ua en ru

як Петро Порошенко хоче вирішити проблему подвійного громадянства

як Петро Порошенко хоче вирішити проблему подвійного громадянства Президент вніс в парламент проект закону, норми якого врегулюють питання подвійного громадянства

ППрезидент Петро Порошенко намагається позбутись чиновників, які мають подвійне громадянство. Для цього він вніс до парламенту, як невідкладний, відповідний законопроект, яким просить депутатів внести зміни до діючого закону "Про громадянство України".

Це питання назріло після оприлюднення НАБУ даних, що відсторонений голова Державної фіскальної служби Роман Насіров, окрім українського, має ще два паспорти - британський та угорський. Це протирічить чинному закону про державну службу в Україні, який забороняє особі, яка має інше громадянство, приймати присягу держслужбовця.

Тож як президент збирається боротися із подвійним громадянством в Україні та хто з українських чиновників чи бізнесменів потрапляє до "групи ризику" читайте у матеріалі РБК-Україна.

Нові правила

Питання, що хтось із українських чиновників чи бізнесменів має інше, окрім українського, громадянство ніколи особливо не викликало подиву. Ба більше, після Революції гідності президент Петро Порошенко почав активно залучати іноземних фахівців до процесів управління державою та надавати їм українське громадянство. Зокрема, це екс-міністр фінансів Наталія Яресько, колишній міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус, екс-міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі, екс-заступник генерального прокурора Давід Саквалерідзе та інші.

Причому, зазвичай, вищевказані особи не відмовлялись від свого громадянства, посилаючись на ст. 1 закону "Про громадянство України". Вона зобов’язує осіб, які мають іноземне громадянство, протягом двох років відмовитись від такого громадянства. Проте, варто зауважити, що проблема подвійного громадянства властива не тільки топ-чиновникам, а й пересічним українцям, особливо жителям прикордонних регіонів, незважаючи на той факт, що ст. 4 Конституції України стверджує, що "в Україні існує єдине громадянство". Для того, щоб остаточно вирішити питання подвійного громадянства серед українських чиновників президент вніс до Ради поправки до закону про громадянство.

Петро Порошенко пропонує встановити, що громадянин України, який добровільно набув громадянство іншої держави, вважається таким, що виявив намір змінити громадянство та надав згоду на припинення громадянства України. В АП відразу пояснили, що ця норма не буде стосуватися українців у Криму, які після окупації були вимушені отримати паспорти громадян Росії. "Це питання стосується тільки ситуації добровільного набуття громадянства інших країн. Через те, що це не стосується ситуації із нашими громадянами у Криму тому, що там про добровільність ніякої мови не йшло", - пояснює представник президента у парламенті Артур Герасимов.

Також визначається, що особа, яка отримала громадянство України за територіальним походженням (наприклад, на момент проголошення України незалежною державою проживала на її території), зобов’язана протягом місяця повернути до відповідних органів іноземної держави паспорт громадянина цієї держави та у десятиденний строк повідомити відповідні органи України про це.

Також законопроект визначає додаткові підстави для втрати громадянства України. До прикладу, такими підставами може бути участь у виборчому процесі на території іноземної держави, в'їзд до України або виїзд з України на підставі паспорту іноземної держави, неприпинення іноземного громадянства протягом двох років після отримання українського громадянства.

Встановлюється, що громадяни України, які на день набрання законом чинності матимуть паспорти іноземних держав, будуть зобов'язані протягом півроку здійснити заходи щодо припинення іноземного громадянства. У разі невиконання вказаних зобов’язань такі особи втрачатимуть громадянство України. "У цьому законі уточнені підстави для втрати громадянства нашої країни. Наприклад, тепер такою підставою буде вважатися, якщо людина, яка добровільно набула громадянство іншої країни, не здала закордонний паспорт чи при набутті громадянства України вона також у певний проміжок часу не здала паспорт іншої держави", - розповідає представник президента у парламенті Артур Герасимов.

