ua en ru

Патріарх Філарет: Ми готові прийняти всіх архієреїв УПЦ МП в нову помісну церкву

Патріарх Філарет: Ми готові прийняти всіх архієреїв УПЦ МП в нову помісну церкву Предстоятель УПЦ КП Філарет (Віталій Носач, РБК-Україна)

Автокефалія українського православ'я - одна з головних тем цього політичного сезону. Петро Порошенко приділив "церковній незалежності" ключове місце у своїй передвиборчій кампанії. У свою чергу, на бік УПЦ Московського патріархату відкрито стали представники "Опозиційного блоку", які попереджають про можливе громадянське протистоянні у разі отримання автокефалії.

Між тим, підготовка до отримання томосу від Константинопольського патріархату продовжується. В Україну прибули спеціальні посли від патріарха Варфоломія – экзархи. Вони займуться підготовкою майбутнього об'єднавчого Собору, на який зберуться архієреї УПЦ Київського патріархату, Української автокефальної православної церкви (УАПЦ) і окремі представники УПЦ МП.

Патріарх Київський Філарет, який небезпідставно розраховує очолити нову помісну церкву, в інтерв'ю РБК-Україна розповів про наступні кроки в напрямку отримання томосу, зняття накладеної на нього анафеми, можливий масштабний перехід парафій УПЦ МП в ряди нової церкви і "місце в історії ", яке займе президент Порошенко.

- Які завдання стоять перед двома екзархами Константинопольського патріархату, які прибули в Україну? Ви вже провели з ними зустріч? Чи будуть вони зустрічатися з президентом?

- Насамперед, екзархи у розумінні грецької церкви – це представники патріарха або глави церкви. У нашому розумінні, екзарх – це керівник декількох єпархій, яким у свій час був і я. А ці двоє призначених Вселенським патріархом екзархів - архієпископ Даниїл і єпископ Іларіон, мають інше призначення, вони будуть представляти Вселенського патріарха у підготовці майбутнього Собору Української церкви.

Вони будуть зустрічатися з нами, думаю, і з УАПЦ, і з Московським патріархатом, і, звичайно, з президентом. Це все відбувається в рамках підготовки до Собору, який зберемо ми – ті, хто звернувся до Вселенського патріарха з проханням надати томос про автокефалію Української православної церкви. Але Собор відбудеться не раніше, ніж пройде синод Константинопольської церкви, який розгляне питання автокефалії та прийме рішення про надання томосу. Найближча сесія синоду очікується 9-11 жовтня.

Таким чином, Собор не може відбутися раніше синоду. Спочатку Вселенський патріарх приймає рішення про надання томосу, після цього ми скликаємо Собор, на Соборі фіксується об'єднання всіх трьох церков в єдину помісну автокефальну православну церкву і обирається її предстоятель - патріарх. І тоді вже томос, прийнятий на синоді, буде вручений цьому патріарху.

- Яка конкретна роль екзархів в проведенні Собору?

- Сприяння у підготовці. І чи вони, чи хтось інший, уповноважений Вселенським патріархом, буде на Соборі для його засвідчення. Собор проходитиме за нашими правилами, згідно з нашим статутом.

- Тобто, головувати на Соборі будете ви?

- Наша церква буде грати провідну роль, але й дві інші церкви, які беруть участь у Соборі, повинні мати своє достоїнство.

- Ви впевнені, що вже на жовтневому синоді буде прийнято рішення про надання томосу?

- Якщо патріарх призначив екзархів, які займаються підготовкою до Собору, значить, синод обов'язково буде вирішувати це питання.

Чому призначення екзархів викликало такий ажіотаж? Тому що Москва розуміє: призначення екзархів означає надання томосу, це вже незворотний крок.

- З боку Москви лунають погрози про майбутній "розкол світового православ'я". На вашу думку, що під цим мається на увазі? Наскільки це ймовірно?

- Справа в тому, що цю загрозу і ми передбачали, і, думаю, Вселенський патріарх теж. Що таке "розділення світового православ'я"? Ніякого "розділення" не буде. Просто Москва припинить молитовне єднання з Вселенським патріархом і з Українською автокефальною церквою. На свою сторону Москва може схилити ще дві-три церкви.

- Які?

- Ті, які не були присутні на Всеправославному соборі на Криті у 2016 році. Це Болгарська, Грузинська, Антіохійська церкви. Можливо, і Сербська церква, хоча вона на тому Соборі була. Але, у будь-якому випадку, це все буде тимчасово. Потім всі перераховані мною церкви визнають автокефалію Української церкви і повернуться до молитовного єднання з усім православ'ям - якщо і підуть на тимчасовий розрив.

- А РПЦ?

