ua en ru

Павло Єлізаров: Телебачення і журналістика мають бути ринковими

Павло Єлізаров: Телебачення і журналістика мають бути ринковими Павло Єлізаров хоче побачити свідомий середній клас, який готовий платити за якісне ТБ

Телеканал Савіка Шустера 3s.tv може припинити своє мовлення вже через місяць. Основною причиною закриття на каналі називають брак грошей. Відповідно, якщо кошти будуть знайдені, канал збережеться і продовжить свою роботу.

Про необхідних 10 мільйонів доларів, спонсорів, на яких розраховують в 3s.tv і чи є вже покупці на п'ятничне ток-шоу із Савіком Шустером – РБК-Україна поговорило з керуючим партнером телеканалу Павлом Елизаровым.

- Скільки грошей вам потрібно для того, щоб телеканал продовжив своє існування?

- Телеканали такого типу як «NewsOne» і «112» на своє утримання витрачає близько 10 мільйонів доларів в рік. Ми розраховуємо зібрати приблизно таку ж суму, необхідну на наш розвиток і самоокупність – близько 10 млн доларів.

- У заяві про можливе закриття телеканалу ви згадали, що зверталися за допомогою до представників бізнесу. Підтримка надійшла лише від однієї людини. Назвете ім'я цієї людини і про яку суму йде мова? Чи була ця підтримка разової або на регулярній основі?

- Цей платіж був розбитий на дві частини. Одна частина вже надійшла, другу тільки планують перерахувати. Але ми поки другу частину не брали, бо не розуміємо, що буде далі з телеканалом. Якщо ми зберемо необхідну суму для роботи в 2017-му році, тільки тоді з'явиться сенс брати другий транш. В цілому ця сума становить 1 млн доларів.

- Все-таки хто ця людина – це представник бізнесу або нинішньої влади, народний депутат, олігарх?

- Це фізична особа, людина з іммігрантів, що живе за кордоном. Ми його не приховуємо, що у нас в реєстрі зазначено його дані – прізвище, ім'я та по батькові.

- У заяві телеканалу вказано, що протягом року на 3s.tv намагалися робити неолигархическое телебачення в Україні. Зараз же ви відкрито звернулися за допомогою до представників бізнесу. Ви змінили вашу концепцію щодо фінансування телеканалу і просіть допомоги у олігархів?

- Ми говоримо, що нам в рік потрібно 10 млн доларів. Якщо у нас буде 100 акціонерів, які внесуть по 500 тисяч доларів протягом п'яти років, то 10 млн доларів можуть принести 20 осіб. Тому, звичайно, ми не змінюємо свою концепцію – навіщо нам брати гроші від олігарха, з одних рук? Олігарх нам їх не дасть, тому що він постійно тероризував телеканал за ці гроші і намагався вплинути на нашу редакційну політику. А ось середній бізнес безпосередньо зацікавлений в таких речах. Якщо нам 100 чоловік дасть по півмільйона доларів, то це нам принесе 50 млн доларів. Ми можемо спокійно п'ять років виходити в ефір, говорити правду, не залежати від влади, показувати правильних людей. Канал може спокійно захищати бізнес, говорити про його проблеми, показувати нові обличчя, ті ж депутати зможуть їх потім захищати. Це реальна територія свободи. На жаль, у нас за 25 років не утворилося ринкового телебачення, яке б приносило дохід своїм власникам. У нас же всі телеканали – забезпечення іншого бізнесу!

- Коли ви говорите про правильних людей, кого ви маєте на увазі? Хто вони?

- Ми з Савіком не вибираємо людей за принципом відданості нам у ЗМІ. Адже кожен олігарх має свої інтереси. Йому треба показувати людей, які будуть захищати його інтереси в парламенті. Але у нас немає таких інтересів. Ми не створюємо свою партію, щоб вона захищала наші інтереси у Верховній Раді. Будь-яка незалежна талановита людина, яка хоче стати депутатом, повинна критикувати мають владу. Але уявіть собі, що ви олігарх, який вкладає гроші в канал. Вам цікаво запрошувати людину, яка може вас критикувати? Тому ми і говоримо, що телебачення і журналістика мають бути ринковими. У цьому випадку той, хто приходить на шоу може говорити те, що вважає за потрібне, це і є свобода слова. Вже з цих людей глядачі зможуть обирати новий парламент, в якому нові депутати зможуть голосувати за правильні закони, не написані конкретно під когось.

- Чи будете ви брати гроші за ефіри у цієї нової політичної еліти?