Причому поки законопроектом не передбачено, за яким механізмом держава буде виявляти власників паспортів іноземних держав. Проте вказано, що розробити порядок повернення паспортів інших держав має уряд.

У Ради з'явився привід порадитися

У парламенті по-різному сприйняли ідею Банкової позбавляти українського громадянства осіб, які мають паспорти іноземних держав. Так, зокрема представники "Народного фронту", порадившись на засіданні фракції, дійшли згоди, що підтримуватимуть позбавлення українського громадянства тільки осіб, які працюють у владі та виступають проти, аби права на українське громадянство позбавляли пересічних українців. "Під дію цього закону повинні підпадати всі особи, які працюють у системі законодавчої, виконавчої і судової гілок влади, а також депутати всіх рівнів, як народні, так і місцеві. Якщо це був єдиний шанс отримати візу (для пересічних українців, - ред.)? По-друге, якщо людина не йде працювати до органів державної влади? А що ми скажемо про наших українців, які живуть у Канаді, Португалії, Іспанії, Італії?", - зазначив лідер фракції "Народний фронт" Максим Бурбак у коментарі РБК-Україна.

У "Самопомочі" ініціативу президента називають не більше, ніж піаром. Пояснюють, що питання громадянства і так врегульовано у чинному законодавстві. "Це піарний закон. Є закон України, який забороняє подвійне громадянство. Тим більше, не може громадянин іншої держави бути державним чиновником нашої держави. Який ще потрібно закон? Це мишача вовтузня, відволікання уваги, замилювання очей", - наголошує лідер фракції Олег Березюк.

Дійсно, у статті 19 закону "Про громадянство України" визначено, що підставою для втрати громадянства України є добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави. За умови, що на той момент особа була повнолітньою.

У соратників Олега Ляшка є свій законопроект (№6131), який має врегулювати питання подвійного громадянства. Вони зареєстрували його декількома тижнями раніше, ніж президент - наприкінці лютого. Проект дещо відрізняється від президентського. Так, пропонується, що під його дію підпадатимуть лише народні депутати та держслужбовці. У той час, коли під президентський - і пересічні українці.

Їм, зокрема, пропонується встановити механізм розгляду справ щодо наявності іноземного громадянства у народних депутатів у рамках адміністративного судочинства; надати спікеру парламенту та його заступникам повноваження звертатись з позовом до суду щодо встановлення факту наявності іноземного громадянства у народних депутатів; надати ЦВК повноваження знімати з реєстрації кандидатів у народні депутати у випадку встановлення судом факту наявності іноземного громадянства; встановити додаткову підставу припинення перебування на державній службі у разі неповідомлення під час вступу на державну службу інформації про наявність громадянства іншої держави.

Разом з тим, представники Радикальної партії не проти підтримати і президентський проект. "У радикальної партії є свій, схожий законопроект, але ми готові підтримати президентський проект. Проблема є. Вона найбільш гостра для військовослужбовців, державних службовців та депутатів Верховної Ради. Поки що діє декларативна норма про те, що заборонено подвійне громадянство", - пояснює член фракції Радикальна партія Ігор Попов.

Проте, не збираються підтримувати проект Банкової в "Опозиційному блоці". Так, зокрема, представник фракції Михайло Папієв висловив застереження, що, у першу чергу, від дії закону можуть постраждати пересічні українці, жителі прикордонних регіонів, а не високопосадовці.

"Ми не будемо голосувати за цей законопроект. Чому цей закон з'явився не тоді, коли масово призначилися ці проходимці на міністерські посади, на губернаторство? Це і міністри Абрамавічус, Квіташвілі, Яресько, це і діюча сьогодні виконувач обов’язків Супрун, це Саакашвілі, голова "Укравтодору", "Укрзалізниці". Чому він з'явився зараз? Всі ж знали, що у нас люди з подвійним громадянством займали високі державні посади", - пояснює виданню Папієв. Депутат не виключає, що проект закону є метою розправи над колишніми партнерами влади, а нині її опонентами, до прикладу, колишнього очільника Одеської області Михаїла Саакашвілі та екс-заступника генерального прокурора Давіда Саквалерідзе, аби позбавити теперішніх "опозиціонерів Порошенка" українського громадянства. "Крім того, виникає питання: у Чернівецькій області більше 100 тис. людей, які мають румунське громадянство. А що з цими людьми робити?", - додає депутат.