- А РПЦ буде триматися довше, але рано чи пізно теж буде змушена повернутися в єдине світове православ'я.

- Може РПЦ піти по найбільш жорсткому варіанту - проголосити анафему Варфоломію, визнати його єретиком?

- РПЦ може все. Якщо вона на мене наклала анафему, то може накласти анафему і на Вселенського патріарха. Коли на мене наклали анафему, і не було жодних результатів від цього, то, як мені передавали, нинішній патріарх, а тоді ще митрополит Кирил сказав: "Анафема не спрацювала". А Київський патріархат продовжував існувати і зростати. Якщо зараз вони знову спробують застосувати такий інструмент впливу як анафема, то це знову "не спрацює".

- Відомо, що ви багато років тому зверталися до Вселенського патріарха з листами про зняття з вас анафеми. Зараз це питання буде вирішуватися?

- Обов'язково. Перед тим, як надати томос, треба визнати недійсність анафеми. Якщо це станеться, то тоді єпископат Київського патріархату - з точки зору тих, хто дотепер так не вважає, буде канонічний. І після цього можна скликати Собор.

- Тобто, заново висвячувати всіх єпископів КП вже не потрібно?

- Ні, не потрібно. Бо не можна "заново висвячувати" - це заборонено канонами.

- В радикальних колах РПЦ звучить думка, що в разі надання томосу патріарх Кирил може залишити посаду, а замість нього патріархом стане Тихон (Шевкунов), якого називають особистим духівником Володимира Путіна. Це може статися?

- Думаю, цього не станеться. Патріарх Кирил не діяв самостійно, всі його кроки узгоджені з російською державою. А якщо так, то держава не буде покладати на нього відповідальність.

- На вашу думку, патріарх Кирил повністю залежний від Кремля чи має все ж певну автономію?

- Звичайно, російська церква залежна від держави, як це було протягом всієї історії, починаючи з царських часів, потім при Радянському Союзі, коли без згоди КДБ не призначався жоден священик, бо держава без згоди КДБ не давала їм реєстрацію. Звичайно, ситуація змінилася, РПЦ користується певною свободою, але її залежність від держави – це факт. Тому всі дії патріарха Кирила узгоджені з владою, і тому звинувачень на його адресу з боку влади не буде.

- Головний центр протидії автокефалії – він у Києві чи в Москві, в УПЦ МП або РПЦ?

- Протидіє Москва. Якщо б Москва спочатку не протидіяла, Українська церква пішла б по нормальному шляху. Все почалося з 1992 року, коли в Харкові на вимогу Москви було скликано так званий Собор . Причому Собор був скликаний незаконно, тому що, згідно з канонами, його повинен був скликати я, як митрополит Київський, а його скликав єпархіальний архієрей Харківський.

Так само РПЦ порушує канони протягом усієї своєї історії. Наприклад, коли Російська імперія підкорила Грузію, Грузинський патріархат - католікосат, що існував століттями, був ліквідований. Замість католікоса був призначений екзарх, причому росіянин, а не грузин.

Аналогічна історія була і з Молдовою. Коли вона була приєднана до СРСР, то і Молдавську церква теж приєднали до РПЦ, хоча Молдавська церква була частиною Румунської. Церкви балтійських країн теж були приєднані до РПЦ, хоча вони були у складі Константинопольського патріархату. Це все порушення церковних канонів, але ніхто не міг заперечувати, тому що і Російська імперія, і пізніше СРСР були сильними державами.

- За багатьма оцінками, УПЦ МП становить близько третини всієї РПЦ. У разі отримання автокефалії, парафії можуть почати перехід у нову церкву, і РПЦ втратить статус найбільшої церкви. Такий сценарій можливий?

- Так все і буде. Ще в радянські часи Українська церква становила близько 60% парафій всієї Російської церкви. Фактично, Український екзархат становив більше половини всього Московського патріархату. Коли тепер буде створена єдина Українська автокефальна церква, до неї відійде не менше половини парафій, і Московський патріархат не буде найбільшим у світі. Тобто, він вже не буде мати такого впливу. І у світовому православ'ї настане мир. Досі між Московським і Константинопольським патріархатом йде суперечка про те, хто перший.

- Саботаж Критського собору з боку РПЦ та близьких до неї церков для патріарха Варфоломія став останнім аргументом на користь надання автокефалії українському православ'ю?

- Думаю, це було останньою краплею, що переповнила чашу терпіння Вселенського патріарха. Критський собор дав поштовх процесу, від якого Вселенський патріарх тепер не відмовиться.

- У яких відносинах будуть перебувати помісна православна церква в Україні з Вселенським патріархом? УПЦ буде визнавати його першим серед рівних або до Константинополя буде якесь особливе ставлення?