- Звичайно, ні. До нас подібні пропозиції регулярно надходять – когось замочити або навпаки. Немає сенсу займатися таким телебаченням, для нас, принаймні. Є боти, які намагаються знайти у нас якісь вади, пишуть що Савік – "російський агент"... Тому треба це все пояснювати в інтернет-просторі - вони пишуть, що все у нас продано. Коли таких статей виходить сотня, то люди не читають всю статтю, а лише заголовок. Багато заголовки носять тенденційний характер. Потім у людини, яка побачила тільки його, не подивившись сам ефір, створюється загальне враження про продажність ефіру з ось таких коментарів. З таким нам важко боротися.

- Тобто, ви стверджуєте, що ніхто ніколи не платив за участь у програмах телеканалу і ток-шоу Савіка Шустера?

- Я питанням управління тут займаюся вже три роки. Я нашим акціонерам завжди говорив: «Хлопці! Прийдіть купіть місце, а після цього я вам поверну в два рази більше грошей!» І за три роки до мене жоден не звернувся. Я вам особисто пропоную купити місце у нас в студії – я вам поверну в два рази більше.

- Грошей від клубу 3s.tv, куди, за вашими даними, в який вступило близько 20 000 чоловік вистачило тільки на доставку сигналу до глядача через супутник та кабель. Чому цей маркетинговий хід провалився і чи є майбутнє в Україні у подібних механізмів?

- Ми трохи випереджаємо час. Якби ми з такою пропозицією вийдемо через 3-4 роки, то народ буде більш підготовленим. Якщо б з 8 мільйонів наших глядачів хоча б половина купили клубні картки, то ми б мали 400 млн грн, що забезпечило б роботу телеканалу на кілька років. Але наше суспільство поки до такого не готове. Все одно - це модель майбутнього. Але поразкою це вважати не можна, тому що ми зібрали близько 5 млн грн.

- В липні на телеканалі говорили про плани продати 49% акцій 3s.tv за 49 млн доларів, у тому числі і міжнародним телекомпаніям. Які-небудь міжнародні телекомпанії або бізнесмени зацікавилися цією пропозицією?

- З міжнародними телеканалами ми не змогли просунутися в переговорах – ми навіть не приступили особливо до них. Це пояснюється ще тим, що у нас немає необхідного запасу міцності. Якщо ми знаходимо всередині країни фінансову підтримку та канал і далі продовжує працювати, то звичайно, можна приступати до міжнародних переговорів. У той же час, в Україні ми ведемо багато переговорів. Нам кажуть, що розуміють нас, але фізично гроші внесла одна людина. Я вважаю, що у середнього бізнесу поки що присутній страх. У нас законодавство "сіре" і бізнес знаходиться в "сірому" сегменті. Бізнес не може почувати себе спокійно, що він заплатив податок і на цьому все. Завжди може хтось прийти і щось знайти, як у нас на телеканалі - були перевірки, завели кримінальні справи. Тільки ми можемо про це говорити публічно, а бізнес не може цього робити. Тому коли людина заявляє, що він встає поруч з нами, то у нього з'являються проблеми.

- Влітку Савік безпосередньо звернувся в ефірі свого ток-шоу до президента Порошенко та генпрокурора Луценка із заявою про тиск на студію. Формами тиску були названі заборона на роботу самого Шустера в Україні, а також перевірки і суди з податкової. Тиснула ще якимось чином на телеканал нинішня влада, наприклад, чи були дзвінки з Адміністрації президента?

- Ні, все залишається в тому ж стані, як і раніше. У Савіка досі немає дозволу на роботу в Україні. Ми спочатку виграли суди по цій справі в першій і в другій інстанції. Але служба зайнятості подала касацію. Тобто, його дозвіл на роботу залишається в підвішеному положенні. Я не розумію навіщо це треба було робити, тому чим це закінчиться – теж важко сказати. Що стосується податкових перевірок, то на нас відкрили дві кримінальні справи. Ми подали в суд на рішення податкової про перевірку, справа поки знаходиться в першій інстанції.

- Ви постійно говорите про тиск на вас з боку влади. Що саме вона «продавлює»?

- Я думаю, вони хочуть отримати контроль над ефіром – хочуть вказувати кого брати або не брати, про що говорити на програмах.

- Савік Шустер вже заявив, що залишається працювати в Україні. Чи плануєте і далі випускати ток-шоу «Шустер Live»? Надійшли вам вже пропозиції від інших телеканалів на закупівлю саме цієї вашої програми?

- Ні, до нас ніхто ще не дзвонив і не подзвонить. Причина все та ж – ніякої олігархічний канал не хоче сваритися з владою. Якщо хтось буде готовий нам платити за «Шустер Live», то ми будемо її робити і продавати. Але проблема у потенційних покупців залишається одна – не можна буде впливати на нашу редакційну політику.