ua en ru

Перебороти джетлаг пасажирам авіарейсів допоможе комп'ютерний алгоритм

Автор: RBC.UA
Недобре самопочуття через зміни годинних поясів може суттєво зменшити задоволення від далекої поїздки. Однак тепер розроблено комп'ютерний алгоритм для боротьби з цим явищем. Скористатися ним може будь-який охочий.

Недобре самопочуття через зміни годинних поясів може суттєво зменшити задоволення від далекої поїздки. Однак тепер розроблено комп'ютерний алгоритм для боротьби з цим явищем. Скористатися ним може будь-який охочий, пише РБК Daily.

Читайте також: "АероСвіт" з 15 січня призупиняє польоти між Києвом і Москвою

Ідея сервісу Jet Lag Rooster спала на думку Джею Олсону, викладачеві психології з Університету Саймона Фрейзера у Ванкувері, коли він прилетів до Греції і відчував дискомфорт від того, що ніяк не міг пристосуватися до різниці в часі. Олсон згадує, що весь перший тиждень перебування в цій країні він спав удень.

Підступність джетлага полягає в тому, що після подолання декількох годинних поясів для перебудови організму може знадобитися кілька днів. Основу придуманого Олсоном алгоритму становлять дані про циркадні ритми організму.

"Циркадний ритм властивий всім показникам функціонування серцево-судинної системи - частоті скорочень серця, структурі ритму серця, об'ємній швидкості кровотоку, артеріальному тиску. Провідну роль у координації циклічних процесів в організмі відіграють циркадні коливання функціональної активності нервової системи. Існує добовий ритм вмісту інсуліну і глюкози у крові та інших біохімічних показників. Найбільш важливими чинниками є зміна світла і темряви, тривалість денного фотоперіоду", - зазначила кандидат медичних наук, консультант некомерційного Національного фонду розвитку охорони здоров'я РФ Ольга Аксьонова.

За її словами, природно, що проведення певних заходів, пов'язаних з режимом сну і неспання, сприяє поліпшенню самопочуття і полегшує процеси адаптації при тривалих перельотах і зміні годинних поясів.

На сайті канадського вченого jetlagrooster.com достатньо ввести дані про те, звідки вилітає пасажир, куди прилітає, вказати дату та час вильоту і прильоту, а також час, коли людина зазвичай лягає і прокидається. Далі алгоритм дає рекомендації, як правильно себе поводити, щоб якнайшвидше прийти до норми.

Читайте також: Майже всі скорочені рейси "АероСвіту" будуть відновлені протягом двох місяців, - Державіаслужба

Скажімо, якщо ви вилітаєте з Києва о 12:55 та прилітаєте до Нью-Йорка о 16:35 цього ж дня (різниця в часі становить -7 годин), вам видається план на тиждень, у які саме години за нью-йоркським часом потрібно намагатися бути на світлі (сонячному або поряд з лампами денного світла), навіть якщо в цей час ви будете перебувати в сонному стані, а в які години, навпаки, потрібно уникати денного світла, навіть якщо ви тільки-но прокинулися.

Крім того, даються поради щодо скорочення втоми від дороги. Так, під час перельоту рекомендується пити багато води (а не чаю, кави чи алкоголю) і їсти фрукти. Після прибуття також рекомендується пити більше води, прийняти душ і, якщо дуже хочеться спати, обмежитися лише 20-хвилинним сном, оскільки це день за нью-йоркським часом.

Зазначимо, що джетлаг (англ. jet lag, jetlag) - явище, що виникло відносно недавно, з появою реактивної авіації: jet - "реактивний", а "lag" - "зсув". Термін "джетлаг" (також відомий як "десинхронія", "десинхроноз", "діаритмія") означає швидку зміну годинних поясів і добових ритмів "неспання-сон" при перельотах на реактивних літаках. Також схожі явища викликають нічний графік роботи і, меншою мірою, перехід на літній/зимовий час.

Може супроводжуватися втомою, безсонням, головним болем, втратою апетиту та іншими станами дискомфорту. Стан може тривати кілька днів. У середньому час відновлення часто приймається як день за один або півтора годинних пояси, в залежності від напрямку "переведення стрілок".