ua en ru

Юрій Недашковський: Плануємо пройти нормально осінньо-зимовий період при максимальному навантаженні

Юрій Недашковський: Плануємо пройти нормально осінньо-зимовий період при максимальному навантаженні Юрій Недашковський запевнив у готовності українських АЕС до зими
Усі ремонтні роботи на українських атомних електростанціях завершені вчасно, АЕС готові працювати на максимальному навантаженні, щоб успішно пройти осінньо-зимовий період. Про це, а також про заплановані заходи з модернізації та реконструкції в сфері атомної енергетики, в бліц-інтерв'ю РБК-Україна розповів президент НАЕК "Енергоатом" Юрій Недашковський.

Усі ремонтні роботи на українських атомних електростанціях завершені вчасно, АЕС готові працювати на максимальному навантаженні, щоб успішно пройти осінньо-зимовий період. Про це, а також про заплановані заходи з модернізації та реконструкції в сфері атомної енергетики, в бліц-інтерв'ю РБК-Україна розповів президент НАЕК "Енергоатом" Юрій Недашковський.

РБК-Україна: Як ви оцінюєте рівень підготовки атомних електростанцій до зимового періоду? Що вже було зроблено в цьому напрямку? Що ще слід зробити?

Юрій Недашковський: Ми перебуваємо в абсолютно плановому режимі за станом на сьогодні. Усі ремонтні роботи на енергоблоках, які проводилися, завершені або в строк, або достроково з невеликим випередженням. Це дало нам можливість додатково виробити електроенергію і, відповідно, нашим колегам - збільшити накопичення вугілля на складах.

Ми розраховуємо, що вийдемо на збільшений річний план виробництва електроенергії - 88,8 млрд кВт/год.

Плануємо пройти нормально осінньо-зимовий період при максимальному навантаженні з роботою тринадцяти енергоблоків; два енергоблоки у нас будуть в планових ремонтах. Ми завжди плануємо ремонти двох енергоблоків на зиму там, де у нас замкнені потужності (ті, які неможливо вивести з електростанції з технічних причин, - ред.) або потужності, які не можна видавати. Мова йде про Хмельницьку та Рівненську АЕС, де замкнені потужності становлять по 1 ГВт, і про Запорізьку АЕС, де вони становлять 700 МВт.

Наступного року, коли будуть введені в експлуатацію відповідні лінії електропередач і у нас буде проведена реконструкція на відкритих розподільних пристроях 50 кВт, ми будемо планувати проходження зими зовсім інакше.

Поки що є всі передумови для того, щоб у нас не було якихось серйозних інцидентів або відключень, які призвели б до зниження вироблення.

Що стосується питання щодо підготовки до зими будівель, покрівель, соціального сектору, житлового в містах-супутниках - у нас також заплановані заходи. Я думаю, що через місяць ми отримаємо всі паспорти готовності чотирьох атомних станцій до зими.

РБК-Україна: АЕС дають електроенергію, яка не покриває пікові навантаження. Як атомні потужності до них готуються? Були у зв'язку з цим розроблені якісь резервні плани?

Юрій Недашковський: Особливість роботи атомних енергоблоків полягає в тому, що блок працює певну кампанію, це близько 300 діб і потім повинен ставати на ремонт з перевантаженням палива. От як раз ці кампанії ми таким чином і планували. Все, що ми можемо зробити, це плюс-мінус місяць для того, щоб поліпшити режим роботи енергосистеми, але, в принципі, заплановані терміни початку року складно коригувати в кінці.

РБК-Україна: Як вирішуються проблеми підвищення маневреності АЕС (можливості станції працювати в різних діапазонах потужності, - ред.)? ХАЕС вже пройшла цю процедуру.

Юрій Недашковський: Це не означає, що ми не зможемо поширити цей досвід на інші блоки. Для нас було важливо довести і обгрунтувати те, що ядерне паливо буде працювати надійно, без розгерметизації.

Ми провели більше 20 циклів навантажень і розвантажень на 25% від номіналу, і у нас абсолютно нормально відпрацювало в цих режимах паливо Westinghouse. Це перший крок до отримання ліцензії на маневрені режими.

Але для цього нам, по-перше, ще потрібно буде, крім проходження державної експертизи з ядерної безпеки, обґрунтувати працездатність всього основного обладнання. По-друге - потрібно буде ще вдосконалити систему регулювання на турбінних установках і частину регуляторів перевести в автоматичний режим, тобто режим електронного управління.

РБК-Україна: Ви говорили, що на даний момент є підстави працювати за змішаним завантаженням енергоблоків паливом від різних виробників (російським ТВЕЛ і американським Westinghouse, - ред.). Як довго це може тривати?

Юрій Недашковський: Поки що ми, природно, тривалий час, у міру розширення експлуатації палива Westinghouse, будемо працювати на змішаному завантаженні. Далі цей досвід експлуатації підкаже нам, що оптимально: коли частина блоків повністю працює на одному паливі, а частина повністю працює на іншому або коли експлуатуються змішані завантаження. І той, і інший варіант має свої переваги і свої недоліки.

Бесіду вела Ірина Голод