ua en ru

Чому курс гривні зміцнився і що чекає на валютний ринок до літа

Чому курс гривні зміцнився і що чекає на валютний ринок до літа Гривня зміцнилася за рахунок сезонних факторів: аграрії купують гривню, а експортери активно продають валюту (Фото: РБК-Україна)

Фінансові аналітики прогнозують до кінця року курс в діапазоні 28,5-29 гривень/долар, але тільки за умови, якщо Україна продовжить співпрацю з Міжнародним валютним фондом.

Останні кілька місяців курс гривні ріс на тлі активного скуповування українських держоблігацій нерезидентами. Тренд до зміцнення національної валюти підтримали експортери, збільшивши продаж валютної виручки, що дозволило Нацбанку поповнити резерви. В банках очікують, що в короткостроковій перспективі пропозиція на валютному ринку буде рости. Це пов'язано з активністю аграріїв з купівлі гривні і сезонним зниженням попиту на валюту у імпортерів. Але далі, на думку фінансових аналітиків, визначальним фактором для обмінного курсу стане рішення про продовження співпраці України з МВФ або ж припинення кредитування. Детальніше – в матеріалі РБК-Україна.

З початку року гривня зміцнилася по відношенню до долара на 7% - з 28,06 гривень/долар до 26,06 гривень/долар. До євро обмінний курс української валюти виріс на 3,6% - з 33,49 гривень/євро на початку року до 32,27 гривень/євро в середині квітня.

У Національному банку пов'язують зміцнення гривні з рішенням про підвищенні облікової ставки, після чого інвестувати у гривневі інструменти (наприклад, ОВДП, депозитні сертифікати) стало більш вигідно. Високими ставками скористалися нерезиденти, які з початку року стали заводити в Україну валюту і купувати держоблігації. За даними НБУ, до середини квітня в портфелі у нерезидентів було ОВДП на 14,2 млрд гривень, тоді як на початок року – 5,2 млрд гривень.

Зміцненню курсу гривні також сприяли валютні надходження від експортерів, які росли на тлі сприятливої цінової кон'юнктури на метали, руду і зерно на світових ринках. Так, в березні майже половина продажів валюти припала на гірничо-металургійні компанії – близько 46%, ще 36% - аграрні компанії, які почали більше продавати валюти напередодні старту посівних робіт, зазначають в НБУ. З початку року чиста купівля валюти Нацбанком резерви перевищила 1 млрд доларів.

Опитані РБК-Україна аналітики в цілому поділяють думку Нацбанку. Але, як пояснив у коментарі виданню керівник аналітичного підрозділу групи ICU Олександр Вальчишен, в першу чергу, гривня зміцнилася через ослаблення долара проти основних валют - євро, фунта стерлінгів і інших. Втрата позицій американської валюти надала підтримку валютам країн з економікою, що розвивається, зазначив експерт.

До того ж, за його словами, другим фактором, що вплинув на динаміку обмінного курсу, стали риторика НБУ проти фіскальної політики та підвищення ключової процентної ставки. "На зміну ставки завжди реагують гривневі ОВДП, які мають пряму залежність від резервних коштів - залишків на коррахунках банків в НБУ", - говорить Вальчишен.

Сезонні фактори

Як далі буде вести себе валютний ринок? За оцінками начальника управління фінансового планування "Укргазбанку" Віктора Пастернака, у короткостроковій перспективі варто очікувати незначне, але все ж зміцнення гривні. На це, на його думку, буде впливати продаж валюти аграріями для проведення весняних польових робіт, а також бюджетні платежі бізнесу, пов'язані з гривневими витратами за податковими зобов'язаннями. "Також, при збереженні попиту і цін на метал, виручка експортерів останнього, також матиме позитивний ефект для гривні", - упевнений Пастернак.

Крім того, як зазначив начальник відділу продажів казначейських продуктів "ОТП Банк" Юрій Крохмаль, найближчим часом можна очікувати незначне переважання пропозиції на валютному ринку через "низький" сезон у імпортерів. Разом з тим, на його думку, підвищений попит на валюту можуть викликати можливі великі відшкодування ПДВ, які тимчасово знизять потреби експортерів у продажу валюти, а також погашення випусків ОВДП, які активно купували нерезиденти на початку року. "Якщо іноземні інвестори приймуть рішення виводити ці інвестиції, то гривня, отримана від облігацій, буде спрямована на валютний ринок для покупки валюти, що, очевидно, підштовхне попит", - вважає Юрій Крохмаль.

