ua en ru

Перший мільйон: як "заробити" в газовій галузі

Перший мільйон: як "заробити" в газовій галузі В епіцентрі скандалу опинився голова правління ПАТ "Укргазвидобування"
Геннадий Кобаль
Геннадий Кобаль
аналитик консалтинговой компании "Ньюфолк"
На нафтогазовому ринку України знову скандал. Не встигли вщухнути розмови про хамську поведінку з журналістами радіо Свобода профільного міністра Володимира Демчишина, як в епіцентрі скандалу опинився голова правління ПАТ "Укргазвидобування" (100% належить державі).

На нафтогазовому ринку України знову скандал. Не встигли вщухнути розмови про хамську поведінку з журналістами радіо Свобода профільного міністра Володимира Демчишина, як в епіцентрі скандалу опинився голова правління ПАТ "Укргазвидобування" (100% належить державі).

Новини про заробітну плату Олега Прохоренка, яка склала майже 1 млн грн на місяць, розбурхала ринок, не залишивши нікого байдужим. Майже всі згодні з необхідністю підвищувати зарплати в держкомпаніях, але в суспільстві виникли сумніви з приводу доцільності такої високої зарплати.

Рекордна ставка менеджера держкомпанії стала предметом розгляду на засіданні погоджувальної ради Верховної Ради в понеділок. Зрозуміти депутатів можна, на тлі зарплати Прохоренка зарплати народних обранців виглядають убогими, після підвищення 1 квітня 2015 року депутати заробляють аж... 17 тис. грн на місяць. Що вже говорити про зарплати в Україні, у минулому році середня зарплата склала 4 тис. грн.

Як людина, яка пропрацювала в "Укргазвидобуванні" не один рік, я вирішив з'ясувати ситуацію і поспілкувався з кількома співробітниками компанії, щоб дізнатися, що зараз відбувається в небайдужій мені, колись перспективній компанії.

Добре влаштувалися

Ідея підвищити зарплату працівникам державних компаній, а також чиновникам і співробітникам силових структур, переслідує мету знизити ризик корупції в державних компаніях і органах влади. "Укргазвидобування" стала першою компанією в якій вирішили провести експеримент з підвищенням зарплат до ринкового рівня. У НАК "Нафтогаз України" погодилися підвищити зарплату для керівника "Укргазвидобування", з 1 січня 2015 року оклад голови правління склав 398 тис. грн на місяць. В "Укргазвидобуванні", крім окладу, існують різного роду доплати, наприклад, цього щомісячна премія 75%, надбавка за інтенсивність роботи 50%, надбавка за роботу з таємними документами 15%. Порахували, всього близько 1 млн грн на місяць.

Судячи з копій документів, Олег Прохоренко особисто надав на розгляд Андрія Коболєва лист з розрахунками окладу 398 тис. грн на місяць. В "Укргазвидобуванні" пояснили, що при розрахунках користувалися публікаціями Forbes, Talent Advisors і аналітикою Міністерства економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ). І голова правління Олег Прохоренко та виконавчий директор Олександр Романюк нарахували собі максимальні ставки.

Після того, як про зарплату керівника "Укргазвидобування" дізналися ЗМІ, в компанії і НАК "Нафтогаз України" спробували згладити громадське обурення заявами, про те, що нібито отримувати Прохоренко буде менше, а доплати і бонуси він взагалі отримувати не буде. Але панове, є документ, підписаний Олегом Прохоренко та погоджений Андрієм Коболевым (копія додається).

Перший мільйон: як "заробити" в газовій галузіПерший мільйон: як "заробити" в газовій галузіПерший мільйон: як "заробити" в газовій галузі

Як розповів один з колишніх керівників "Укргазвидобування", раніше зарплати були помітно нижчими, ставка близько 20 тис. грн, з усіма надбавками близько 50 тис. грн.

Співробітники "Укргазвидобування" кажуть, що аванс у січні вже отримували за новими окладами. Крім Прохоренко істотно збільшена зарплата директорів (заступників голови правління) за різними напрямками. Пощастило також начальникам департаментів та керівникам філій. За дивним збігом обставин, високу зарплату отримають новопризначені менеджери "Укргазвидобування", яких Прохоренко називає командою професіоналів.

За словами голови правління НАК "Нафтогаз України" Андрія Коболєва, в "Укргазвидобуванні" зарплати доводяться до ринкових на всіх рівнях, крім топ-менеджменту. "Для вищих керівників зарплата залишається трохи нижчою ринку, а для отримання можливих бонусів у повному обсязі потрібно добитися виконання дуже амбітного плану по зростанню видобутку та ефективності", - пояснив Коболєв.

