ua en ru

Чому хочуть звільнити голову антикорупційного комітету Ради

Чому хочуть звільнити голову антикорупційного комітету Ради Каменем спотикання став скандальний аудитор НАБУ (Фото: РБК-Україна)

В якості основної версії, чому Єгора Соболєва хочуть звільнити, депутати-колеги, які підтримують останнього, називають протидію в призначенні Радою аудитора НАБУ, лояльного до адміністрації президента.

Минулого тижня народний депутат Єгор Соболєв заявив, що його хочуть звільнити з посади голови парламентського комітету з питань запобігання корупції. Скандали в комітеті почалися з весни, коли склад комітету був розширений трьома депутатами від президентської фракції, а коаліція (БПП і "Народний фронт") утворила ситуативну більшість зі своїми колегами з "Опозиційного блоку" і "Відродження". Чому коаліція хоче звільнити Соболєва, і хто може обійняти посаду голови антикорупційного комітету, розбиралося РБК-Україна.

"Мене хочуть звільнити з посади голови парламентського комітету з протидії корупції. Взагалі мені цим погрожують з весни. Але зараз активізувалася підготовка. Колеги по комітету, делеговані до нас "Блоком Петра Порошенка" і "Народним фронтом", розповіли, що їх змушують поставити підписи під зверненням до парламенту з проханням призначити іншого голову. Цю посаду пропонують представнику Олега Ляшка, щоб отримати голоси Радикальної партії (РПЛ) для цієї операції", - написав у себе на Facebook нардеп Єгор Соболєв в четвер, 9 листопада. Пізніше він уточнив виданню, що мова йде про члена комітету від РПЛ Ігоря Попова.

"Три причини. Перша - я разом з колегами по парламенту вже рік заважаю призначенню залежного аудитора Антикорупційного бюро, за допомогою якого хочуть розправитися з командою Артема Ситника (глави НАБУ, - ред.). Друга - ми вже півтора року не дозволяємо покреслити законодавство про е-декларування. Зокрема, втілити ідею Анатолія Матіоса (керівник військової прокуратури, - ред.) звільнити від обов'язку показувати свої статки і майно чиновників, які "виконують завдання в інтересах оборони і безпеки держави". Як ви розумієте, всі топ-корупціонери відразу стануть такими "захисниками". Третя - разом з колегами по парламенту останні три тижні, разом з ветеранами війни за Незалежність я домагаюся прийняття закону про антикорупційний суд", - написав депутат у себе на Facebook.

Чутки про те, що Соболєва хочуть відкликати з посади, почали поширюватися парламентом ще в четвер вранці. Відповідною інформацією з РБК-Україна поділилися, як колеги депутата у комітеті, так і колеги по фракції. "Хочуть зняти Соболєва. Вони бігають, збирають голоси. Вони вже двічі за місяць зривали засідання комітету. Не приходять "Народний фронт" і БПП, а хочуть показати, що Соболєв не може організувати роботу комітету", - пояснює РБК-Україна один з членів комітету.

В якості основної версії, чому Соболєва хочуть звільнити, депутати-колеги, які підтримують останнього, називають протидію в призначенні Радою аудитора НАБУ, лояльного до адміністрації президента. За останній рік комітет із запобігання корупції вже двічі проводив конкурс на визначення кандидата в незалежні аудитори НАБУ від парламенту. Прокоаліційні депутати спочатку лобіювали на цю посаду кандидатуру приватного детектива з Британії Найджела Брауна, а згодом - професора Київського національного університету імені. Тараса Шевченка Олександри Яновської. Однак голосування за обидві кандидатури були провалені в сесійній залі парламенту. Отже, в коаліції вимагають оголосити вже третій конкурс. Хоча на голосування, за результатами другого конкурсу, так і не були поставлені інші три кандидатури - адвоката, представника Академії адвокатури Сергія Гончаренка, американського адвоката Марти Борщ та іспанського прокурора Карлоса Кастресани. Соболєв вважає, що оголошувати новий конкурс не можна, адже досі не завершена попередня конкурсна процедура.

