ua en ru

Перший пішов: китайські 0,4 млрд доларів в "Укртелеком" можуть стати початком повернення інвестицій в Україну

Перший пішов: китайські 0,4 млрд доларів в "Укртелеком" можуть стати початком повернення інвестицій в Україну Обсяг іноземних інвестицій в Україну скорочується з 2013 року
Не секрет, що обсяг іноземних інвестицій в Україну скорочується з 2013 року, а про кредитування в зарубіжних банках український бізнес давно забув. Факторів багато: корупція, продажні суди, недосконале законодавство, відсутність працюючої системи захисту прав інвесторів, обмеження на виведення капіталу, АТО. Все це викликає резонну обережність інвесторів, які чекають позитивних сигналів від української держави і економіки. Крім того, основним інвестором виступає Кіпр. Таким чином, українські бізнесмени просто повертають раніше виведені в офшори гроші. Кредит в 0,4 млрд доларів, схвалений China Development Bank для модернізації "Укртелекому", і успішна реалізація цієї програми можуть стати "першою ластівкою" реальних іноземних інвестицій в Україну, за якої потягнуться інші. Журнал "Гроші" поставив цю угоду на перше місце в рейтингу Топ-7 найбільших інвестиційних проектів в Україні за 2015-2016 роки.

Не секрет, що обсяг іноземних інвестицій в Україну скорочується з 2013 року, а про кредитування в зарубіжних банках український бізнес давно забув. Факторів багато: корупція, продажні суди, недосконале законодавство, відсутність працюючої системи захисту прав інвесторів, обмеження на виведення капіталу, АТО. Все це викликає резонну обережність інвесторів, які чекають позитивних сигналів від української держави і економіки. Крім того, основним інвестором виступає Кіпр. Таким чином, українські бізнесмени просто повертають раніше виведені в офшори гроші. Кредит в 0,4 млрд доларів, схвалений China Development Bank для модернізації "Укртелекому", і успішна реалізація цієї програми можуть стати "першою ластівкою" реальних іноземних інвестицій в Україну, за якої потягнуться інші. Журнал "Гроші" поставив цю угоду на перше місце в рейтингу Топ-7 найбільших інвестиційних проектів в Україні за 2015-2016 роки.

"Укртелеком" вже заказав першу партію обладнання в рамках кредитної лінії. 389 активних розподільних шаф Huawei для модернізації мережі найбільшої в Україні телекомкомпанії зараз на головному заводі Huawei, розташованому в науковій і технологічній столиці Китаю, місті Дунггуань. Після поставки нове обладнання замінить 46 старих АТС "Укртелекому".

Рішення про необхідність модернізації мережі "Укртелекому" було прийнято ще в 2014 році. Переговори з європейськими та китайськими банками та постачальниками обладнання тривали майже рік, поки не залишилися два кредитора з Китаю. Сама угода між "Укртелекомом", China Development Bank і Huawei, як постачальником обладнання, було укладено в липні 2015 року під час Mobile World Congress в Барселоні.

Генеральний директор "Укртелекому" Юрій Курмаз вважає переговори з китайцями ефективними. "На початку 2015 року ми ще вирішували, хто буде нашим партнером, а вже в липні за участю мажоритарного акціонера і топ-менеджменту "Укртелекому" уклали рамковий договір з China Development Bank в Женеві", - розповідав він в интерв'ю "Делу".

Ціна питання

Згідно з укладеним договором, "Укртелеком" отримує доступ до кредитної лінії в розмірі 400 млн доларів. Перші 50 млн компанія має намір освоїти вже в 2016 році, забезпечивши перехід на використання нових технологій 300 тис. абонентів. Другий етап розрахований на 2017-2018 роки, коли буде освоєно ще 200 млн доларів на модернізацію мереж. До кінця цього періоду планується охопити 1,7 млн абонентів - 30% усієї абонбази. Проект охопить 6 міст-мільйонерів: Київ (у столиці першим модернізують житломасив Троєщина), Харків, Одесу, Дніпро, Львів і Запоріжжя.

