ua en ru

як у Петра Порошенка з'явилися новий постійний представник у Раді і голова фракції

як у Петра Порошенка з'явилися новий постійний представник у Раді і голова фракції Ірина Луценко і Артур Герасимов стали новими довіреними особами президента в парламенті

Вчора, на засіданні фракції Блок Петра Порошенка її новим головою був обраний Артур Герасимов, який до цього був постійним представником президента у Верховній Раді. На цьому посту його змінила заступник БПП Ірина Луценко, яка також була в числі кандидатів на посаду керівника президентської фракції.

Всі ці кадрові перестановки були б неможливі, не відмовся Ігор Гринів від лідерства в БПП. За наявною інформацією, він звертався до глави держави з проханням призначити його послом і, можливо, це станеться. У будь-якому випадку, Гринів команду глави держави не залишає і, як і раніше, займеться виборами.

Чому Герасимов, а не Луценко опинився на чолі фракції, і чого тепер від них чекати - в матеріалі РБК-Україна.

Людина зі сходу

Артур Герасимов в українській політиці людина нова. інтерв'ю РБК-Україна у червні минулого року, коли президент Петро Порошенко призначив його своїм представником в Раді, Герасимов говорив, що "близько політики він ходив давно, але вперто не хотів у неї заходити". У Герасимова є успішний досвід у бізнесі. Він засновник компанії "Українська маркетингова група", яка спеціалізується на інформаційних технологіях.

Першу спробу потрапити у парламент новий глава фракції БПП зробив у 2012 році, коли балотувався, але програв, в одному з мажоритарних округів Донецької області. Цікаво, що в 2012 році у виборчому штабі Герасимова працював Ігор Безлер, який через два роки став одним з лідерів донецьких сепаратистів, і встановив контроль над Горлівкою. "Він (Безлер, - ред.) був командиром загону сепаратистів. Цей чоловік відомий, як багаторічний керівник охорони якогось молодого політика Артура Герасимова, - писала у своєму блозі в квітні 2014 року, майбутній народний депутат від "Народного фронту" Тетяна Чорновол. - Зараз Артур Герасимов очолює Донецький виборчий штаб Петра Порошенка. Також Артур Герасимов відомий, як людина Сергія Шахова, який керує виборами Порошенко в Луганській області".

Герасимов знайомство з Безлером не заперечував, але, за його словами, ні про яке "начальника охорони" мова не йшла. "На виборах 2012 року він (Безлер, - ред.) дві з невеликим тижні працював водієм в нашому штабі. До кінця виборів він не допрацював. Для прикладу, у нас в день виборів було 120 екіпажів, відповідно, 120 водіїв. Як він потрапив до нас, я не пам'ятаю. З тих, хто у нас тоді працював у штабі, зараз, на жаль, частина - теж сепаратисти. Наприклад, була прибиральниця тітка Рая - вона зараз підтримує сепаратистів", - заявляв Герасимов в одному зі своїх інтерв'ю.

Герасимов і Шахов зустрілися вже в Раді - перший пройшов за списками БПП, а другий переміг на довиборах у 114-окрузі (Луганська обл.). Зараз Шахов - член депутатської групи "Воля народу". Втім, за цей час Герасимов дещо дистанціювався від давнього політичного соратника і став членом іншої команди - Петра Порошенка.

За словами Герасимова, з нинішнім президентом він знайомий 18 років. Але щільно в команду президента Герасимов влився під час президентської кампанії 2014 року. За три роки в парламенті Герасимов зробив успішну політичну кар'єру, пройшовши шлях від рядового депутата, побувавши постпредом президента в парламенті і ставши головою найбільшої парламентської фракції. "Голова фракції повинен бути гарним організатором і вміти враховувати капризи депутатів", - вважає народний депутат Рефат Чубаров (БПП).

Опитані РБК-Україна депутати від БПП впевнені, що стати головою фракції Герасимову допомогли особисті стосунки з президентом і рівновіддаленість від груп впливу всередині фракції. Їх, як відомо, у фракції цілих сім. Саме вони і пропонували свої кандидатури на пост глави фракції після того, як у відставку вирішив піти Ігор Гринів, який очолив фракцію після призначення її лідера - Юрія Луценка - генеральним прокурором. У списку опинилися Герасимов, перший віце-спікер Ірина Геращенко, заступник голови фракції - Ірина Луценко, Сергій Березенко і Анатолій Матвієнко. Вчора на засіданні фракції під головуванням Ігоря Гриніва він повідомив, що всі, крім Артура Герасимова, зняли свої кандидатури. Обговорення було нетривалим. За призначення Артура Герасимова депутати практично одноголосно проголосувала. Було троє утрималися - сам Герасимов, Наталія Новак і Марія Матіос.