How it works?

Президент Порошенко вніс свій законопроект після того, як широкому загалу стала відома інформація про наявність, окрім українського, ще двох паспортів у очільника ДФС Романа Насірова. Проте він не єдиний. У ЗМІ неодноразово зазначалось, що мають іноземні паспорти і колишній голова Дніпропетровської ОДА Ігор Коломойський, і міський голова Одеси Геннадій Труханов, і "депутат-утікач" Олександр Онищенко, і колишній представник РПЛ, а зараз внефракційний депутат Андрій Артеменко.

"Зараз, я так розумію, інформація про наявність у Насірова двох паспортів, окрім, українського, це такий привід. Але й було інше. Коломойський сам визнав, що у нього три паспорти. Проблема є і достатньо серйозна. Чуток багато, що чимало депутатів мають другий і навіть третій паспорти", - розповів РБК-Україна голова Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.

Так, Коломойський, ще будучи очільником Дніпропетровської ОДА, у 2014 році сам підтвердив, що, окрім українського, має паспорт Ізраїлю та Кіпру. "Закон забороняє подвійне громадянство, а потрійне - ні", - коментував він тоді. Труханову приписують наявність російського громадянства, проте у травні минулого року Державна міграційна служба не змогла підтвердити, що він має громадянство іншої країни. Що стосується Онищенка, то наприкінці минулого року НАБУ встановило, що депутат має грецький паспорт, а Артеменко сам заявив, що, окрім паспорта громадянина Канади, він має і інші паспорти, але запевнив, що не російський.

Не розуміють експерти поки що як працюватиме механізм щодо позбавлення паспортів людей, які мають інші, окрім українського, громадянства та, власне, як органи державної влади будуть виявляти наявність цього екстра-громадянства. Адже деякі країни можуть відмовлятися надавати інформацію щодо громадянства їхніх жителів. За словами деяких депутатів, доброю базою для перевірки посадовців на наявність іноземних паспортів могли б стати, зокрема, "панамські документи" фірми Mossack Fonseca, які були опубліковані навесні минулого року. Серед документів фігурувало чимало прізвищ українських посадовців, які відкривали офшорні компанії не на українські паспорти.

Інше питання, що українським законодавством не передбачено відповідальності за наявність документів іноземних держав."Формально - це порушення Конституції, а реально ніякого покарання за це не передбачено", - нагадує Фесенко. Також питання, чи не суперечитимуть норми проекту ст. 25 Конституції, яка говорять, що "громадянин України не може бути позбавлений громадянства".

Голова Фонду Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна вважає, що президентський законопроект є навіть зайвим, адже подвійне громадянство і так заборонено Конституцією та законом "Про громадянство України". Тож все, що потрібно - лише дотримуватися норм закону. Також експерт допускає, що президентська ініціатива спрямована на "звільнення певних владних крісел". Адже позбавлення громадянства України автоматично потягне за собою позбавлення депутатського мандату чи посади державного службовця.

Не виключають експерти і сценарію, коли проект буде просто провалений у парламенті з огляду на припущення, що чимало депутатів Ради мають іноземні громадянства. "Ризики є. Ми ж не знаємо, скільки там депутатів з паспортами інших держав. Але тут є така пастка для депутатів. І, можливо, президент на це розраховує. Якщо депутат не проголосував за цей закон, то виникне питання, чи нема у нього другого громадянства. І це вже може стати формальною підставою для відповідних спецслужб провести розслідування щодо наявності такого громадянства", - каже Фесенко.