"Каменем спотикання став цей скандальний аудитор НАБУ. Створивши ситуативну більшість, "Народний фронт", БПП, "Опозиційний блок", "Відродження" намагалися протиснути фігуру, яка повинна була влаштовувати Банкову. Їм це не дуже вдавалося зробити, тому що вони йшли проти регламентних процедур. Заполітизована робота комітету, насправді, через одне-єдине питання, яке дуже муляє очі Петру Олексійовичу. І вони готові на все, щоб змістити голову комітету", - пояснює член комітету, позафракційний нардеп Дмитро Добродомов.

Депутати кажуть, що всі проблеми в комітеті почалися з моменту доукомплектації складу трьома новими членами від БПП - Тетяною Ричковою, Андрієм Немировським та Юрієм Буглаком. Коаліція вирішила посилити свої позиції. Адже секретар комітету Дмитро Добродомов і заступник голови комітету Віктор Чумак вийшли з фракції БПП і більше не представляли її інтереси. А заступник голови комітету, представник БПП Юрій Гарбуз був призначений головою Луганської військово-цивільної адміністрації. Послаблювало позиції коаліції і те, що Сергій Лещенко, хоч і вважається членом президентської фракції, однак не відстоює її інтереси, а підтримує Соболєва. Після доукомплектації, разом з представниками "Опозиційного блоку" і "Відродження" у коаліції є ситуативна більшість у комітеті у складі 14 з 24 депутатів.

Так, Добродомов не виключає, що ця ситуативна більшість може висловити недовіру голові комітету. "Якщо вони на це підуть, ви можете уявити реакцію наших західних партнерів. Всі ж розуміють, що основна мета - атака на НАБУ", - пояснює депутат.

Нагадаємо, що в березні цього року більшість у складі БПП, НФ, "Опоблоку" і "Відродження" вже зробила "спробу перевороту" і збиралася без голови комітету і низки депутатів, які підтримують Соболєва. Тоді депутати прийняли рішення висунути на розгляд парламенту дві кандидатури на посаду незалежного аудитора НАБУ - Роберта Сторча і Найджела Брауна.

Втім, у фракції "Самопоміч", представником якої є Соболєв, вважають, що коаліція активізувалася не тільки через "питання аудитора НАБУ". Однією з причин там називають те, що з середини жовтня депутат виступає одним з основних організаторів акцій протестів під парламентом. "Його хочуть зняти не тільки через НАБУ. Єгор - організатор протестів. Треба його осадити. А Попов - досить нейтральний. Він не буде виступати проти так, як це робить Соболєв", - пояснює один з депутатів від "Самопомочі".

Депутати від коаліції офіційно заперечують, що збираються відкликати Єгора Соболєва з посади, однак підтвердили РБК-Україна, що незадоволені роботою останнього. Зокрема, стверджують, що він не дотримується регламенту роботи парламенту і офіційно не запрошує їх на засідання комітетів.

"Уже поспіль три комітети нас офіційно на них не запрошують. Він не працює, як голова комітету, не виконує свої обов'язки", - говорить виданню член комітету, представник БПП Тетяна Ричкова. Незадоволена депутат і тим, що Соболєв відмовляється оголошувати конкурс на визначення кандидатури аудитора НАБУ. "Останній раз, коли ми просували оголошення конкурсу на аудитора НАБУ, він сказав, що ми не будемо його оголошувати тому, що за регламентом ми будемо голосувати за дві кандидатури, які набрали найбільшу кількість голосів (Борщ і Кастресана, - ред.). Хоч ви мене прибийте, я не бачила в регламенті такої норми", - додає Ричкова. Разом з тим, депутат заперечує збір підписів за відкликання Соболєва і називає це чутками. Проте, особисто не проти його звільнення. Хто може бути наступником Соболєва, стверджує депутат, повинен вирішити комітет.

