ua en ru

ПАРЄ пропонує допомогу Україні в реформуванні виборчого законодавства (відео)

Автор: RBC.UA
Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) вказує на серйозні порушення під час виборів у Верховну Раду 2012 р., проте готова співпрацювати з Україною та надати їй допомогу в реформуванні виборчого законодавства. Про це говориться в підсумковому звіті ПАРЄ зі спостереження за виборами в Україні 28 жовтня 2012 р., який сьогодні був заслуханий в Постійному комітеті організації в Андоррі-ла Вельї.

Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) вказує на серйозні порушення під час виборів у Верховну Раду 2012 р., проте готова співпрацювати з Україною та надати їй допомогу в реформуванні виборчого законодавства. Про це говориться в підсумковому звіті ПАРЄ зі спостереження за виборами в Україні 28 жовтня 2012 р., який сьогодні був заслуханий в Постійному комітеті організації в Андоррі-ла Вельї. Текст документу опубліковано на сайті ПАРЄ.

"Спеціальний Комітет вважає, що Парламентська Асамблея повинна продовжувати тісну співпрацю з українським парламентом та іншими інститутами за допомогою постійного моніторингу, спільно з Венеціанською комісією, з метою вирішення проблем, зазначених у ході парламентських виборів 28 жовтня 2012 року і для подальшої консолідації всього виборчого процесу", - йдеться в звіті ПАРЄ, представленому главою місії спостерігачів Андреасом Гроссом (на фото).

Спеціальний Комітет пропонує Україні ухвалити єдиний виборчий кодекс, бажано до наступних виборів, реформувати виборчу систему, зокрема, запровадити відкриті партійні списки, повністю виконати рекомендації ПАРЄ і GRECO, оприлюднені в жовтні 2011 р., з метою підвищення прозорості діяльності політичних партій і фінансування виборчої кампанії, провести розслідування по зловживанню адмінресурсом і інших порушеннях, зафіксованих на виборах, прийняти необхідні заходи для забезпечення плюралізму засобів масової інформації в ході виборчих кампаній, спростити систему підрахунку голосів, а також ряд інших вимог.

Спеціальний Комітет ПАРЄ прийшов до висновку, що парламентські вибори в Україні характеризувалися "перекошеним полем ігри". Місія ПАРЄ відзначає, що безпосередньо день голосування пройшов спокійно, основні проблеми виникли під час підрахунку голосів на окремих одномандатних округах, де результати виборів були визнані недійсними. ПАРЄ рекомендує українській владі інформувати Асамблею про розслідування порушень, зафіксованих у мажоритарних округах, де результати виборів були скасовані, а також притягнути до відповідальності осіб, винних у цих порушеннях.

Читайте також: ГПУ порушила дев'ять кримінальних справ за фактами порушень у ході виборів

"Асамблея готова надати допомогу Україні у реалізації цих важливих виборчих реформ", - говориться в підсумках доповіді.

Раніше в ПАРЄ заявляли, що негативно оцінює проведення виборів в ВР. Як заявив глава делегації спостерігачів ПАРЄ Андреас Кросс, парламентські вибори не привели до реалізації демократичного потенціалу українського суспільства. "Український народ заслуговує на краще, ніж таке", - сказав Крос. За його словами, попередня оцінка виборів показує "відсутність рівного доступу різних політичних сил до ЗМІ, відсутність рівних можливостей для проведення виборів, що в результаті і призвело до такого результату".

Зазначимо, раніше представник держдепартаменту США Марк Тонер заявляв, що парламентські вибори в Україні "були кроком назад від того прогресу, який спостерігався в ході попередніх парламентських виборів і виборів Президента в 2010 році, що ознаменували важливий крок, зроблений Україною у напрямку до демократії". "Ми розділяємо неспокій, озвучений в попередньому звіті Бюро по демократичних інститутах і правах людини ОБСЄ, Парламентської асамблеї Ради Європи, Європейського парламенту і Парламентської асамблеї НАТО", - відзначив Тонер.

До цього голова місії Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) Вальбурга Хабсбург Дуглас назвала підрахунок голосів на парламентських виборах в Україні непрозорим. "Зловживання владою, велика роль грошей на цих виборах свідчить про те, що демократичний прогрес почав згортатися", - заявила Дуглас.

Крім того, в ОБСЄ відзначили, що суди не забезпечили належної реакції на численні порушення на виборах.

Читайте також: Підсумки виборів-2012: у МВС зареєстровано 584 повідомлення про порушення

Парламентські вибори 2012 р. в Україні розчарували Парламентську асамблею НАТО. Як заявив глава її делегації Ассен Агов, "сподіваємося, що наше розчарування спонукає новий парламент забезпечити необхідні законодавчі зміни для забезпечення демократії". Зокрема, Агов висловив стурбованість непрозорим процесом підрахунку голосів: "Але ми заявляємо, що в перспективі ми будемо співпрацювати в рамках нового парламенту України для запобігання цим негативним проявам".

Нагадаємо, оцінку результатів виборів-2012 в Україні на прозорість і демократичність можна буде давати лише після завершення процедури підрахунку голосів, заявив посол Євросоюзу в Україні Ян Томбінські. При цьому він зазначив, що міжнародні спостерігачі зафіксували багато порушень на виборах в Україні.

Читайте також: Віце-Президент США висловив Януковичу занепокоєння з приводу парламентських виборів в Україні

Нагадаємо, 13 листопада газета Верховної Ради "Голос України" опублікувала результати виборів народних депутатів України. Згідно з остаточними даними, Партія регіонів набрала 30% голосів виборців, Об'єднана опозиція "Батьківщина" - 25,54%, партія "Удар" - 13,96%, КПУ - 13,18%, "Свобода" - 10,44%. Таким чином, з урахуванням мажоритарників, ПР отримала в новому парламенті 185 місць, "Батьківщина" - 101 місце, "Удар" - 40 місць, ВО "Свобода" - 37 місць і КПУ - 32 місця.

Читайте також: Опозиція не визнала результатів виборів, але депутатські мандати здавати не буде (фото, відео)

Нагадаємо, 28 жовтня 2012 р. в Україні відбулися вибори народних депутатів VII скликання. Вперше з 2002 р. парламентські вибори пройшли за змішаною системою - 225 депутатів обирали за партійними списками і стільки ж за мажоритарною системою в одномандатних округах. Загалом у бюлетені була представлена ​​21 партія, другий бюлетень складався з прізвищ кандидатів-мажоритарників. Зазначимо також, що явка виборців склала 57,57%.

Своє перше засідання нове скликання Верховної Ради може провести раніше 17 грудня 2012 р. Раніше повідомлялося, що депутати нового скликання ВР розпочнуть роботу 17 грудня. "Нова ВР України повинна запрацювати не пізніше 15 грудня, але враховуючи, що це субота, новий парламент запрацює 17 грудня", - зазначав глава регламентного комітету Володимир Макеєнко. Згідно з новим регламентом, депутатські групи у новій ВР будуть складатися не менше ніж з 14 депутатів. На відміну від чинних норм регламенту, депутатської групи у новій ВР матимуть право законодавчої ініціативи.