До середини червня стабільність гривні збережеться, вважає керуючий партнер ІК Capital Times Ерік Найман. "А далі – стежимо за поведінкою інвесторів-нерезидентів, які купили на початку року великі обсяги короткострокових гривневих ОВДП", - прокоментував РБК-Україна Найман.

Можливе виведення валюти нерезидентами після погашення держоблігацій не створить істотних ризиків для курсу гривні, вважає керівник аналітичного департаменту ІК Concorde Capital Олександр Паращій. На його думку, НБУ накопичив достатньо валюти, щоб згладити ці виплати. "З початку року нерезиденти вклали в українські гривневі ОВДП більше 300 мільйонів доларів. Якщо ми подивимося на активність НБУ на валютному ринку, то як раз тоді, коли була виняткова активність нерезидентів з купівлі гривневих цінних паперів, спостерігалася активна покупка доларів НБУ. Нацбанк акумулював ті гроші, які фактично вже принесли іноземні спекулянти", - пояснює Паращій.

"Думаю, НБУ теж стежить за ситуацією і зробить необхідні заходи по захисту курсової стабільності хоча б до осені, - погоджується Ерік Найман. - Правда, потім включаться традиційні фактори нестабільною осені і наближення президентських виборів 2019 року".

Ключовий ризик

Найбільш серйозний ризик не тільки для курсу гривні, але і для всієї економіки – невирішене питання з продовженням співпраці України з Міжнародним валютним фондом, впевнений Олександр Паращій.

"Це реально питання життя і смерті нашої економіки. Без МВФ ми можемо сміливо віднімати 2-3 мільярди доларів від наших золотовалютних резервів 2018 року і – до 3,5 мільярдів доларів 2019 року. Без співпраці з МВФ вже сьогодні наші золотовалютні резерви навіть у самому оптимістичному сценарії в наступному році будуть нижчими, ніж необхідно для покриття трьох місяців імпорту. Це той Рубікон, який дуже небезпечно переходити", - упевнений Паращій.

Якщо говорити про перспективу, тут думки розходяться. У своєму свіжому звіті аналітики Goldman Sachs спрогнозували ревальвацію української валюти протягом найближчого року до 25 гривень/долар. На думку Олександра Вальчишена, прогноз Goldman Sachs може бути цілком реалістичним, якщо НБУ продовжить підвищення своєї ключової процентної ставки з кроком не менше одного процентного пункту. При цьому, за його словами, прогноз ICU на кінець 2018 року становить 28,5 гривень/долар.

Юрій Крохмаль також погоджується, що прогноз Goldman Sachs реалістичний з точки зору того, що до кінця року ринок може досягти позначки 25 гривень/долар. "Однак більш ймовірний інший сценарій: якщо ситуація з платіжним балансом України буде сприятлива, як прогнозують аналітики, і виникне профіцит, то це, найімовірніше, дозволить Нацбанку випереджаючими темпами поповнити резерви шляхом викупу валюти з ринку, а курс гривні на міжбанку на якийсь період стабілізується близько до поточних значень. В даному випадку все залежатиме від дій НБУ та його активності на ринку", - вважає Крохмаль.

В Concorde Capital, в свою чергу, очікують на кінець року курс на позначці між 28,5-29 гривень/долар. І то за умови, що країна продовжить співпрацю з МВФ. Якщо ж програма фінансування припиниться, то, на думку Олександра Паращія, країну чекає зовсім інший порядок цифр валютного курсу.

Бізнес поки налаштовується на помірну девальвацію національної валюти у наступні дванадцять місяців, випливає з оприлюдненого на цьому тижні звіту Нацбанку щодо ділових очікувань підприємств у I кварталі (було опитано 670 компаній). Згідно з опитуванням НБУ, бізнес орієнтується на середнє значення обмінного курсу протягом року в районі 29,5 гривень/долар. При цьому більшість опитаних – майже 68%, очікують, що курс напевно перевищить 29 гривень/долар.