ua en ru

Перший пішов: чи отримає Україна завтра нового прем'єра

Перший пішов: чи отримає Україна завтра нового прем'єра Фото: спікер Володимир Гройсман може стати новим прем'єром

12 квітня, в день космонавтики, в Україні може з'явитися новий прем'єр. Після 4,5 місяців урядової кризи прем'єр Арсеній Яценюк все-таки подав у відставку. Президент Петро Порошенко висловив сподівання, що вже у вівторок в Україні буде нова коаліція і Кабмін.

Для того щоб вирішити всі питання, які залишилися, у команди президента трохи більше доби.

За станом на ранок понеділка у коаліції немає узгодженого коаліційної угоди, ні остаточно затвердженої "шахматки" Кабміну.

На такому положенні справ позначилося тижневе відсутність президента в країні. Спочатку у нього була поїздка в США, потім у Японії. Рішення багатьох питань і переговори про коаліцію поставили на паузу.

Що сталося минулого тижня і що до цих пір залишається невирішеним для коаліції, намагалися з'ясувати кореспонденти РБК-Україна.

Поза грою

У неділю вдень прем'єр Арсеній Яценюк зробив заяву про відставку. Він зазначив, що зробив все, щоб уберегти країну від дефолту і зробити незворотнім європейський вибір.

"З сьогоднішнього дня бачу свої завдання ширше, ніж повноваження глави уряду: нове виборче законодавство, конституційна реформа, судова реформа, коаліційний контроль за курсом нового уряду, міжнародна підтримка України та її членство в ЄС і НАТО - частина моєї програми", - заявив Яценюк.

Треба сказати, що на Банковій до кінця не вірили, що Яценюк стримає слово, і піде. І дуже сподівалися на дзвінок віце-президента США Джо Байдена.

Співрозмовники РБК-Україна в АП розповідають, що президент Порошенко залишився задоволений своїм візитом в Штати. Нібито Байден не заперечував, щоб новим прем'єром став спікер Володимир Гройсман, адже Порошенко виконав вимогу американців і звільнив Віктора Шокіна з посади Генпрокурора.

Крім того, керівництво Вашингтона нібито запевнив Порошенко, що надасть Україні кредитні гарантії на 1 млрд доларів відразу ж після формування нового Кабміну. Ще на Банковій стверджують, що Порошенко, хоч і не без проблем, погодив з американцями кандидатуру Юрія Луценка на главу ГПУ.

"Думаю, Байден йому таки зателефонував", - говорить співрозмовник в АП.

В оточенні Яценюка його залежність від волі керівництва США всіляко заперечують.

"Байден дійсно дзвонив, але вже після відставки. Я не розумію, чому Банкова так намагалася вас переконати, що саме від Байдена залежить його рішення. Яценюк його прийняв вже давно, йому не було сенсу чинити опір, якщо його позбавили підтримки в сесійній залі", - каже один з однопартійців прем'єра.

"В умовах, коли в тебе зв'язані руки й ноги, безглуздо триматися за посаду", - підтверджує цю думку нардеп від "Народного фронту" Андрій Іванчук.

Що буде робити далі прем'єр, можна прочитати між рядків його послання – він буде грати в політику.

Ще місяць тому депутат від "Народного фронту" Вікторія Сюмар сказала, що найвигідніше Яценюку до осені побути в ролі експерта.

Ще один з варіантів - Яценюк балотується в Раду на довиборах по одному з вільних мажоритарних округів. В "Народному фронті" один час розглядали сценарій, за яким нардеп Юрій Тимошенко складе мандат, а Яценюк буде балотуватися на довиборах по його 88-му округу в Коломиї (Івано-Франківська область). Справа в тому, що Коломию, нарівні з Чернівцями Яценюк може вважати рідним містом, там народилася його мати.

Втім, такий варіант виглядає малоймовірним. Адже в разі, якщо Яценюк програє на довиборах – це може стати кінцем його політичної кар'єри. А якщо переможе – все-одно не піде від репутаційних втрат, адже опоненти будуть звинувачувати його у використанні адмінресурсу і підкуп виборців, а під кожним кущем в окрузі буде сидіти за журналісту з камерою.

Ще один варіант, який розглядають в АП - Яценюк очолить нову партію, яку створять на базі БПП і НФ. Такий фокус команда Порошенко в минулому році зробила з Віталієм Кличком, "проковтнувши" його партію УДАР. Тепер мер Києва БПП грає роль англійської королеви. Він хоч формально і очолює партію президента, але не користується підтримкою більшості соратників президента.

"Є кілька ідей. По-перше, нова партія не повинна називатися ні "Солідарність" ні "Народний фронт", це має бути абсолютно нову назву. Інакше ми фактично обнулим її рейтинг. По-друге, Яценюк може бути її головою, а може бути співголовою нарівні, наприклад, з Кличком і Гройсманом", - припускає співрозмовник РБК-Україна в АП.

