ru ua

Чому дорожчає біткоін і що думають про криптовалюти в Україні

Чому дорожчає біткоін і що думають про криптовалюти в Україні Фінансові аналітики не можуть спрогнозувати, як буде вести себе біткоін у майбутньому (фото frepik.com)

Чи варто поспішати з інвестиціями в криптовалюту, і коли може обвалитися її вартість.

Попит на біткоін у світі зростає під впливом новин про нього, які то викликають ажіотаж, то різко збивають ціну на найдорожчу криптовалюту. Фінансові аналітики не можуть спрогнозувати, як буде вести себе біткоін в майбутньому, і коли його вартість впаде. Тим не менш, експерти застерігають від довгострокових та великих інвестицій в нього. В Національному банку, спостерігаючи за динамічною зміною ціни кріптовалюти, все ще не поспішають визначатися з її правовим регулюванням. Детальніше - в матеріалі РБК-Україна.

Фінансова піраміда, МММ, мильна бульбашка. Саме ці порівняння часто використовують економісти і фінансові аналітики, говорячи про криптовалюту біткоін (Bitcoin), вартість якої останніми днями била рекорд за рекордом.

На початку року один біткоін коштував менше тисячі доларів, вже у травні була взята "висота" дві тисячі доларів. У жовтні ця криптовалюта коштувала п'ять тисяч американських доларів. Наприкінці листопада ціна змінювалася не по днях, а по годинах. Приміром, у середу, 29 листопада, курс біткоіна перевищив 11 тисяч доларів, після чого різко обвалився нижче дев'яти тисяч.

Ажіотажний попит

Причин, чому ця криптовалюта різко дорожчає, не так і багато. На вартість біткоіна впливає виключно попит та пропозиція з боку учасників ринку, говорить старший аналітик Альпарі Вадим Іосуб. "Причому попит має явно ажіотажний характер, а пропозиція викликана прагненням зафіксувати суттєвий прибуток", - пояснив він РБК-Україна.

За словами експерта, на попит і пропозицію впливають, по-перше, регуляторні новини, що стосуються цієї кріптовалюти. Приміром, про те, що в одних країнах дозволяють обіг криптовалют, а десь навпаки забороняють. Або, скажімо, новини про закриття крипто-бірж. По-друге, як зазначив Іосуб, на попит і пропозицію впливають плани по запуску ф'ючерсу на біткоін. "Про це заявили недавно такі американські майданчики, як CME Group і Nasdaq. Якихось інших, чисто економічних або фундаментальних причин, що впливають на ринок криптовалют, просто немає", - переконаний експерт.

Оцінка обсягу ринку біткоіна останній місяць коливалася навколо позначки 100-150 млрд доларів США, зазначає член Українського товариства фінансових аналітиків Віталій Шапран. "У глобальному масштабі це дуже мало. При такому вузькому ринку і постійних сплесках невдоволення бізнесу валютним регулюванням на ринках, що розвиваються, "бітку" дуже легко зараз відчувати приплив доларів, що і підіймає його курс", - вважає Шапран. Втім, на думку аналітика, так буде не завжди. "Швидше за все, в першому кварталі 2018 року ми побачимо спад інтересу до цієї валюти і, можливо, і перші проблеми з виведенням коштів в класичні валюти", - допустив фінансовий аналітик.

Вадим Іосуб погоджується, що рано чи пізно буде сильне падіння вартості біткоіна. Інше питання, що спрогнозувати, коли точно це станеться - через день, місяць, рік або через п'ять років, неможливо, вважає аналітик Альпарі. "Ті, хто стверджує, що знає, яких рівнів досягне криптовалюта, або коли вона обвалиться – ворожать на кавовій гущі", - упевнений Іосуб.

