ua en ru

Петро Устенко: “Ми розпочнемо з люстрації влади”

Автор: RBC.UA
Суперечки навколо історичного вибору України не вщухають. Одні впевнені, що тільки Європа з її цінностями здатна дати нашій країні гідну мету і сили для її досягнення. Інші переконані, що історично зумовлені економічні зв'язки з Росією і пострадянським простором - саме той фактор, який дозволить Україні вижити і розвинутися в умовах безперервних глобальних криз. Але, на думку найбільш вдумливих аналітиків, на нас ще очікує вибір власного шляху, який приведе країну і кожного з нас до гідного життя. Цей вибір непростий, але можливий, впевнений новий лідер Соціалістичної партії України (СПУ) Петро Устенко. В інтерв'ю РБК-Україна він розповів про методи, які його політична сила вважає найбільш прийнятними та ефективними при побудові соціально справедливої держави.

РБК-Україна: Після зміни керівництва СПУ, яких слід очікувати ідеологічних та кадрових оновлень в партії? Особливо, враховуючи той факт, що вибори в парламент відбудуться вже наприкінці жовтня.

Петро Устенко: Партія працюватиме не тих же підставах, що й раніше - будівництво соціально справедливого суспільства. Тези нашої стратегії затверджені ще в грудні минулого року на партійному з'їзді.

Перша теза - відродження реального народовладдя, делегування на місця повноважень, реалізація яких підтверджена розпорядженням місцевими бюджетами. Саме місцеве самоврядування має і буде займатися питаннями розвитку та соціального забезпечення на ввірених йому територіях. Ввірених громадами, а не чиновниками. Саме в цьому випадку влада підзвітна громаді і розпоряджається бюджетами прозоро.

РБК-України: Мова йде про адміністративну реформу?

Петро Устенко: Вона необхідна. І нічого складного в цьому немає, головне - розуміння і бажання влади, а також розуміння і бажання суспільства.

Друга теза нашої партії - не боротися з кримінальним капіталізмом і корупцією, але знищити їх.

РБК-Україна: Друге завдання - практично нездійсненне, як показує світова практика.

Петро Устенко: Не згоден, подивіться хоча б на Грузію, Сінгапур і Малайзію. У них вийшло, значить, таке завдання цілком здійсненне. Ми почнемо з люстрації влади, що спираючись на широку громадську думку. Упевнений, якщо провести референдум на цю тему, більшість громадян підтримає ідею люстрації чиновників. ЗМІ, думаю, теж будуть за таке рішення.

Необхідно усунути дублювання функцій управлінськими вертикалями, повернутися до повноцінного розділення гілок влади - законодавчої, виконавчої та судової, а також встановити повну прозорість їхньої роботи - для громадськості та ЗМІ. В цьому випадку покарання за перевищення повноважень, порушення законів та інші вольності буде невідворотнім.

Ми вважаємо, що, якщо, наприклад, порушив судовий виконавець, то ні він, ні його найближчі родичі не мають права займати посади в судовій системі. Те ж стосується виконавчої влади. Якщо якийсь чиновник заліз до державної кишені, і це доведено відповідно до законної процедури, то ні він, ні хто-небудь з членів його сім'ї не повинен мати права займати посади у виконавчій владі.

РБК-Україна: Виходить консолідована відповідальність всієї родини за дії одного її члена.

Петро Устенко: Може, здається, що це жорстко, але ми повинні через це пройти, щоб змінити владу. Щоб сама влада працювала в інтересах суспільства, а не десяти сімей, які використовують бюджет у своїх інтересах - при підготовці до Євро, закупівель газу під держгарантії і так далі. Бюджет повинен бути спрямований на соціальний захист тих, хто цього дійсно потребує, а також підтримку малого та середнього бізнесу.

У нас же середній клас сьогодні практично відсутній - є чи бідняки або багатії. А має бути 70-80% середнього класу - в цьому запорука стабільності суспільства.

РБК-Україна: Середній клас є, але він в тіні.