Варто відзначити, що адвокатом такого злиття партій 2 роки тому виступав секретар РНБО Олександр Турчинов. Влітку минулого року, напередодні місцевих виборів, з його подачі БПП і НФ вели переговори про злиття, але домовитися їм не вдалося - проти такого сценарію виступили Яценюк і Аваков. Передумов до того, що обидва політика за рік змінили своє ставлення до ідеї об'єднання, поки що не видно. Адже, ніщо не заважає Яценюку займатися політикою без нагляду з боку президента в статусі глави своєї партії. Якої, можливо, зроблять ребрендинг.

У будь-якому випадку, Яценюк може тепер зітхнути вільніше - адже він віддає більшу частину відповідальності, не втрачаючи на посадах для однопартійців. НФ може отримати 5 міністерств замість 3, в той час, як президент стає головним винним за будь-який провал.

Крім того, після відставки Яценюка саме президент стане головним переговірником з олігархами, і весь негатив від цього спілкування теж піде на нього.

Гра в "шахматки"

У своєму недільному інтерв'ю телеканалам президент заявив, що чекає від депутатів вже у вівторок нову кандидатуру прем'єра.

"Я чекаю, що не пізніше наступного тижня, бажано у вівторок, ми почуємо з парламенту хороші новини… Ті відповідальні депутати, я сподіваюся, що їх буде більшість в парламенті, забезпечать створення коаліції і внесуть мені кандидатуру прем'єр-міністра. Це повинно бути у вівторок", – підкреслив президент.

багато В чому це залежить від того, як команда президента впорається з технічними завданнями і внутрішнім поділом портфелів.

"Сподіваюсь, ми таки зберемо ці 226 голосів до початку тижня. Головне, щоб товариші начебто Найєма і Лещенко не вийшли з фракції. Ну і дуже складно буде вкластися по часу, щоб всі провести у вівторок", - говорить співрозмовник в АП.

Спочатку у вівторок треба оголосити про збільшення фракції БПП, потім провести збори представників нової коаліції і заявити про її створення, погодити проект коаліційної угоди, і внести кандидатуру Гройсмана президенту. Після чого президент повинен надіслати в Раду текст подання.

В оточенні Гройсмана кажуть, що голосів буде 231-232. І планують проголосувати у вівторок не тільки прем'єра, а й за весь Кабмін.

Проте в "Народному фронті" кажуть, що хоч вони і підготували свій варіант коаліційної угоди, БПП ще над ним не працював.

"Зараз вони вирішують між собою, хто які посади отримає", - жартують депутати НФ над колегами по коаліції.

Після повернення президента з Японії, на Банковій і правда повернулися до обговорення "шахматок" Кабміну.

Там все ще залишається невирішеною доля віце-прем'єрів і деяких міністерств.

Співрозмовник РБК-Україна в оточенні спікера парламенту говорить як про узгодженому варіанті: перший віце-прем'єр Борис Ложкін, віце-прем'єр з регіонального будівництва Володимир Кістіон, віце-прем'єр по соціалці Павло Розенко та віце-прем'єр з євроінтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе.

У той же час Гройсман не бачить в своєму уряді заступник глави АП Віталія Ковальчука.

Там розповідають, що тиждень тому їх шеф зустрічався з Гройсманом і той заявив, що не планує вносити кандидатуру Ковальчука ні на яку посаду в Кабміні. Мовляв, той не зміг допомогти Гройсману зібрати нову коаліцію, а значить спікер нічого йому не винен.

Цю інформацію підтверджують і в команді Ковальчука.

На цьому тлі Ковальчук намагався заручитися підтримкою свого шефа в АП Ложкіна. Тривалий час їх вважали конкурентами за посаду першого віце-прем'єра-міністра економічного розвитку. Зараз команда Ковальчука стверджує, що він не проти поступитися цю позицію Ложкіну, а сам згоден отримати в Кабміні посаду віце-прем'єра, який буде курирувати або ПЕК, або реформу місцевого самоврядування, а в ідеалі ці два напрямки.

Втім, за станом на вечір неділі і прихід Ложкіна в Кабмін не був остаточно вирішеним.

"Зараз 80/20, що він (Ложкін, – ред.) не йде в Кабмін, тому вирішується питання Мінфіну і Мінекономіки", - говорить співрозмовник в оточенні президента.

"Якщо йому не дадуть свободу в Мінекономіки, Держкомпідприємництва і ФДМ, він не піде в Кабмін",- підтверджують у АП.

Якщо Кабмін не заходить Віталій Ковальчук, то там залишається працювати Геннадій Зубко. Правда, вже не віце-прем'єром, а просто міністром регіонального розвитку. У випадку, якщо б Ковальчук і Ложкін таки пішли з АП, то Зубко розглядався як один з можливих кандидатів на главу АП. Правда, незрозуміло, наскільки серйозно.

Що стосується нинішнього міністра фінансів Наталії Яресько, то з нею вели переговори з приводу продовження роботи в Мінфіні (на тлі відмови Івана Міклоша), однак її відповідь співрозмовників РБК-Україна не відомий.

По всій імовірності, все вирішиться як завжди в останню ніч перед голосуванням.