Чому зростає курс долара
Курс долара продовжує рости. Сьогодні, 17 січня, Національний банк України встановив вартість одного долара США на рівні 27,72 грн. Таким чином, з вчорашнього дня курс долара виріс на 6 копійок. Ослаблення гривні продовжує спостерігатися з п'ятниці, 13 січня. РБК-Україна зібрало ретроспективу останніх подій на валютному ринку та прогнози стабілізації гривні.
Курс долара підскочив 13 січня
Різкий стрибок курсу долара стався в п'ятницю, 13 січня – валюта США подорожчала на 14 копійок в порівнянні зі значеннями четверга і склала 27,25 грн. У Нацбанку відразу ж надали своє пояснення того, що відбувається. За словами заступника голови НБУ Олега Чурия, падіння курсу гривні пов'язане з сезонним зниженням пропозиції іноземної валюти.
"У перші післясвяткові дні на міжбанківський ринок надходила для продажу валютна виручка, яка накопичувалася під час новорічних вихідних в Україні, які збігалися з робочими днями в США і Європі. Але цей фактор був тимчасовий. Зараз нижча, ніж в попередні місяці, пропозиція валюти обумовлює традиційний для перших місяців року сезонний спад ділової активності, який, зокрема, полягає в дещо меншому надходженні виручки від експорту врожаю агрокультур, які були основним джерелом іноземної валюти в осінні місяці. У той же час роль основного джерела валютної виручки поступово переймає металургійний експорт. Цьому також сприяє світова цінова кон'юнктура завдяки подорожчання сталі і залізної руди", - йдеться в коментарі Чурия на офіційному сайті НБУ.
Внутрішні чинники ослаблення гривні
У свою чергу, експерти називали ще два чинники, які вплинули на зростання курсу долара в Україні. Так, директор інвестиційної компанії Dragon Capital Томаш Фиал вважає, що падіння курсу гривні вплинуло, в тому числі, і збільшенням витрат з держбюджету в грудні 2016 року. Він зазначив, що в кінці року традиційно проходить розподіл коштів на всі недофінансовані програми і потреби.
Ще один фактор назвав редактор видання "Деньги.иа" Павло Харламов. За його словами, на стрімкий стрибок курсу долара частково вплинула націоналізація "Приватбанку".
"Всі знають про цю "дірку" в більш ніж 140 млрд гривень і всі розуміють, що її будуть "зашивати" за рахунок коштів держбюджету. Звичайно, це буде тиснути на гривню. Можливо, психологічно це вже має певний вплив", - сказав Харламов.
Другий стрибок
До понеділка ситуація погіршилася – курс долара підскочив на 41 копійку і склав 27,66 гривень. В Нацбанку, в свою чергу, заявили, що для стабілізації гривні на валютних торгах було продано 39 млн доларів.
Проте, мабуть, це не допомогло, і на сьогодні, 17 січня, курс долара склав 27,72 гривень.
"Сьогодні, 17 січня 2017 року, пропозицію валюти обмежена насамперед у зв'язку з збігом вчора, 16 січня 2017, вихідного дня (в честь Дня Мартіна Лютера Кінга) в США і робочого дня в Україні. Відповідно, відсутність надходжень валютної виручки на рахунки українських банків вчора вплинула на обсяг обов'язкового продажу валютних надходжень сьогодні", - йдеться у коментарі заступника глави НБУ Олега Чурия.
Прокоментував зростання курсу долара в Україні і прем'єр Володимир Гройсман. Він заявив, що Нацбанк пообіцяв йому стабілізувати гривню.
"Я вчора розмовляв з головою Національного банку (Валерією Гонтарєвої), і вона абсолютно чітко переконала мене в тому, що Національний банк зробить все, щоб уникнути спекулятивних коливань і стабілізувати ситуацію", - сказав він.
Прогнози курсу долара
Нацбанк, хоч і називає причини ослаблення гривні, але якихось прогнозів з цього приводу не дає. У той же час, експерти вважають, що гривня трохи зміцниться в кінці лютого. Так, на думку директора інвестиційної компанії Dragon Capital Томаша Фіала, курс гривні може закріпиться в кінці лютого. Сприятимуть цьому високі ціни на сировину, яку експортує Україна, а також ймовірне виділення чергового траншу від МВФ.
"Він (курс валют - ред.) у будь-якому випадку буде "плавати" протягом року ... Можливо, після січня-лютого відбудеться падіння десь до 27 (гривень за долар - ред.), Але значно міцніше гривня навряд чи стане", - вважає редактор видання "Деньги.иа" Павло Харламов.