Петро Устенко: А це означає, що його практично немає, тому що він заляканий. Вивод середнього та малого бізнесу з тіні, його розвиток можливі за умови спрощення податкового тиску, встановлення загальних правил гри, прозорості, зниженні кількості перевірок. Адже кількість перевіряючих органів - ще одне джерело корупції. І для всіх видів бізнесу відповідальність повинна бути єдиною.

Податківець не повинен перевіряти всіх і вся, але, як у розвинених країнах, перевіряти лише тих, хто порушує - що відстежується по електронній звітності та єдиній базі. Тільки при наявності вагомих підстав податківець повинен їхати на місце і, якщо вже виявлено порушення, то підприємець повинен відповідати, незалежно від того - малий у нього бізнес, середній, великий або дуже великий. Функції податківця повинні бути чітко регламентовані - аж до коми.

Я також говорю про взаємну відповідальність - держави в особі контролюючих функцій та бізнесу. Повинна бути взаємна прозорість. Тоді й рівень корупції впаде. А не так як сьогодні: бізнес не може ні відкритися, ні закритися, кожен день живе, як на пороховій бочці.

РБК-Україна: Але, якщо говорити про корумпованість та непрозорість влади, не секрет, що вона є такою, в тому числі, тому що в такому вигляді зручна, в першу чергу, великому бізнесу. А великий бізнес, зокрема, в Україні, переважно сидить на монополіях.

Петро Устенко: Тому всі монополії мають бути повернені у власність держави. Також необхідно перевірити умови приватизації стратегів починаючи з 1992 р.

РБК-Україна: Знову реприватизація?

Петро Устенко: У жодному випадку. Ми не поділяємо комуністичні гасла - забрати і поділити по-новому. Наша позиція наступна: монополії мають контролювати держава чи місцева громада.

Наприклад, облгази. Приватні компанії ніколи не будуть зацікавлені в нормальній роботі в цій сфері - і в області модернізації, і області тарифоутворення. Мета приватного капіталу в монополії - збагачення шляхом підвищення цін, що мотивується чим завгодно: і цінами на російський газ, і митами на нафту, і чим завгодно.

Більш того, олігархічний капітал забезпечує свою конкурентоспроможність за рахунок держави. Він користується газом внутрішнього видобутку, вартість якого, за граничним розрахунками, з урахуванням усіх інвестицій в розвиток, становить 75 дол. за 1 тис. куб. м. А комунальні підприємства платять за імпортний газ по 500 дол.

Тому газ внутрішнього видобутку має спрямовуватися на комунальні потреби і потреби громадян. А імпортні енергоресурси за відкритими контрактами або на будь якій іншій підставі повинні купувати комерційні підприємства. Їм треба виходити на ринки Туркменістану, Узбекистану, Азербайджану - і контрактувати енергоносії звідти.

РБК-Україна: При цьому, закупівля більш дорогих енергоносіїв не дозволить в найближчій перспективі підвищити рівень зарплат своїм співробітникам.

Петро Устенко: Проблема зовсім не в цьому. 20 років влада, прикриваючись гаслами лібералізму, а по суті, безвідповідальності, займалася тільки одним - перекладанням вантажу на плечі працівників. Відбувалося і відбувається це під прикриттям різних маніпуляцій.

Перша складова - податкове навантаження на фонд така, що для виплати всіх зарплат «в білу» на одну вкладену гривню треба, умовно кажучи, заробляти три гривні. Це неможливо в поточних умовах. Тому треба знизити навантаження на зарплатний фонд. При цьому необхідно одночасно реалізувати другу умову - зобов'язати підприємців збільшити зарплатні фонди.

РБК-Україна: А який фундамент економічної стратегії?

Петро Устенко: Як би дивно не звучало - це продовольча безпека. Це питання №1. У України для його вирішення є все - і природні ресурси, і людський потенціал.

РБК-Україна: Тобто, СПУ виступає за ринок землі?

РБК-України: Ми проти продажу земель. Сьогодні є безліч механізмів, які здатні гарантувати нормальну роботу на землі приватному інвестору і без продажу угідь. Фермери, колективні господарства, великі агрохолдинги можуть працювати на умовах довгострокової оренди при строгому контролі збереження родючості земель та розвитку інфраструктури. А держава може забезпечити замовлення і надати недорогі кредити.