"Я давно вже кажу, що його потрібно відкликати. Це моя особиста думка. Нам потрібна людина, яка буде працювати, а не робити піар-майданчик", - говорить Ричкова. "Ми нікого висувати не збираємося. У нас навіть немає більшості в комітеті", - додає вона.

Не задоволений роботою Соболєва і інший член комітету від президентської фракції Іван Мельничук. "Якщо буде реальний збір підписів за його відставку, я розпишуся. Він комітет проводить, коли хоче, як хоче і по порядку денному, який сам хоче. У нас є затверджений план роботи - всі засідання комітету у нас повинні бути по середах. Він оголошує, що поїхав блокувати магазини "Roshen", ходить з мегафоном по Україні по магазинах, людей лякає, а в цей час повинен бути комітет. І каже: "Я приїду, і в п'ятницю збираємося слухати Ситника. А чому ми повинні в п'ятницю Ситника слухати, якщо засідання в нас в середу. Потім він зрозумів, що накоїв, і оголосив це не засіданням, а слуханнями в комітеті", - заявив виданню депутат і додав, що, до того ж, про засідання комітету повинні були повідомити депутатам у письмовому порядку, і цього не було зроблено.

Сам Соболєв спростував такі закиди, пояснивши, що його колегам по комітету завчасно секретаріат повідомляє про скликання. У пленарні тижні - за добу, у непленарні - за чотири доби. Що стосується одного з останніх засідань у п'ятницю, 3 листопада, про проведення якого, за словами Мельничука, депутатів нібито письмово не попередили, то в розпорядженні РБК-Україна є копія смс-чату депутатів антикорупційного комітету. У ньому йдеться про те, що про це засідання депутати були повідомлені ще у понеділок, 30 жовтня - якраз за чотири доби.

Чому хочуть звільнити голову антикорупційного комітету Ради

Ситуація здавалася б простою, якщо б незадоволені роботою Соболєва були тільки представники коаліції. Про порушення регламенту головою комітету заговорили і ті депутати, які постійно підтримували останнього. "Я б сам його зняв. Він - найгірший голова комітету. Він зробив собі з комітету піар-майданчик. Він постійно порушує регламент, не дає поставити в порядок денний наші питання, а сам формує порядок денний без участі депутатів", - розповідає виданню один з членів комітету з команди підтримки Соболєва.

Нардеп від Радикальної партії Ігор Попов пояснив виданню, що Соболєв вирішив, що він (Попов, - ред.) очолить комітет через його постійні вимоги працювати згідно з регламентом. "Тому що я вимагаю дотримання регламенту. Я приходжу на комітет і це розповідаю", - заявив він РБК-Україна.

Так, за словами депутата, з кінця вересня зависла робота комітету, як через політичні проблеми "небажання деяких членів комітету працювати один з одним", так і неналежну роботу самого Соболєва. "Але на це є і багато процедурних моментів - засідання комітету потрібно скликати згідно з регламентом. Якщо група депутатів або навіть один депутат просить, вимагає письмово включити якесь питання до порядку денного, його потрібно включати, а не говорити "воно мені не подобається". Тому в комітеті повний бардак. Вже два місяці ми не збираємося", - каже Попов. За його словами, зокрема, комітетом не розглядаються законопроекти про НАЗК, скасування декларування доходів громадськими організаціями, не ставиться на розгляд питання, що робити з відбором аудитора НАБУ.

На питання, чи збирається він очолити комітет, Попов відповів, що це неможливо з огляду на те, що в Раді немає голосів. "Це неможливо. Ми не можемо призначити жодного голову комітету. В залі немає голосів за жодного. У нас там сім комітетів без голів", - заявив депутат, причому не виключив, що відставка Соболєва можлива, тому що навіть члени комітету, які підтримують Соболєва політично, критикують його за недотримання регламенту.

