ua en ru

як Павло Фукс веде бізнес

як Павло Фукс веде бізнес Фото: Павло Фукс (Фокус)

Свіжоспечений власник українського паспорта Павло Фукс, який мешкає на Оболоні, поступово відбивається від кредиторів. Наприкінці травня Господарський суд Києва залишив без розгляду спільну заяву приватного акціонерного товариства "Науково-дослідне і конструкторське бюро бурового інструменту", ТОВ "Ресурс-Полтава" та ТОВ "Торгпром Групп" про порушення провадження у справі про банкрутство компанії "Голден Деррік".

"Голден Деррік" вважається одним з перших проблемних активів у сфері видобутку вуглеводнів в Україні, якими обзавівся власник російської девелоперської компанії MosCityGroup, що реалізувала ряд проектів в комплексі "Москва-сіті".

Фукс, зокрема, за даними ЗМІ, викупив кіпрську компанію Hartlog Limited, контроль над якою раніше приписували екс-міністру енергетики і вугільної промисловості України Едуарду Ставицькому. Hartlog Limited, в свою чергу, володіє 67% в капіталі "Голден Деррік", а 33% знаходяться у НАК "Надра України".

Відносини з державним партнером по бізнесу у Фукса складно назвати рівними. "Надра України" вважаються сферою впливу колишнього співвласника мережі АЗС WOG Петра Димінського, у якого, як писали ЗМІ, своє особливе ставлення до процесів на паливно-енергетичному ринку.

Особливо враховуючи надзвичайну ощадливість Фукса, через яку у квітні цього року один з його російських кредиторів - банк "ФК "Открытие" - навіть повідомив про намір домагатися визнання Павла Яковича банкрутом. За даними ЗМІ, багато в чому через це співзасновники "Голден дерріка" посварилися і навіть почали судитися один з одним в минулому році з подачі державної компанії, незадоволеної підсумком зборів учасників ТОВ, на яких, серед іншого, Hartlog Limited проголосував за перейменування "Голден дерріка" в ТОВ "Нафтогазовидобувна компанія "Аскон Україна" ("Надра України" виступили проти цього), та внесення змін до статуту.

Не виключено, що непорозуміння між сторонами посилює і можливе постійне виведення "Голден дерріком" коштів з компанії, для чого була залучена специфічна прокладка - ТОВ "Укрєврогаз". Так, рішенням Господарського суду Харківської області по справі № 922/750/16 від 12 квітня 2016 р., за позовом ТОВ "Голден Деррік" до ТОВ "Сахалінське" і ПРАТ "СК "Укрнафтобуріння", з ТОВ "Сахалінське" як оператора спільної діяльності було вирішено стягнути 22,14 млн грн, що складають суму боргу по сплаті прибутку ТОВ "Голден Деррік" за Договором № 122 від 26.12.2013 р. про спільну діяльність на Сахалінському родовищі за період з лютого по листопад 2014 2015.

Вже в травні 2016 р. постановою Господарського суду Харківської області у цій справі була проведена заміна стягувача. Як виявилося, ТОВ "Голден Деррік" поступилося ТОВ "Укрєврогаз" правом вимоги зазначеного боргу. В цьому році історія повторилася - на цей раз "Голден Деррік" поступився ТОВ "Укрєврогаз" право вимоги майже 11,5 млн грн боргу з ПРАТ "Девон", яке, як писали ЗМІ, Фукс також встиг включити в свою орбіту в процесі своєї "українізації".

"Укрєврогаз", м'яко кажучи, не виглядає солідною компанією. Швидше, він схожий на типову "прокладку", яка використовується для переведення коштів у готівку. За даними джерел, директором і одноосібним власником цієї компанії зі статутним фондом 14 тисяч гривень зараз числиться певний Данило Гуц - нікому не відомий житель села Розселенець Одеської області.

А кількома місяцями раніше "Укрєврогаз" засвітився у кримінальному провадженні №32016100060000058, відкритим Державної фіскальною службою, в рамках якого слідчі нещодавно провели виїмку документів в офісі компанії за підозрою у фіктивному підприємництві.

Навіщо компанії Фукса використовувати таку сумнівну компанію для виведення коштів - питання риторичне. Але одне відомо точно - "Надрам України", що володіє третиною "Голден дерріка", ця схема не обіцяє жодної віддачі.