ua en ru

чому парламент не зміг обрати свого представника для перевірки НАБУ

чому парламент не зміг обрати свого представника для перевірки НАБУ Депутати провалили третю спробу призначити свого аудитора НАБУ, фото УНІАН

Вчора Рада втретє провалила призначення одного із трьох аудиторів Національного антикорупційного бюро. Кандидатури американця Роберта Сторча та британця Найджела Брауна не набрали необхідних 226 голосів.

Тепер Раду очікує запуск процедури визначення аудитора НАБУ "з нуля". Є велика вірогідність, що ані Брауна, ані Сторча серед нових кандидатів від парламенту вже не буде. Між тим, декотрі депутати припускають, що один з них - Роберт Сторч - опиниться серед аудиторів НАБУ по квоті президента. І це може відбутись вже сьогодні, після зустрічі президента Петра Порошенко з послами.

Як Верховна Рада вкотре провалила призначення аудитора НАБУ - читайте у матеріалі РБК-Україна.

Рейтингом не вийшли

- Де Савчук?! - закричав майже одразу після оголошення розгляду питання про призначення аудитора НАБУ позафракційний народний депутат Віктор Чумак. Це питання він адресував спікеру Андрію Парубію з-під трибуни, стоячи серед більш ніж десятка депутатів з "Самопомочі", "єврооптимістів" та позафракційних. Юрій Савчук - перший заступник голови антикорупційного комітету, представник "Народного фронту". Саме він повинен був висловлювати позицію комітету. Але замість нього спікер надав слово іншому депутату - Ігорю Артюшенко з БПП. Останній презентував рішення антикорупційного комітету, яким Раді було запропоновано призначити аудитором НАБУ одну із двох кандидатур - Сторча або Брауна. Хоча, насправді, це мав робити перший заступник голови комітету -представник "Народного фронту" Юрій Савчук. Чумак кричав даремно - Савчук просто не з'явився на голосування.

- Це рішення комітету, - показує спікер депутатам, що блокують трибуну, копію рішення комітету.

- А чого Льовочкін не доповідає, наприклад? То давай когось іншого! Яка різниця! - кричить обурений Чумак.

- Вас втягують в оборудку. Ви прекрасно розумієте, що не було рішення комітету. Навіть та невеличка група людей, які зібралися і підписали рішення, вони попросили його доповідати, Юрія Савчука, представника "Народного фронту", який сьогодні не є в парламенті, за що всі ми йому дуже вдячні. Бо інколи, коли на людину тиснуть, краще не прийти і не взяти участь в гріхопадінні, - це вже заявив голова комітету з питань протидії корупції Єгор Соболєв, який виявився в авангарді депутатів, заблокувавших трибуну.

Депутат мав на увазі рішення комітету від 16 березня, коли більшість у складі БПП, "Народного фронту", "Відродження" та "Опозиційного блоку", як вважає Соболєв, в порушення регламенту Верховної Ради, зібралися без нього та висунули до сесійної зали окрім кандидатури Сторча, кандидатуру британця Брауна.

Збори комітету без його голови, доповідь Артюшенка замість Савчука - це були ще не всі порушення. Вже в сесійному залі, під час обговорення питання призначення аудитора, народний депутат Юрій Тимошенко (НФ) побачив у себе на столі проект постанови з рекомендацією "визначити до складу комісії зовнішнього контрою з проведення незалежної оцінки ефективності діяльності НАБУ Найджела Брауна". Авторами постанови були 9 депутатів. Один з них - Юрій Тимошенко. Пікантність ситуації полягала в тому, що Тимошенко нічого не підписував. "Я розказав про це Парубію, але він не реагує", - пізніше розповідав голова антикорупційного комітету Єгор Соболєв, який постійно тицяв цей "сфальсифікований документ" то Парубію, то на камери телефонів його колег-депутатів, які вели живу трансляцію із залу.

