В.Онопенко: Пленум ВСУ більше не зможе повернутися до питання про висловлення недовіри голові суду
Пленум Верховного суду України (ВСУ) більше не зможе повернутися до питання про висловлення недовіри голові суду Василю Онопенку після сьогоднішнього голосування. Про це заявив В.Онопенко, передає кореспондент РБК-Україна.
За словами голови ВСУ, законодавство передбачає, що пленум з даного питання можна збирати не частіше ніж 1 один раз на рік.
Також він заявив, що не застосовуватиме жодних санкцій як керівник ВСУ до суддів, які ініціювали питання про його відставку: "Мене питали, чи не маю я намір мстити тим, хто проти мене збирав підписи. Абсолютно ні. Я вважаю, що це є нормальна позиція. Більше того, це стимулюватиме мене звертати увагу на проблеми роботи ВСУ".
Також В.Онопенко заявив, що виступає за повернення функцій Верховного суду щодо прийняття ним рішень по справах по суті: "Повернути Верховному суду повноваження, оскільки не є нормальним, коли Верховний суд приймає прецедентне рішення, яке є обов'язковим для виконання усіма судами та іншими структурами. А з іншого боку він (ВСУ) позбавлений права приймати рішення по суті. Ми лише скасовуємо будь-яке рішення і направляємо до Вищого спеціалізованого суду".
В свою чергу, один з ініціаторів відставки В.Онопенко суддя Лілія Григорьєва відмовилась коментувати пресі результати голосування, заявивши, що "кожен вже висловив свою позицію".
Нагадаємо, що термін повноважень В.Онопенко на посаді голови ВСУ спливає 29 вересня 2011 р. Раніше сьогодні, 11 березня, пленум ВСУ не зміг висловити недовіру В.Онопенку. За висловлення недовіри проголосували 17 суддів, проти - 28. Брали участь у голосуванні 46 суддів. Один бюлетень визнали недійсним після голосування.
Раніше повідомлялося, що пленум ВСУ після тривалих дискусій прийняв рішення про розгляд питання про висловлення недовіри В.Онопенку у відкритому режимі. За таке рішення проголосувало 29 суддів ВСУ.
Голова оргкомітету про висловлення недовіри В.Онопенку Лілія Григорьєва наполягала на закритому режимі обговорення цього питання. В свою чергу голова ВСУ В.Онопенко заявив, що закритий режим суперечить законодавству, зокрема, закону про доступ до публічної інформації.
Окрім того, в ході обговорення питання про режим роботи пленуму, судді прийняли рішення виключити з роботи пленуму двох суддів ВСУ, які делеговані на роботу до Вищої кваліфікаційної комісії - Ігоря Самсіна та Миколу Пінчука. Однак, не дивлячись на це, данні судді брали участь у голосуванні щодо питання про режим роботи пленуму, як про це свідчать результати голосування.
Вчора В.Онопенко заявив, що вважає надуманими підстави, за якими йому збираються висловити недовіру 19 суддів ВСУ. Голова ВСУ вважає, що ініціювання питання про висловлення йому недовіри позбавлене будь-яких правових підстав, а внесене на розгляд Пленуму ВСУ подання є фактично і юридично необґрунтованим.
Раніше, 1 березня 2011 р. голова організаційного комітету для проведення пленуму ВСУ з питання висловлення недовіри голові ВСУ суддя ВСУ Лілія Григор'єва повідомила В.Онопенку про проведення 11 березня 2011 р. пленуму ВСУ.
28 лютого ц.р. заступник голови фракції "БЮТ-Батьківщина" Сергій Соболєв заявив, що йому відомо про підготовку усунення з посади голови ВСУ В.Онопенка шляхом висловлення йому недовіри пленумом ВСУ. Також повідомлялось, що формальною причиною невдоволення В.Онопенком можуть стати його нещодавні заяви на підтримку судової реформи.
За словами С.Соболєва, основою сценарію, який був розроблений за межами ВСУ, є ст. 43 закону "Про судоустрій і статус суддів", яка регулює порядок дострокового звільнення голови ВСУ внаслідок висловлення йому недовіри. Народний депутат стверджує, що вплинути на суддів ВСУ вдалося за допомогою загрози зменшення їх чисельності з 49 до 20 осіб, як того передбачає законопроект №4774 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення роботи Верховного суду".
В свою чергу, сам В.Онопенко тоді заявив, що до дострокового складання повноважень поки не готується.