- Вселенський патріарх як був першим, так і залишиться, як був рівним, так і залишиться. Критський собор ствердив право Вселенському патріарху скликати Собори і головувати на них. Але Вселенський патріарх не став "Папою" у православній церкві. І до Української церкви буде таке ж ставлення, як і до Єрусалимської, Болгарської та інших. Як і Українська церква буде ставитися до Вселенського Патріархату і як до першого серед патріархів, і як до Церкви-Матері.

- Яких саме конкретних дій з боку РПЦ та УПЦ МП ви очікуєте найближчим часом – до отримання томосу і потім, коли нова церква почне своє становлення? Ви до цього якось готуєтеся?

- Вони можуть робити і говорити все, що хочуть, у нас в Україні свобода слова. А ми слухаємо і знаємо, де правда, а де неправда. Вплинути на нас вони ніяк не можуть. Якщо за двадцять п'ять років у них нічого не виходило, навпаки, Київський патріархат тільки зміцнювався, то зараз і поготів. Вони думають не над тим, як вплинути на Київський патріархат, а як зберегти самих себе. Тому що всередині МП вже почався рух за приєднання до майбутньої помісної церкви. Зараз всі чекають томосу. Коли томос буде отриманий, тобто, цю церкву визнає світове православ'я, архієреї зможуть в неї перейти, і вже будуть захищені, Москва не зможе їх покарати. А поки томосу немає, багато з них бояться.

Є інформація, що десять чинних архієреїв УПЦ МП звернулися за томосом до Вселенського патріарха, двоє з них підтвердили це публічно. Але за нашими підрахунками, до двох третин єпископату готові перейти в єдину церкву. Їх буде стимулювати те, що парафії МП самі почнуть туди переходити. Так що архієреї можуть залишитися без парафій, і будуть змушені йти за своєю паствою.

- В майбутньому Соборі будуть брати участь вже кілька десятків архієреїв УПЦ МП?

- Ні, будуть брати участь тільки ті, хто звертався до Вселенського патріарха. Решта зможуть приєднатися до єдиної церкви.

- Є ймовірність того, що в Українську церкву перейдуть і намісники Києво-Печерської і Почаївської лавр?

- Є. Якщо, наприклад, ці намісники попросяться в Київський патріархат, ми їх приймемо. Ми плануємо, що всі архієреї МП і УАПЦ залишаться на своїх місцях і зі своїми парафіянами. Якщо якийсь архієрей прийшов з половиною своєї єпархії – керуватиме половиною, перейде з трьома сотнями парафій - буде ними керувати.

- Це не викличе конфліктів між ієрархами вже нової церкви?

- Конфліктів не буде. Вже зараз на одній території існують за фактом УАПЦ, Московський патріархат і Київський патріархат, тобто три різні церкви. А якщо ми будемо в єдиній церкві з одним патріархом, то які можуть бути протиріччя? З часом, звичайно, все може змінюватися, бо це життя церкви. Однак наш принцип такий – немає наших і ваших, всі – наші.

- Тобто, ви апріорі готові прийняти у нову церкву всіх діючих ієрархів УПЦ МП?

- Так. Вони не чужі нам, вони для нас свої. Все, що було раніше, хто б що не говорив, все буде відкинуто і забуто.

- В УАПЦ вже є предстоятель, митрополит Макарій. Яке місце він займе в ієрархії нової церкви?

- Коли Собор прийме рішення про об'єднання церкви, ця церква обере свого предстоятеля, кого оберуть – той і буде. Оберуть Макарія – він стане патріархом, не оберуть – буде єпархіальним архієреєм. Він же і зараз очолює Львівську єпархію УАПЦ.

- Ви очікуєте гострої боротьби навколо обрання нового патріарха? Не так давно УАПЦ і УПЦ КП вже робили спробу об'єднатися, але процес фактично зірвався на самому початку.

- Тоді УАПЦ не побажала йти на об'єднання. Була придумана така мотивація – Філарет повинен відмовитися від висунення на пост глави нової церкви, тільки потім може відбутися об'єднання. Ми на ці умови не пішли, і Собор не відбувся. Якщо, припустимо, на цьому Соборі хтось із архієреїв висуне аналогічну умову, то на це я не піду ніколи. А той, хто таку умову ставить, повинен залишити Собор, бо хоче не єдності Церкви, а хоче сіяти розбрат.

- Києво-Печерська та Почаївська лаври належать державі, яка передала їх у користування УПЦ МП. Ви будете звертатися до уряду з тим, щоб лаври передали новій церкві?

- Кому належать церкви, як церковні установи? УПЦ Московського патріархату. А коли одна церква буде Українською, а інша – російською, кому повинні належати українські святині? Звичайно, Українській церкві.