РБК-Україна: Ви сказали про людські ресурси. Але населення Україна стрімко старіє. Як бути з пенсійною реформою?

Петро Устенко: Ми стоїмо на тому, що не повинно бути пенсійних реформ за рахунок зубожілого населення. Пенсіонери створили те, чим ми сьогодні користуємося. Упевнений, при продажу підприємств справедливо передавати до Пенсійного фонду 50% від отриманої суми. Є й інші важелі перерозподілу надходжень.

Також несправедливо підвищувати пенсійний вік. У нас і так середній вік на 10 років нижчий, ніж в ЄС. Якщо ми збільшимо вік виходу на пенсію, виявиться, що і на пенсію нікому йти. Це несправедливо.

І ще не можу не сказати. Мене іноді дорікають, мовляв, Ви багаті. Але я стояв і стою на засадах соціальної справедливості. І вважаю, що всі неприємності починаються з брехні. Коли чиновник починає розповідати з трибуни про поліпшення життя, якого ніхто не відчув, а сам, маючи декларацію на 70 тис. грн, їздить на дорогій машині і живе в особняку за кілька мільйонів доларів, - то слід почати з такого чиновника. Потрібно чесно розповідати про свої доходи - всім без винятку. Тоді будуть і рівні права на захист, свободу, хороші дороги, безпека і якість життя.

РБК-Україна: Біблійна заповідь виходить...

Петро Устенко: Я б так не говорив. Просто треба бути чесним і відвертим. Якщо ти нічого не вкрав - то і ховатися немає сенсу. Адже чому влада тримає всіх в обмані? Щоб можна було тримати на ланцюгу, маніпулювати. А талановитим, чесним і вільним людям дороги не дають.

Це дуже схоже на колективізацію епохи Сталіна, коли масово винищувалися так звані куркулі - звичайні фермери, які вміли чесно працювати і тому нікого не боялися. Тому була придумана історія про глитаїв і оголошений курс на їх знищення. Те ж відбувається і сьогодні - знищення чесних і заповзятливих людей і піднесення сумнівних фігур.

РБК-Україна: Так все ж таки, який на сьогодні ідеологічний базис СПУ? Яка модель взаємовідносин «держава - суспільство» є для вас цільовою?

Петро Устенко: Ми йдемо на вибори як жорстка опозиція до влади, яка, прикриваючись ліберальними гаслами, діє в інтересах кількох родин. Ця влада за 20 років розтринькала наші стартові можливості. Замість того, щоб об'єднати народ, вона роз'єднала нас - за мовною, територіальною та ідеологічною ознаками. І, користуючись нашим розподіленням, влада і наближені до неї сім'ї роблять мільярдні статки.

Підкреслю, я не проти великого капіталу, який інвестує в модернізацію та інфраструктуру. Я проти капіталу, який жиріє за рахунок бюджету, не модернізуючи при цьому свої потужності і випиваючи з людей останні соки. Коли шахтар за 2,5 тис. грн на місяць щодня спускається в аварійну шахту, ризикуючи життям, а власник шахти навіть не чухається з приводу безпеки свого робітника - я проти такого капіталізму. Тому що таке ставлення в життя і бізнесу зрозуміти і прийняти неможливо. Кажу це не тільки як політик, але і як в минулому бізнесмен.

РБК-Україна: І все ж, до якої моделі спрямовані сьогодні соціалісти - до шведської, малайзійської, грузинської?

Петро Устенко: Прямий перенос чужих моделей не працює, і ви це знаєте. Наша задача - побудувати соціально відповідальну державу, в якій кожен громадянин буде відчувати себе комфортно, з упевненістю в сьогоднішньому, завтрашньому і будь-якому іншому дні, де громадянину буде цікаво працювати, народжувати і ростити дітей, самореалізовуватися - незалежно від соціального статусу.

Україна повинна орієнтуватися на успішні країни, в яких працює модель соціально відповідальної держави, використовувати всі їх успішні проекти. Наша країна має всі можливості для процвітання, тільки треба перестати боятися, усунути нерівність - і ми будемо пишатися тим, що ми українці.

Спілкувався Антон Подлуцький