ua en ru

Перший замголови ДПС Василь Серватюк: Перетинати лінію розмежування в обхід контрольних пунктів ризиковано для життя

Перший замголови ДПС Василь Серватюк: Перетинати лінію розмежування в обхід контрольних пунктів ризиковано для життя У Держприкордонслужбі будують плани щодо збільшення кількості пропускних пунктів на лінії розмежування
Після того, як на Донбасі активна фаза воєнних дій зупинилася, українці почали більше їздити через лінію розмежування. При чому в обидва боки, що констатували в Держприкордонслужбі. Внаслідок цього черги українців на контрольних пунктах в'їзду-виїзду (КПВВ) почали збільшуватися. Днями в Луганській області відновили КПВВ "Станично-Луганське", втім, він працює лише як пішохідних перехід. Про роботу пунктів в зоні проведення антитерористичної операції та про перспективи відкриття нових КПВВ в інтерв'ю РБК-Україна розповів перший заступник голови Державної прикордонної служби України Василь Серватюк.

Після того, як на Донбасі активна фаза воєнних дій зупинилася, українці почали більше їздити через лінію розмежування. Причому в обидва боки, що констатували в Держприкордонслужбі. Внаслідок цього черги на контрольних пунктах в'їзду-виїзду (КПВВ) почали збільшуватися. Днями в Луганській області відновили КПВВ "Станично-Луганський", втім, він працює лише як пішохідних перехід. Про роботу пунктів в зоні проведення антитерористичної операції та про перспективи відкриття нових КПВВ в інтерв'ю РБК-Україна розповів перший заступник голови Державної прикордонної служби України Василь Серватюк.

РБК-Україна: Позавчора був відкритий перехід на КПВВ "Станично-Луганське"...

Василь Серватюк: Не відкритий, а відновлений. Він був там і раніше, працював, функціонував. Але у зв'язку з обстрілами, наростанням агресії, його довелося закрити. Зараз ми відновили його роботу, там триває пропуск громадян.

РБК-Україна: Це взагалі перший пішохідний перехід в зоні АТО?

Василь Серватюк: Так.

РБК-Україна: Чия це була ініціатива - відкрити КПВВ?

Василь Серватюк: Це ініціатива спільна: Військово-цивільної адміністрації Луганської області, штабу АТЦ (Антитерористичного центру при СБУ, - ред.), штабу АТО, Державної прикордонної служби України. Тому що це рішення проходило через РНБО. Ми всі ініціювали, ми всі підтримували цю ініціативу. Але я в цьому питанні віддавав би "пальму першості" все ж таки місцевим органам влади. Їх можна лаяти, але вони там живуть, вони бачать все, що коїться, і вони піднімають нагальні питання.

РБК-Україна: Чому вирішили відновити цей КПВВ?

Василь Серватюк: Все дуже просто. До Луганська від Станиці-Луганської буквально 30 км. Жителів населених пунктів багато що зв'язує: родинні зв'язки, робота...

РБК-Україна: У повідомленні прес-служби ДПС йшлося про те, що на "Станично-Луганському" встановлена нова техніка, яка допоможе покращити пропускну спроможність пункту. Що це за техніка?

Василь Серватюк: Техніка, що забезпечує доступ до баз даних, можливість перевірки документів, зв'язок і т. д. Це сучасна техніка, яка відповідає найвищим європейським стандартам, ми закупляли її у кращих світових виробників.

РБК-Україна: Яка загалом ситуація по КПВВ? Які відкриті наразі і які планується ще відкрити?

Василь Серватюк: На сьогодні працюють КПВВ "Гнутово", "Новотроїцьке", "Зайцево", відтепер - "Станично-Луганське". Планується відкриття пунктів "Курахово" і "Георгіївка", це питання зараз на розгляді. Крім того є плани відкриття КПВВ і на Лисичанському напрямку.

РБК-Україна: Як ви вважаєте, скільки взагалі має бути КПВВ в зоні АТО для оптимального пропускного режиму?

Василь Серватюк: Ви розумієте, от була війна - два КПВВ на дві області, в принципі, вистачало. Настає перемир'я - збільшується попит, кількість бажаючих перетинати лінію розмежування. Це питання треба окремо аналізувати і вивчати, так одразу на нього ніхто не відповість.

РБК-Україна: Скільки коштів потрібно для того, щоб відкрити КПВВ?

Василь Серватюк: Точно я на це запитання не відповім. Але, наскільки я знаю, облаштування КПВВ "Зайцево" обійшлось Донецькій військово-цивільній адміністрації у 11-12 млн грн.

РБК-Україна: А хто взагалі займається облаштуванням КПВВ?

Василь Серватюк: Місцеві органи влади. По всьому периметру кордону це їхнє завдання, і вони це роблять.

РБК-Україна: Скільки прикордонників зараз загалом на КПВВ?

Василь Серватюк: Скажімо так, достатньо для того, щоб забезпечити ритмічний пропуск. Чи ви маєте на увазі для пропускних операцій?

РБК-Україна: Так.

Василь Серватюк: В "Зайцево" - 18 автоматизованих робочих місць, в "Новотроїцькому" - 24.

РБК-Україна: Існує інформація, що часом деякі люди перетинають лінію розмежування в обхід КПВВ. Наскільки серйозна ситуація?

Василь Серватюк: Я б не сказав, що ситуація серйозна, тому що люди знають: якщо вони навіть обійдуть КПВВ, то ще є перша лінія і т. д. До того ж це ризиковано для здоров'я і для життя. Тому що мін і мінно-вибухових предметів там стільки, що тільки відчайдухи якісь можуть намагатися обходити пункти.

РБК-Україна: Чи були випадки смерті людей, які намагалися таким чином обійти КПВВ?

Василь Серватюк: Звичайно, були. Але це до військово-цивільної адміністрації звертайтесь - вони ведуть цей облік: скільки загинуло, скільки підірвалося, скільки отримало поранення. Ми знаємо про це, але таку статистику не ведемо.

Бесіду вів Сергій Лефтер