що, по зрозумілим причинам, ні захист Умерова і Чийгоза, ні вони самі не могли піти.

Що в підсумку отримала Росія

- Росія пішла на цей крок, щоб спробувати згладити важку ситуацію, в якій вона перебуває в результаті міжнародного тиску. І не більше того.

Чому громадян України передали Туреччині

- Сьогоднішнє звільнення - результат політичного тиску на Росію, велику роль в якому зіграла Туреччина і особисто президент Реджеп Ердоган. Чому Туреччина? Згідно світовій практиці відносин з організаціями, які вважаються терористичними - начебто ХАМАС і "Хезболла", Ізраїль ніколи безпосередньо не вступає в переговори особисто - тільки через відповідних посередників. Ось і зараз Туреччина виконала роль посередника у переговорах з терористами.

Чи є у Чийгоза і Умерова турецькі паспорти

- Їх батьківщина - Україна, і, безумовно, вони повернуться сюди і продовжать боротьбу за свободу кримськотатарського народу. У них немає турецьких паспортів. Якщо б це було так, то в рамках кримінальних справ РФ цей факт був би обов'язково зазначений.