ПАРЄ рекомендувала Україні створити національний орган, що виконуватиме рішення ЄСПЛ
Парламентська асамблея Ради Європи рекомендує Україні створити національний орган, який буде відповідати за виконання рішень Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). Про це йдеться у висновках проекту резолюції ПАРЄ.
Читайте також: Україна не виконала 95% рішень Європейського суду з прав людини, - суддя ЄСПЛ
У документі зазначено, що держави-учасники разом із ЄСПЛ і Комітетом міністрів несуть "основну відповідальність" за ефективне застосування на національному рівні Європейської конвенції з прав людини.
Також рекомендується розглянути питання про створення національного органу, відповідального "винятково за виконання рішень суду". "Крім цього, національні парламенти мають брати активну участь у реалізації цих рішень і, зокрема, у виявленні структурних недоліків", - йдеться у висновках проекту резолюції.
Читайте також: Україна виконає рішення ЄСПЛ щодо Тимошенко, - Кожара
Рада Європи також закликала уряди "збільшити тиск і прийняти більш жорсткі заходи в разі зволікань і постійних недотримань постанов суду".
Голосування резолюції відбудеться по завершенні дискусії. Доповідачем від Комітету з правових питань та питань прав людини виступає народний депутат України із фракції Партії регіонів Сергій Ківалов, який очолює комітет ВР з питань верховенства права та правосуддя.
Такі ж рекомендації стосуються Болгарії, Греції, Італії, Молдови, Польщі, Румунії, Росії та Туреччини, які зазначені як країни з "величезними структурними проблемами".
Читайте також: Громадяни України найчастіше звертаються до ЄСПЛ з причини невиконання судових рішень, - Лавринович
Нагадаємо, 17 січня Україна в ЄСПЛ програла 211 справ на 1,1 млн євро. Більшість скарг мали статус "клонових", тобто таких, що повторюють вже прийняте типове рішення ЄСПЛ. Всі позивачі скаржилися на невиплату за позовами, у яких державний орган або держпідприємство вже програло суди всіх інстанцій всередині країни. Зазначимо, що за всю історію членства офіційного Києва в Раді Європи ЄСПЛ розглянув 1600 справ проти України.
Як відомо, минулого року Верховна Рада прийняла закон "Про гарантії виконання рішень ЄСПЛ" - при його розгляді стверджувалося, що документ дозволить запобігти "клоновим" рішенням даного типу і скоротить витрати на компенсації. Однак ЄСПЛ торік в одному з рішень зазначив, що зусилля Києва недостатні, оскільки у прийнятий закон виявилася включеною обмовка - він не гарантує виплати по тих рішеннях національних судів, які вже стали приводом для скарг у ЄСПЛ.
Читайте також: Звинувачення Тимошенко у вбивстві Щербаня пов'язано з можливим рішенням ЄСПЛ, який може звільнити екс-прем'єра, - "Батьківщина"