Яке відношення російська церква має до Києво-Печерській лаври? Якщо б ми сказали, що Троїце-Сергієва лавра повинна належати Українській церкві на тій підставі, що вона була заснована в час Київської митрополії учениками київського чернецтва, з нас би сміялися. І ми не сприйматимемо претензій тих, хто в російській церкві буде претендувати на наші святині.

- Все ж хтось повинен офіційно поставити питання про передачу лавр?

- Церква може і не звертатися ні до кого, якщо одна і інша лавра добровільно прийдуть в Українську церкву. Ми їх приймемо, все залишиться в мирі, церква буде існувати далі.

- Наскільки висока можливість силового протистояння навколо автокефалії в Україні?

- Протистоянь хоче Москва, вона їх вигадує навіть там, де їх не існує. Тому не виключено, що будуть провокації щодо Собору. Але наша мета – провести все мирно, вільно, без насильства. Для нас це принципова позиція, тому що нам важливо зберегти державу.

Розбрат у церкві – розбрат у державі. А ми хочемо об'єднувати українське суспільство. Нам краще потерпіти, але насилля не проявляти. Тому якщо якась парафія не захоче переходити в єдину церкву – будь ласка, залишайтеся в російській церкві, це ваше право, ми не претендуємо.

- Яка частина кліру УПЦ МП займе безкомпромісну позицію, категорично не визнаючи ні томос, ні автокефальну церкву, відмовиться від перейменування в екзархат РПЦ і т.д.?

- Такі люди є. Але вони великої ролі не грають. Припустимо, на всю Україну набереться тисяча таких. Ми не будемо їх чіпати, нехай думають, як хочуть.

- Як не допустити того, щоб протистояння поставило під удар не тільки мир у країні, але і керованість країною як таку?

- Якщо Росія застосує силу, то знайдеться і відповідна сила. Українська армія і український народ вже показали, що вони можуть захистити свою землю. Росія і хотіла б, наприклад, просунутися на Донбасі, але не виходить. Крім того, цього не допустять США, Європа і весь демократичний світ.

Вони не дозволять створити нову Російську імперію. Це дестабілізація в світі, це ворожнеча між Європою, Америкою та Росією. Думаю, в Європі та США політики все розуміють і не допустять того, щоб Росія підкорила Україну. І сама Україна в змозі себе захистити.

- Призначені Константинополем екзархи якраз і представляють українські північноамериканські церкви, що знаходяться в Константинопольському патріархаті. Що буде з українськими церквами діаспори в цілому після створення єдиної помісної церкви, вони теж до неї приєднаються?

- Ні, все залишиться, як було. Українські парафії в складі Константинополя там і залишаться.

- США зіграли свою роль у наданні томосу?

- США не втручаються у внутрішньоцерковні справи ні у себе в країні, ні в інших країнах. Вони стежать за свободою релігії, слова, демократією, правами людини.

- Але візит посла з питань релігійної свободи Держдепу США Сема Браунбека явно пов'язаний з отриманням автокефалії?

- Цей посол займається питаннями релігійної свободи у всьому світі. Що стосується України, то тут є порушення на окупованій Росією території Донбасу та Криму. Це і хвилює США.

- З боку РПЦ часто звучать звинувачення на адресу патріарха Варфоломія у надмірній близькості до США і дуже теплих відносинах з римським понтифіком.

- Це все російська пропаганда. Якщо ви звинувачуєте в цьому Вселенського патріарха, то подивіться на себе. Ви хіба незалежні від російського президента? Ви залежні від нього, слухаєте його, а якщо так, навіщо ви киваєте на інших? США зацікавлені у свободі, демократії і правах людини.

Україна вільно звернулася до Вселенського патріарха за наданням томосу. Україна має свободу релігійного вибору, і США, звичайно, підтримують цю свободу.

- Надання автокефалії може бути використано у внутрішньополітичних цілях, наприклад, для переобрання Петра Порошенка на другий президентський термін?

- Я не хочу коментувати, як це вплине на вибори, але в історію президент Порошенко увійде, незалежно від того, чи переоберуть його на другий термін. Не можна викреслити з історії, що саме йому вдалося добитися автокефалії для Української церкви. Попередні президенти теж цього хотіли, але не досягли, а Порошенко – досяг.

- В цілому наскільки реально закінчити всі процедури з отримання томосу ще до нового року?

- Це цілком реальний сценарій.

- А як довго триватиме процес становлення церкви, в плані переходу архієреїв і парафій?

- Ми не можемо цього прогнозувати по часу. Цей процес обов'язково буде відбуватися. А закінчиться, мабуть, тоді, коли в єдину церкву перейдуть усі.