В ході модернізації весь магістральний мідний кабель в зонах реалізації проекту буде замінений на оптичний. Мережа "Укртелекому" стане ALL-IP, а абоненти отримають підвищення швидкості передачі даних при ADSL-доступ в інтернет до 20 Мбіт/с на існуючому обладнанні. Крім цього з'явиться можливість переходу на гарантовані швидкості до 50 Мбіт/с в стандарті VDSL і до 1 Гбіт/с по FTTH/GPON.

Після завершення програми "Укртелеком" значно розширить спектр своїх цифрових послуг. В першу чергу з'являться хмарні технології для бізнесу, нові можливості інтерактивного телебачення, можливість завантаження та перегляду відео у понад високій якості (новий для України формат 4К), SIP-телефонія. Ці плани "Укртелеком" виношує не перший рік. "Ми повинні використати цей унікальний потенціал країни, її "транзитність". Ми будемо розвивати наші дата-центри. Це один з напрямків поліпшення фінансових показників і навіть, я б сказав, один з напрямків в цілому розвитку компанії - використання транзитного потенціалу України", - розповідав в інтерв'ю Hub's рік тому Курмаз.

У кожному з шести міст, де проходить модернізація мережі Укртелекому, буде створена нова IT-інфраструктура - вдала база для реалізації проектів "розумного міста" - smart city. У місцевої влади з'явиться ефективна інфраструктура для впровадження електронних систем і сервісів муніципального управління, безпеки для городян і управління громадським транспортом.

Крім модернізації міських мереж, кредитна програма дозволить "Укртелекому" встановити нове обладнання Huawei в селах, завдяки чому там з'явиться фіксований доступ в інтернет. Оцифрованими до кінця 2016 року стануть близько 170 сіл і малих населених пунктів.

Крім того, після модернізації звільниться велика кількість нерухомості (старі АТС іноді займали цілу будівлю), для якої розглядаються різні шляхи подальшого використання приміщень, в тому числі і продаж. За розрахунками "Укртелекому", до квітня 2018 року має звільнитися 274 приміщення займаних АТС.

Крім цього буде створена нова структура мережі з єдиним центром управління в Києві та резервним в Дніпрі, що матиме позитивний вплив на роботу мережі по всій країні і поліпшить IT-інфраструктуру України в цілому.

Повернення інвестора

Україна ж, у свою чергу, крім сучасних цифрових комунікацій, отримає бонусом і пожвавлення інтересу інвесторів до своєї економіки, чого не спостерігалося останні роки.

По-перше, серйозні інвестори, яким є China Development Bank, незважаючи на всі перераховані вище ризики, повірили в здійснення такого масштабного проекту – його реалізація охопить територію, де знаходиться третина домогосподарств України. Перед цим був, звичайно, проведено ретельний аналіз звітності та бізнес-планів "Укртелекому" і реалізований пілотний проект в Аркадії в Одесі, який підтвердив оптимальність технічного рішення для наших умов.

По-друге, настільки великий у грошовому вимірі кредит отримано вітчизняною компанією без надання державних гарантій, що зазвичай є необхідною умовою для угод такої величини.

По-третє, термін погашення по кредиту складає 7 років, що можна вважати довгостроковою програмою. І до того ж проект відповідає параметрам запланованої "Укртелекомом" програми модернізації, розрахованої на 10 років. Сторони не розголошують іншу інформацію за надання кредитної лінії, посилаючись на комерційну таємницю. Однак можна з повною упевненістю сказати, що кредитна ставка по ній набагато нижча середньозважених процентів за кредитом в нашій країні.

І, нарешті, це перший приклад вдалого інвестиційного проекту в Україні після технічного дефолту 2015 року (в уряді прийнято називати його реструктуризацією), після якого інвестори вважали за краще на якийсь час забути про існування нашої держави.

Спільний проект "Укртелекому", China Development Bank і Huawei вже сприймається іноземними інвесторами як сигнал про підвищення інвестиційної привабливості України. Багато будуть відслідковувати успішність для прийняття рішень про інвестиції в українську економіку, а реалізація проекту однозначно зможе залучити в країну нові, такі необхідні економіці ресурси.