ua en ru

Периферійні країни єврозони зайняли рекордні з початку кризи 28,2 млрд євро

Автор: RBC.UA
Периферійні країни зони євро з початку року вивели на ринок держоблігації на 28,2 млрд євро - максимальний обсяг з початку кризи в регіоні. Зростання запозичень пов'язане із загальною стабілізацією боргового ринку завдяки діям ЄЦБ і поверненням на нього Ірландії і Португалії. Греція, проте, в найближчому майбутньому повторити цей успіх не зможе, упевнені аналітики.

Периферійні країни зони євро з початку року вивели на ринок держоблігації на 28,2 млрд євро - максимальний обсяг з початку кризи в регіоні. Зростання запозичень пов'язане із загальною стабілізацією боргового ринку завдяки діям ЄЦБ і поверненням на нього Ірландії і Португалії. Греція, проте, в найближчому майбутньому повторити цей успіх не зможе, упевнені аналітики.

З початку року Іспанія, Італія, Ірландія і Португалія привернули через випуск облігацій в цілому 36,7 млрд дол. (28,2 млрд євро), підрахувала дослідницька компанія Dealogic. Це максимальний квартальний обсяг випущених ними держбондів з початку 2010 року, коли криза, що вибухнула в Греції, почала підвищувати вартість запозичень інших проблемних країн. Для порівняння: у першому кварталі минулого року проблемні країни зайняли 19,3 млрд дол.

Читайте також: S&Р підвищило прогноз по рейтингу Португалії до "стабільного"

Зростання обсягу випуску держоблігацій європейською периферією пояснюється поверненням на ринок позикового капіталу Ірландії і Португалії. Остання в лютому цього року привернула 2,5 млрд євро, випустивши держпапери вперше з травня 2011 року. Ірландія вивела на ринок перші після майже дворічної перерви облігації влітку минулого року. А в січні і березні цього року Дублін привернув в цілому 7,5 млрд євро, майже повністю покривши потреби в запозиченнях на цей рік.

І у разі Ірландії, і у разі Португалії попит інвесторів у декілька разів перевищував обсяг паперів, що виводилися на ринок. "Інвестори знову розглядають їх держоблігації як інструменти з низькими ризиками. Вони повірили, що цим країнам, і європейській владі, і регуляторам в цілому вдалося розірвати зв'язок між проблемами банків, які залучили їх в кризу, і проблемами державних фінансів", - пояснив стратег по облігаціях Julius Baer Маркус Алленспах.

Читайте також: У 2013 р. економіка Греції скоротиться на 4,5%, - Центробанк країни

При цьому, незважаючи на зниження ставок по бондах Ірландії і Португалії, вони все ж таки пропонують більшу прибутковість інвесторам в порівнянні з паперами більшості інших європейських країн. Проте цей показник знижуватиметься, у міру того як дві країни виводитимуть на ринок більше довгострокових паперів, вважають експерти. "Інвестори переконані, що Ірландія як країна - одержувач зовнішньої допомоги тепер, після повернення на борговий ринок, зможе розраховувати на підтримку ЄЦБ у разі неприємностей", - вважає Маркус Алленспах.

Восени минулого року ЄЦБ пообіцяв при необхідності скуповувати в необмеженому обсязі борги периферійних країн, одержуючих допомогу з європейського стабфонду. Це стабілізувало ситуацію на європейському ринку суверенних боргів і дало інвесторам упевненість в майбутньому єврозони. Ставки по держоблігаціях периферійних країн істотно знизилися, чим активно користуються Італія і Іспанія, що також збільшили обсяг держзапозичень. І невизначеність навколо порятунку Кіпру поки не сильно підігріла прибутковість держборгу проблемних країн.

Читайте також: Fitch знизило прогноз по кредитному рейтингу Іспанії

Аналітики, проте, не розраховують, що Греція, яка не випускала облігації з квітня 2010 року, зможе приєднатися до Ірландії і Португалії і займати на ринках капіталу в осяжному майбутньому. "Приватні інвестори втратили 60% своїх вкладень при реструктуризації грецького держборгу", - нагадав Маркус Алленспах. Щоб повернути їх довіру, країна повинна показати фантастичний прогрес в реформуванні економіки і скороченні рівня держборгу, додав стратег.

Читайте також: Іспанія на першому аукціоні держборгу в 2013 р. привернула 5,8 млрд євро, прибутковість облігацій знизилася

Нагадаємо, зараз пік кризи в периферійній єврозоні перемістився на Кіпр. Потреби острову у фінансовій допомозі оцінюються в 17,5 млрд дол. Уряду Кіпру необхідно самостійно знайти 5,8 млрд євро. Раніше Кіпр розраховував отримати кредит у Росії, проте переговори з російською стороною поки що ні до чого не призвели. Правда, кіпріоти і росіяни домовилися дещо пізніше ще раз зустрітися і обговорити умови можливого надання кредиту. 10 млрд євро Кіпру надасть ESM.