Але в компанії говорять зовсім інше. Що стосується решти співробітників, тут "покращення" не настільки помітне. Так, за повідомленнями з найбільшого філії бурового управління "Укрбургаз", з 1 січня працівникам підняли зарплату на... 7,5%. Сказати, що рядові співробітники "Укргазвидобування" обурені, не сказати нічого. Наприклад, не найнижча зарплата буровика фахівця з досвідом роботи 20 років у галузі, що працює у відкритому полі цілий рік, всього 8 тис. грн. А нещодавно призначені заступники керівників філії "Укрбургаз", які до цього не мали відношення до буріння, будуть отримувати оклад 50 тис. грн на місяць, а з доплатами всі 100 тис. грн.

Заслужили?

Якщо з необхідністю підвищенням зарплат згодні майже всі, то справедливо поставити питання - за що? Повинні бути вагомі аргументи на користь винагороди топ-менеджерів. Як заявив голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв, коментуючи зарплату Олега Прохоренка - "Головний критерій його роботи - до нього немає претензій з боку правоохоронних органів". "Ринок чітко бачить, що були встановлені нові правила як в області продажу нафтопродуктів, закупівель, так і в роботі з газовими компаніями", - додав Коболєв.

Беручи до уваги вищесказане, хотілося б додати, що не менш важливими критеріями заслуг топ-менеджменту виступають виробничі та фінансові показники роботи. А тут "Укргазвидобуванню" хвалитися взагалі нічим.

Головний показник - видобуток газу в 2015 році обвалився майже на 600 млн куб. до 14,5 млрд куб. м у 2015 р. При цьому саме на другу половину 2015 року, тобто після приходу нового керівництва, сталось основне падіння видобутку газу. Але зниження ключового показника компанії керівництво трактує як "перевиконання плану". Насправді, результат видобутку газу в 2015 році, найгірший за останні 10 років, а за обсягами падіння видобутку газу - найгірший за всю історію існування компанії.

Інші показники теж просіли, видобуток нафти і газового конденсату знизився на 20 000 т. Виробництво нафтопродуктів впало 7 000 т. Виробництво скрапленого газу впало 14 000 т. У підсумку, по всіх основних виробничих показниках у 2015 році компанія показала погіршення.

Що стосується фінансових результатів роботи "Укргазвидобування", то тут теж особливих досягнень не видно. За даними звіту внутрішнього аудиту №28-15 "Укргазвидобування", який проводився восени минулого року, за 9 місяців 2015 року прибуток компанії знизився на 500 млн грн в порівнянні з аналогічним періодом 2014 року.

Справедливо виникає питання, за що все-таки топ-менеджери "Укргазвидобування" будуть отримувати ринкову зарплату? Чому, наприклад, керівник іншої дочірньої компанії НАК "Нафтогаз України" - "Укртрансгаз" буде отримувати зарплату в десятки разів менше?

В кращих традиціях совка

Оптимізація в "Укргазвидобуванні" проводиться теж своєрідно. Якщо в червні 2015 року в центральному офісі компанії працювало близько 200 співробітників, то через півроку вже більше 300. Практично всі призначення проходять без відкритих конкурсів (поза конкурсом призначили і Прохоренка, якого в кращих традиціях спустили "зверху"). Велика частина призначених - керівний склад, для кожного окремий кабінет. Директорів, заступників та начальників вже стільки, що в десятиповерховому будинку вже не вистачає місця і компанія шукає поблизу офіс в оренду.

Викликає подив, чому інформація про величезні зарплати топ-менеджерів "Укргазвидобування" ховалася до останнього моменту, чому ЗМІ дізнається не від прес-служби компанії, а через місяць і після скандалу в Верховній Раді?

Скільки було розмов та заяв про відкритість роботи "Укргазвидобування", а на ділі все обернулося звичайними для України "підкилимними договорняками". При цьому не можна не відзначити реакцію керівництва "Укргазвидобування" після публікацій про підвищення зарплат керівництва: в компанії завзято взялися за "пошук відьом". Так, в центральному офісі компанії розпочато службове розслідування, мета якого - з'ясувати, хто "злив" документи про рекордні оклади нових менеджерів.

В регіонах, на філіях, дійшло вже до стихійних зібрань. Співробітники "Укргазвидобування" в подиві, як так вийшло, що зарплати нового менеджменту, професійна компетенція та обов'язки якого викликають багато запитань, будуть на порядок вищими.

Якщо у "Укргазвидобування" є гроші на ринкові зарплати, то чому не провести відкриті конкурси на заміщення вакансій? Адже ми всі за ринок, за конкуренцію, чи не так?

І останнє, на початку своєї кар'єри в "Укргазвидобуванні" Прохоренко Олег сказав, що прийшов працювати в компанію як "раб на галерах". Ну так треба знати, що на галерах б'ють і погано годують.