чому парламент не зміг обрати свого представника для перевірки НАБУВже після голосування Тимошенко розповів РБК-Україна, що став "жертвою" гри коаліції, як сьогодні, так і ще раніше - 16 березня, коли, завдячуючи і його присутності, зокрема, представникам більшості, разом з "Опозиційним блоком" та "Відродженням" вдалося зібрати кворум на засіданні комітету та провести рішення щодо висунення в зал двох кандидатур на посаду аудитора НАБУ - Сторча та Брауна. Хоча сам депутат тоді і не підтримав такого рішення, а сьогодні голосував виключно за Сторча.

У БПП не впустили нагоди вкотре нагадати голові комітету з запобігання корупції, що після підсилення комітету трьома їхніми представниками - Тетяною Ричковою, Андрієм Немировським та Юрієм Бугляком - тепер БПП, НФ, "Опозиційний блок" та "Відродження" мають свою більшість. І це наочно продемонструвала їхня спроможність скликати комітет без Соболєва за такої необхідності.

- Перш за все хочеться нагадати і попередньому виступаючому (Єгору Соболєву, - ред.), і тим, хто зараз стоїть біля трибуни, що комітет з протидії корупції не являється вашою приватною структурою, зовсім навіть не являється і ніколи не являвся, - заявив член антикорупційного комітету Іван Мельничук (БПП).

- Але ми зараз обираємо людину, яка мусить придивитися, подивитися, чи все там правильно відбувається. Якщо все правильно, за що вам боятися, чого такий галас на всю країну піднятий? Давайте оберемо дійсно достойну людину, давайте за нього проголосуємо, - апелював він до Соболєва на заклики останнього, що призначення Брауна аудитором НАБУ призведе до зняття Артема Ситника з посади очільника Антикорупційного бюро.

Депутати, які виступали під час обговорення, поділилися на тих, хто за Сторча - на їхню думку, він, провівши у свій час аудит ФБР, зможе об'єктивно проінспектувати НАБУ. І тих, хто не проти Брауна. Просто тому що "чого б і ні?". І тільки в РПЛ Олега Ляшка заявили, що не будуть підтримувати жодного з кандидатів. Ляшко заявив, що кандидати не зустрічалися з фракцією, крім того, він проти будь-якого "зовнішнього управління" - чи то з Банкової (Брауна називають креатурою Адміністрації президента), чи то з посольства США в Україні (Сторча парламенту запропонувало саме посольство). "Якби ми проголосували за Сторча, Банкова сказала б: "ви що припухли?". А якби за Брауна, нам би закидали, що ми злигалися з Банковою. От і прийняли "соломонове рішення"", - зізнається один із депутатів РПЛ.

Рейтингове голосування показало, що шансів бути підтриманим більше у Брауна - 202 проти 178. Проте, коли спікер поставив кандидатуру британця на фінальне голосування, необхідну кількість голосів він не набрав, лише 200 при необхідних 226. Після цього Парубію нічого не залишилось, як доручити комітету "доопрацювати це питання".

Посол усім голова

- Надя, як тобі голосування? - запитала тут же в сесійній залі народний депутат Світлана Заліщук (БПП) у позафракційної Надії Савченко.

- Я голосувала проти них обох. Тому що, правда, не знаю їх. І тому що, правда, дістала вся ця ситуація, - відповіла Савченко.

По завершенню голосування співрозмовник у "Народному фронті" розповів РБК-Україна, що з самого ранку, до голосування, депутати від фракції БПП розповідали, що, за їхнім сценарієм, Рада мала підтримати кандидатуру Брауна, а президент запропонував би кандидатуру Сторча, заповнивши їм свою квоту. Тим самим президент нібито хотів особисто засвідчити свою повагу послу США в Україні Марі Йованович. Пізніше про цей сценарій депутати стали казати відкрито. "Роберт Сторч буде запропонований Петром Порошенко в комісію з аудиту НАБУ за квотою президента. Попередньо про це планується оголосити завтра після зустрічі голови держави з послами "сімки", - написав на своїй сторінці в Facebook депутат Мустафа Найєм (БПП), який впевнений, що реалізуючи такий сценарій, Петро Порошенко хоче залишитися "весь у білому", переклавши негатив та репутаційні втрати на Раду.

Роберт Сторч будет предложен Петром Порошенко в комиссию по аудиту НАБУ по квоте президента. Предварительно об этом план...

