За попередніми даними, ісламісти перемагають на парламентських виборах в Єгипті
В Єгипті, за попередніми неофіційними даними, ісламістська Партія свободи і справедливості лідирує на першому етапі парламентських виборів. Про це повідомляє радіо "Свобода". Ця партія представляє на політичній арені рух "Брати-мусульмани", заборонений при режимі Президента Хосні Мубарака, поваленому в лютому цього року.
Підрахунок голосів ще триває, проте різні західні ЗМІ повідомляють, що "Брати-мусульмани", заявлені на виборах під назвою "Свобода і справедливість", займають перше місце, отримавши більше 30% голосів. За даними тих виборчих округах, де голосування пройшло вчора, ісламісти можуть набрати до 40% голосів. Ситуація ускладнюється тим фактом, що на другому місці йде партія салафітів - прихильників традиційного ісламу.
На думку експертів, у перемозі радикалів немає нічого дивного. "Брати-мусульмани" протягом багатьох років боролися зі світським урядом Мубарака, використовуючи в тому числі і методи терору. Що ж стосується ліберальних партій, то вони виникли відносно недавно і маловідомі виборцям.
Вибори в Каїрі і Александрії пройшли на тлі протистояння опозиції і військових, які взяли владу після відставки Мубарака. Тим не менш, серйозних ексцесів в ході першого за 30 років голосування зафіксовано не було, у зв'язку з чим єгиптян вже привітав Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун.
Нагадаємо, вибори в обидві палати парламенту в Єгипті почалися в понеділок, 28 листопада. Варто відзначити, що в Єгипті достатньо складна система голосування. На початку цього тижня проголосували великі міста, а інші райони країни зможуть проголосувати в грудні і січні. Спочатку протягом місяця будуть проходити вибори 508 депутатів нижньої палати - Народної Асамблеї. Вибори триватимуть до березня 2012 р. Тільки після цього буде сформований парламент.
Між тим на каїрській площі Тахрір, яка була центром протестів, які призвели до відставки Мубарака, демонстранти вимагають, щоб Вища рада збройних сил (ВРЗС), яка очолила Єгипет після відходу Мубарака, передала владу цивільному уряду.
У неділю глава ВРЗС фельдмаршал Хусейн Тантаві виступив із заявою, в якій попередив, що Єгипет чекають "надзвичайно серйозні наслідки, якщо країна не зуміє подолати нинішню кризу".
У суботу Тантаві зустрівся з двома провідними єгипетськими політиками - колишнім главою МАГАТЕ Мохаммедом ель-Барадеї і колишнім генеральним секретарем Ліги арабських держав (ЛАД) Амром Мусою. Раніше ель-Барадеї сказав, що готовий сам очолити уряд до виборів нового Президента. Як стало відомо, ель-Барадеї має намір висунути свою кандидатуру в якості альтернативи Камалю аль-Ганзурі, якого 25 листопада ц.р. ВРЗС Єгипту призначив на пост прем'єр-міністра країни зі всіма повноваженнями і доручив сформувати національну уряд.
Поки не зрозуміло, що насправді може означати його заява. За деякими даними, ВРЗС Єгипту в пошуках нового прем'єра вже пропонував ель-Барадеї очолити уряд, проте той відмовився, у тому числі і через наміру брати участь у президентських виборах. У підсумку главою кабінету був призначений 78-літній аль-Ганзурі, якого категорично не сприйняли революціонери, продовжуючи наполягати на фігурі ель-Барадеї. Новий уряд ще не приведено до присяги, зараз йде процес підбору міністрів.
І Муса, і Барадеї - впливові політичні фігури, здатні кинути виклик навіть армії. Вступивши в переговори з ними, Тантаві намагається запобігти такому розвитку подій.
Колишній уряд Єгипту на чолі з Ісамом Шарафом минулої неділі подав у відставку через посилення народних протестів.
Понеділок також став десятим днем нової хвилі протестів. За цей час щонайменше 41 демонстрант загинув і понад 2 тис. отримали поранення, в основному в Каїрі. Учасники акцій протесту побоюються, що ВРЗС, який покликаний допомогти в переході Єгипту до демократії, насправді намагається утримати владу в своїх руках. На масових демонстраціях в Каїрі і інших містах лунають заклики до військових передати владу до початку парламентських виборів.
Єгипет став другою країною, де стався переворот в час так званої "арабської весни". Під тиском населення екс-президент країни Мубарак 11 лютого 2011 р. пішов у відставку. Нагадаємо, суд над Мубараком був відкладений до 28 грудня. Однак демонстранти практично відразу звинуватили нову владу в перевищенні повноважень, а саме у використанні військових трибуналів замість звичайних судів.