Сам Соболєв розповів, що це не перший наступ на нього коаліцією. Так, погрози з приводу його звільнення надходять ще з весни цього року, відразу після розширення складу комітету трьома представниками БПП і з початком кампанії коаліції з лобіювання призначення парламентського аудитора НАБУ в особі Найджела Брауна. "В передостанній раз це було, коли ЄС делегував до нас сімох високопоставлених правоохоронців - від Карлоса Кастресани до Драго Коси. Тоді один з них розповів, що у них були зустрічі і їм сказали, що мене повинні замінити на Ігоря Попова", - говорить депутат.

"Сценарій такий: члени мого комітету повинні підписати звернення, що я ображаю їх, не даю працювати, і парламент, відповідно, може проголосувати, що сам комітет звернувся з проханням вигнати Соболєва. Герасимову і Бурбаку не зручно прийти з такою пропозицією, і вони хочуть отримати пас від парламентського комітету зі своїх фракцій", - каже Соболєв про процедуру, за якою його можуть відсторонити від посади.

Справді, відповідно до норми закону (ст. 7 Закону України про комітети Верховної Ради України) відкликання голови комітету можливе лише шляхом прийняття постанови Верховної Ради. Зокрема, цією ж нормою передбачено, що пропозиція про відкликання у зв'язку з незадовільною роботою на посаді голови комітету може бути внесена спікером або відповідним комітетом. Рішення комітету щодо внесення пропозиції про відкликання глави приймається на засіданні комітету.

Всі звинувачення щодо порушень регламенту Соболєв відкидає. Пояснює, що всі засідання комітету відкриті, тому якщо порушення були, про це б писали ЗМІ. "Єдине, чому я чинив опір (не включав до порядку денного, - ред.), це коли в третій раз пропонували провести конкурс на визначення аудитора НАБУ. Це виглядає як нісенітниця. Як ми будемо виглядати в очах людей, втретє оголошуючи конкурс. Хто на нього з нормальних людей подасться, якщо розуміє, що пройде тільки залежний кандидат", - пояснює голова антикорупційного комітету. Соболєв наполягає на завершенні процедури обрання аудитора НАБУ за підсумками другого конкурсу, і пояснює, що досі до сесійної зали не були винесені на голосування кандидатури Марти Борщ і Карлоса Кастресани. Незважаючи на це, за його словами, комітетська коаліція лобіює призначення аудитором вже наступного кандидата - колишнього федерального прокурора і помічника генпрокурора США Богдана Вітвіцького.

На правах анонімності відразу два члени антикорупційного комітету підтвердили виданню, що підписи за відкликання Соболєва таки збираються. Так, співрозмовники розповідають, що відставку Соболєва ситуативна більшість намагалася провести ще на минулому засіданні, 8 листопада, однак тоді на комітеті не було кворуму. Наступна спроба має відбутися у середу, 15 листопада. "На 15 листопада знову готуються. Підписи збирають. Ви не сумнівайтеся - підпишуться всі представники БПП, "Народного фронту", "Опоблоку", - говорить один з членів комітету від коаліції. Хто може очолити комітет, якщо відставку Соболєва депутатам таки вдасться провести, співрозмовник не розповідає. Тільки натякає на те, що є "дві-три кандидатури, які б хотіли очолити комітет".

"До мене приходили. Просили, щоб я поставив підпис. Але я сказав, що у них нічого не вийде і я нічого не підписав", - каже інший депутат, і додає, що в разі відставки Соболєва виконувати обов'язки голови комітету буде представник НФ, перший заступник голови комітету Юрій Савчук. Але нібито сам Савчук цього не хоче.

Між тим, за інформацією джерел РБК-Україна, 15 листопада за годину до початку засідання антикорупційного комітету Єгор Соболєв збирає колег у себе в кабінеті, щоб спробувати вирішити конфлікт "за чаєм".