Опубліковано Mustafa Nayyem 21 березень 2017 р.

Як розповіли РБК-Україна співрозмовники у президентській фракції, "план Сторча" був напрацьований ввечері 20 березня, на засіданні так званої "стратегічної дев'ятки". Саме тому зранку депутатам БПП заявили, що голосування за аудитора буде "відкритим", тобто, кожен може визначатися так, як вважає за потрібне.

У БПП чергове невдале голосування за аудитора НАБУ провалом не вважають. "Ні Браун, ні Сторч не мали достатньо голосів", - пояснив виданню заступник голови фракції Олексій Гончаренко, який вважає, що тепер почнеться новий відбір кандидатів. Також у БПП вважають, що комітет із запобігання корупції перевищив свої повноваження, коли оголосив конкурсний добір аудитора, адже законом про НАБУ жодний конкурсний відбір аудитора не передбачений. Тож у президентській фракції наполягатимуть на тому, щоб далі відбір кандидата у комісію з оцінки роботи НАБУ відбувався на наступною схемою: фракції пропонують своїх кандидатів, а рейтингове голосування визначає переможця.

Дехто з депутатів з іронією сприйняв черговий провал голосування за аудитора. "Ми ввійшли в ситуацію, коли депутати почали переживати "день бабака". Я відчуваю, що тепер кожен наступний пленарний тиждень ми будемо обов’язково вносити Сторча і Брауна, і ми в обов’язковому порядку будемо їх обох провалювати. Рано чи пізно це всім набридне. А коли набридне, ми знайдемо якісь інший фільм з американської класики", - говорить депутат Вадим Денисенко (БПП).

Проте один із співрозмовників у БПП у розмові з РБК-Україна звинуватив у провалі голосування за Брауна соратників по коаліції - депутатів "Народного фронту". Ніби то, якщо б останні додали ще 20 голосів, то БПП теж би мобілізувалося ще кількома додатковими голосами, і рішення по Брауну можна було провести. "Днями Яценюк зустрічався з Марі Йованович (посол США, - ред.), і НФ просто не міг не підтримати Сторча", - пояснив співрозмовник. Якщо говорити мовою цифр, то дійсно НФ дав за Сторча 60 голосів, а за Брауна - 54.

Тож ситуацію не вдалося врятувати і з підтримкою частини "Опозиційного блоку" ("за" Брауна проголосувало 14 депутатів), груп "Відродження" та "Воля народу" - 9 та 10 депутатів відповідно.

"У нас сьогодні на фракції це питання обговорювалося дуже ретельно. Ми схвалили рішення про вільне голосування", - пояснює народний депутат від "Опозиційного блоку" Михайло Папієв, чому з 43 його соратників тільки 14 проголосувало "за" Брауна.

Вже сьогодні Єгор Соболєв планує знову зібрати комітет та продовжити роботу. "Ми маємо два варіанти. Перший варіант - підтвердити новим голосуванням нашу рекомендацію призначити Роберта Сторча. Якщо на це не буде сили волі у членів комітету, я запропоную наново оголосити конкурс. Будемо по всьому світу шукати таких як Роберт - сильних, принципових, професійних прокурорів, суддів, слідчих, які в своїх державах здобули ім'я в протидії корупції і мають достатньо кваліфікації, щоб оцінити, як протидіє і бореться з корупцією Антикорупційне бюро України", - заявив депутат та не виключив, що коаліція знову просуватиме кандидатуру Брауна.

Сам же Соболєв збирається скаржитися у Генеральну прокуратуру щодо фальсифікації проекту постанови про призначення Найджела Брауна аудитором НАБУ, яку ніби то не підписував нардеп Юрій Тимошенко, та збирається викласти всі інші факти порушення процедури призначення аудитора.

Зважаючи на норму закону, президент, уряд та парламент щороку мають визначати по кандидату для здійснення аудиту НАБУ. Тож поки можна тільки уявити, яким "цікавим" процес буде у 2018, 2019 та наступних роках. А поки країна чекає, коли нарешті Рада визначиться зі своїм рішенням, 18 березня уряд вже почав свій відбір. Далі буде.