Чому дорожчає біткоін і що думають про криптовалюти в УкраїніЧому дорожчає біткоін і що думають про криптовалюти в УкраїніЧому дорожчає біткоін і що думають про криптовалюти в Україні

Фото: Як змінювалася вартість біткоіна

На свій страх і ризик

Чи варто інвестувати в біткоін? Експерти, як в Україні, так і за кордоном схиляються до негативної відповіді. "Я ставлюся до цього інструменту, як до продукту пірамідальної структури, яка намагається використовувати недосконалість класичного грошового обігу. Яка різниця скільки коштували білети піраміди МММ на початку 90-их? Так само і зараз в довгостроковій перспективі будь-яка криптовалюта - це не дуже надійний інструмент для інвестицій", - упевнений Віталій Шапран.

Інвестувати в біткоін на довгий термін потрібно з великою обережністю, застерігає Вадим Іосуб. "Але торгувати їм короткостроково, або, простіше кажучи, спекулювати – досить прибуткове заняття, враховуючи, що зміна цін протягом дня може перевищувати 10%", - говорить експерт. Але, на його думку, у будь-якому випадку, вкладати у біткоін має сенс лише невелику частину вільних грошей. "Продавати своє майно, щоб купити криптовалюту, а тим більше, брати на ці цілі кредит, категорично не рекомендується", - додає Іосуб.

Голова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Тимур Хромаєв вважає, що ризики інвестування в криптовалюту високі, в тому числі, через відсутність визнання кріптовалюти на законодавчому рівні. "Немає ні інфраструктури, немає ніяких гарантій для інвесторів. (У біткоіна, - ред.) велика волатильність. Інвестування в ці активи – суто персональний ризик інвесторів, які хочуть це робити", - вважає Хромаєв.

Поза правового поля

Нобелівський лауреат-економіст Джозеф Стігліц пояснює успіх біткоіна високим рівнем можливостей для ухилення від законних трансакцій і відсутністю контролю за розрахунками цієї кріптовалюти. "Це – мильна бульбашка, роздуваючись, вона змусить похвилюватися тих, хто стежить за його зростаючим і падаючим курсом", - заявив Стігліц у середу, 29 листопада, в коментарі Bloomberg.

У Національному банку ще в 2014 році говорили, що міжнародне поширення платежів з допомогою біткоіна робить цю категорію послуг привабливою для протиправних дій, в тому числі, для відмивання коштів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму.

Три роки тому НБУ розглядав криптовалюту біткоін як грошовий сурогат, який не має забезпечення реальної вартості. Разом з тим, у Нацбанку вказували, що біткоін не може використовуватися фізичними та юридичними особами на території України як засіб платежу, оскільки це суперечить нормам українського законодавства. На цій же позиції зараз наполягає Державна фіскальна служба.

Що стосується останнього твердження, позиція Нацбанку не змінилася. Тільки тепер у НБУ вже не класифікує біткоін навіть як грошовий сурогат, оскільки у кріптовалюти відсутні ознаки документа у вигляді грошових знаків, у неї немає емітента, а також немає мети виготовлення. Як пояснив 30 листопада заступник голови НБУ Олег Чурій, через складну правову природу криптовалют НБУ також не може визнати кріптовалюти ні грошима, ні іноземною валютою, ні платіжним засобом іншої країни, ні валютною цінністю, ні електронними грошима, ні цінними паперами. Іншими словами, в Нацбанку не знають, чим криптовалюта є, але точно знають, чим вона не є.

За словами Чурія, ще в серпні була створена робоча група, яка займається питаннями правового регулювання статусу кріптовалюти. Причому мова не йде конкретно лише про біткоін.

"Процес внесення змін у законодавство України не повинен бути поспішним. Оскільки сьогодні у світі немає єдиної або уніфікованої позиції щодо криптовалют. Криптовалюта трактується різними регуляторами абсолютно по-різному. Іноді регулятори вважають, що це є платіжним засобом, що це, наприклад, нематеріальний актив", - говорить Чурій. Крім того, за його словами, важливо вирішити питання з оподаткування операцій з біткоіном. На сьогодні це питання також неврегульоване. Щоправда, як зазначив заступник голови Нацбанку, ніхто не відміняв обов'язок фізосіб декларувати та сплачувати податки від доходів, одержаних, у тому числі, і від криптовалют.