"Від того, наскільки згуртовано працює фракція Блок Петра Порошенка залежить робота парламенту в цілому. Ключовою рецепт - дуже уважно ставитися до кожного депутата українського парламенту", - заявив РБК-Україна голова фракції БПП Артур Герасимов після свого обрання.

Слід зауважити, що з дисципліною в БПП є проблеми - фракція, яка налічує 141 депутата часто дає, навіть за важливі закони, не більше 100 -115 голосів.

Ще одна задача Герасимова - підтримувати діалог з урядом. Схоже, працювати в цьому напрямку Герасимов почав практично відразу. Журналісти РБК-Україна стали свідками розмови Герасимова у фойє Адміністрації президента з в. о. міністра охорони здоров'я Уляною Супрун, яка прийшла в АП за своїм питань. Привітавшись з Супрун, новий глава фракції БПП тут же запросив її прийти на засідання фракції наступного тижня. Крім того, на вчорашньому засіданні фракції депутати домовилися, що найближчим часом запросять до себе прем'єр-міністра Володимира Гройсмана і членів його кабінету.

А от організація голосувань у парламенті, схоже, в обов'язки Артура Герасимова входити не буде. Цим питанням давно займається перший заступник голови фракції Ігор Кононенко, а також близький до нього депутат, заступник голови фракції Сергій Березенко.

І все-таки, не всі, в тому числі і впливові члени фракції, в захваті від призначення Герасимова. "Фракція тепер стане ще більш неконтрольованою, тому що у Герасимова немає такого авторитету, як у Юрія Луценка чи Ігоря Гриніва", - заявив виданню один з них, що, втім, не завадило йому віддати свій голос за Артура Герасимова.

Новий постійний представник

Офіційно Петро Порошенко в процес обрання не втручався. Хоча, дуже дивним, з точки зору політичної чистоти, було обрано місце проведення засідання - Адміністрація президента. Та й обрання проводилося, скоріше для проформи. Ні для кого не було секретом, що це Петро Порошенко визначив змінника для Ігоря Гриніва, і ні про яке внутрішньофракційному змаганні мова не йшла.

Що стосується вже колишнього голови фракції, то схоже він задоволений своїм відходом з поста набагато більше, ніж Герасимов своїм призначенням. "Гринів по своїй натурі такий чоловік, що йому треба по лісі ходити і підкидати листя ногою. Думати... - заявив РБК-Україна один із заступників голови фракції. - Я вважаю, що він повинен займатися виборами".

Передбачається, що до моменту, коли почнеться серйозна підготовка до виборів Ігор Гринів продовжить свою роботу в парламенті (хоча є й інша думка). Також джерела у фракції стверджують, що ще будучи головою фракції, він намагався домогтися, щоб президент призначив його послом у Швейцарії.

Після призначення Артура Герасимова посаду постійного представника президента у Верховній Раді була вакантною недовго. Петро Порошенко, який з'явився в залі після виборів глави фракції (на "виборчій" частини засідання фракції він був відсутній) запропонував на цю посаду Ірину Луценко.

"Я зняла свою кандидатуру (з виборів глави фракції, - ред.) ще тиждень тому. Я вважаю, що Артур показав себе дуже ефективним представником президента. Він дуже серйозно виріс за цей рік. Він проявив себе справжнім лідером, серйозним організатором. Важко організовувати дві фракції коаліції і п'ять фракцій опозиції для того, щоб ефективно приймалися закони, пропоновані президентом. Йому це вдалося. Тому ми вирішили, що це найкраща кандидатура і вирішили, що фракція готова підтримати лише його", - пізніше заявила Ірина Луценко.

на Головну мету своєї роботи вона описала так: "Максимально консолідувати всі фракції і групи парламенту для того, щоб забезпечити виконання Україною взятих на себе зобов'язань".

Слід сказати, що до себе в гості Порошенко запросив депутатів не тільки для оголошення про призначення Ірини Луценко. Він, разом з Дмитром Вовком, головою Національної комісії з регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, пояснювали депутатам, чому регулятор затвердив абонентську плату за розподіл і транспортування газу для населення. Крім того, глава держави оголосив, що МВФ схвалив виділення Україні чергового траншу, а також повідомив присутнім, що Валерія Гонтарєва буде і далі очолювати Національний банк. Хоча, ще в понеділок нинішній постпред президента Ірина Луценко заявила, що голова НБУ написала заяву про звільнення.