ua en ru

У справі про корупцію в Банку Ватикану здійснено перші арешти

Автор: RBC.UA
Фінансова гвардія Італії, що веде розслідування відносно Банку Ватикану, заарештувала перших підозрюваних у причетності до шахрайських і корупційних операцій. За ґрати потрапив, зокрема, єпископ Салерно Нунціо Скарано.

Фінансова гвардія Італії, що веде розслідування відносно Банку Ватикану, заарештувала перших підозрюваних у причетності до шахрайських і корупційних операцій. За ґрати потрапив, зокрема, єпископ Салерно Нунціо Скарано, повідомляє газета Corriere della Sera.

Заарештовано було також брокера Джованні Каренціо і співробітника італійських спецслужб Маріо Зіто. Усіх трьох звинувачують у причетності до незаконного ввезення до країни 20 млн євро на облавку прибулого зі Швейцарії літака, що обслуговує уряд Італії.

Сільверіо Сіка, адвокат Скарано, заявив агентству Associated Press, що його підзахисний лише переконав Каренціо повернути гроші, які друзі єпископа раніше передали брокеру для інвестицій. Послухавшись єпископа, Каренціо віддав гроші Зіто, який і ввіз їх до Італії.

Кілька днів тому Скарано був також відправлений у відставку з поста одного з керівників Адміністрації церковного майна Святого Престолу. До речі, саме цю організацію, а зовсім не Інститут релігійних справ (IOR), визнає центральним банком Ватикану Міжнародний валютний фонд.

Причиною відставки, як передає Reuters, стало розслідування, розпочате проти Скарано в його рідному Салерно. За даними слідства, єпископ у кілька прийомів ввіз до Італії 600 тис. євро готівкою, знятих ним з рахунку в Банку Ватикану. Після цього Скарано передав гроші своїм друзям, а отримані натомість чеки використовував для погашення іпотечного кредиту, взятого ним в одному з італійських банків.

Власті Італії звинувачують фінансові структури Ватикану в потуранні відмиванню грошей і недотриманні загальноєвропейських норм протидії цьому. З 1 січня 2013 р. на території Ватикану були деактивовані термінали італійського представництва Deutsche Bank, який здійснював операції з розрахунку банківськими картами у Ватикані. Банк Італії призупинив у тому числі й платежі, які проходили в рахунок оплати квитків до всесвітньо відомих музеїв Ватикану. Пізніше експерти оцінили втрати, які поніс через бойкот бюджет Святого Престолу, в 1 млн євро на місяць.

Наступного четверга, 4 липня, Папа Франциск має намір провести переговори із прем'єр-міністром Італії Енріко Летта.

Нагадаємо, раніше цього тижня Папа Римський Франциск прийняв рішення про створення особливої ​​комісії, яка має проаналізувати діяльність Банку Ватикану та представити понтифіку доповідь про його правовий і фінансовий стан. Зазначається, що рішення про створення комісії було прийнято Папою з урахуванням намірів попередніх понтифіків адаптувати структури і діяльність Банку Ватикану до вимог часу.

Очолив комісію кардинал Раффаеле Фаріна, член Папської Академії наук, який раніше обіймав пости глави Бібліотеки Святого престолу і Секретного архіву Ватикану. Відповідно до розпорядження Папи, комісія в ході своєї діяльності має право знайомитися з будь-якими даними про діяльність Банку Ватикану, а всі посадові особи римської курії та пов'язаних з нею установ зобов'язані надавати членам комісії повне сприяння.

У травні 2012 р. був відправлений у відставку Етторе Готті Тодескі, який очолював тоді Банк Ватикану. Офіційною причиною відставки Тодескі, якого правоохоронні органи підозрюють у відмиванні грошей, була названа нездатність справлятися зі своїми основними посадовими обов'язками.

Раніше влада Ватикану почала розслідування за фактом витоку до італійських ЗМІ конфіденційних матеріалів, що розповідають про корупцію та конфлікти серед деяких сановників Святого престолу, а також про сумнівні платежі, що здійснювалися через Банк Ватикану.

У середині червня Папа Римський Франциск призначив на пост глави Банку Ватикану довіреного прелата Баттісту Маріо Сальваторе Рікку. До теперішнього моменту Рікка керував частиною власності Римської католицької церкви.

Банк Ватикану, офіційно відомий під назвою Інституту релігійної діяльності, було створено в роки Другої світової війни для управління рахунками релігійних орденів, кардиналів, єпископів і священиків. Банк вважається одним з найбільш непрозорих фінансових інститутів у світі. Напередодні в Банку Ватикану заявляли про намір позбутися іміджу "офшору".