ua en ru

ПАРЄ занепокоєна процесом декриміналізації статей КК, за якими обвинувачується Тимошенко

Автор: RBC.UA
Парламентська асамблея Ради Європи занепокоєна тією обставиною, що, незважаючи на надходження певних сигналів щодо декриміналізації статей Кримінального кодексу, за якими звинувачується Юлія Тимошенко, згодом Президент України Віктор Янукович ніяк не прокоментував цю ситуацію, а голова Верховної Ради Володимир Литвин з часом повідомив, що декриміналізація цих статей не набирає необхідної кількості голосів.

Парламентська асамблея Ради Європи занепокоєна тією обставиною, що, незважаючи на надходження певних сигналів щодо декриміналізації статей Кримінального кодексу, за якими звинувачується Юлія Тимошенко, згодом Президент України Віктор Янукович ніяк не прокоментував цю ситуацію, а голова Верховної Ради Володимир Литвин з часом повідомив, що декриміналізація цих статей не набирає необхідної кількості голосів. Про це на сьогоднішній прес-конференції заявила співдоповідачка ПАРЄ щодо України, член моніторингового комітету ПАРЄ Майліс Репс, передає кореспондент РБК-Україна.

"Нам дали сигнали про повну декриміналізацію звинувачень щодо 364, 365 статей. До наших зустрічей їх можна було почути у виступах Президента щодо повної декриміналізації тих звинувачень, які передбачають відповідні статті Кримінального кодексу. Президентська адміністрація зазначила, що це рішення в руках парламенту і не прокоментувала в подальшому такі побажання. А спікер (Литвин) сказав, що побоюється, що буде недостатньо голосів, щоб змінити ці положення", - сказала Репс.

Вона також відзначила, що на січневій сесії Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) буде обговорюватися питання, на якому наголошували адвокати екс-прем'єр-міністра України, лідера партії "Батьківщина" Юлії Тимошенко, щодо можливості надання їй якісного юридичного захисту під час судового процесу.

За її словами, під час перебування у Києві представників ПАРЄ, вони зверталися до правоохоронних органів щодо можливості організації зустрічі із Тимошенко та коли отримали відмову, мали змогу лише зустрітися з її адвокатами, які детально поінформували представників ПАРЄ про свої занепокоєння, а також щодо нових обвинувачень, що висунуті проти Тимошенко.

"У нас є два основних моменти, які викликають занепокоєння, перше, невідкладне, що принаймні двоє з трьох колишніх урядовців мають важкий медичний стан і їм не надається адекватне медичне піклування. Друге питання - це питання процедури, яке підняли адвокати захисту і ми будемо говорити про це питання на січневій сесії", - зазначила Репс.

Під час наступних візитів до Києва, за словами Майліс Репс, представники ПАРЄ і надалі наполягатимуть на зустрічі з Тимошенко.

Вона додала, що представники ПАРЄ зустрічалися не лише з адвокатами Тимошенко, а й із захисниками колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценко та колишнього тимчасового виконувача обов'язків міністра оборони Валерія Іващенка.

Відзначимо, заступник голови фракції БЮТБ Сергій Соболєв заявив, що БЮТБ вимагає щоб парламент сьогодні не розглядав закон про декриміналізацію, оскільки не має голосів за поправку про декриміналізацію статті 365. "Ми не хочемо щоб цей закон виносився сьогодні в зал, оскільки під нього не має голосів, не має голосів під конкретну поправку", - заявив Соболєв.

За його словами, вчора на засіданні профільний комітет проголосував за рекомендацію ВР прийняти поправку про декриміналізацію статті 365, але "вже в вечері поступила інформація, що більшість не буде голосувати за цю поправку".

За словами Соболєва, відповідний закон треба буде вносити у парламент, коли більшість погодитися за нього проголосував. Саме тому, БЮТБ заблокував трибуну.

Зазначимо, 6 жовтня ВР прийняла за основу законопроект № 9221 від 27 вересня 2011 р., ініційований Президентом України Віктором Януковичем, про внесення змін у деякі законодавчі акти України (щодо гуманізації відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності). У цьому законопроекті немає статті 365 Кримінального кодексу, за якою 11 жовтня екс-прем'єр-міністрові Юлії Тимошенко винесли вирок.

В цілому законопроектом пропонується за скоєння злочинів у сфері господарської замість покарання у вигляді позбавлення волі ввести санкції у вигляді штрафу. Що стосується, 365 ст. Кримінального кодексу, то у Верховній Раді зареєстровано два законопроекти про її декриміналізацію.

Нагадаємо, раніше стурбованість арештом лідера української опозиції висловив ряд європейських дипломатичних відомств, декілька українських політичних сил, а також представники Сенату США.

Крім того, чільні діячі Європейського Союзу неодноразово повторювали, що європейська інтеграція України пов'язана з дотриманням у державі демократичних норм.

У той же час, МЗС України запевняв, що інститути державної влади не мали жодного впливу на хід судового процесу.

На даний час, як заявив перший заступник генпрокурора Ренат Кузьмін, проти екс-прем'єра Юлії Тимошенко розслідуються три кримінальні справи.

"На сьогоднішній день таких справ три", - сказав Кузьмін. "Одну справу розслідує Служба безпеки, іншу справу розслідує Податкова міліція і третю - Генпрокуратура", - уточнив заступник генпрокурора.

Кузьмін підтвердив, що СБУ розслідує справу за боргами "Єдиних енергетичних систем України" перед Міноборони Росії. Податкова міліція, за його словами, розслідує справу "за фактом ухилення від сплати податків, як директором фірми "ЄЕСУ" Тимошенко, так і громадянкою Тимошенко". "Третю справу розслідує Генпрокуратура, це справа за фактами, які я вже озвучив; окрім того є справа кримінальна за фактом замаху на дачу хабарів членам Верховного Суду з боку Юлії Володимирівни Тимошенко, є справа про факт нападу на Чернігівський слідчий ізолятор", - повідомив Кузьмін, при цьому він зазначив, що деякі справи об'єднані в "загальні папки".

Крім того, заступник генпрокурора зазначив, що американські прокурори встановили факт співучасті екс-прем'єра Павла Лазаренка і президента компанії "ЄЕСУ" Юлії Тимошенко. "Лазаренко отримав гроші від компаній, якими володіла і які контролювала українська ділова жінка Юлія Тимошенко, включаючи "Єдині енергетичні системи України",.. в обмін на які Лазаренко використовував свою службову владу на користь компаній Тимошенко, і Лазаренко не розкрив народу і уряду України, що отримував значні кошти від цих компаній", - процитував американський обвинувальний акт Кузьмін.

Нагадаємо, Печерський районний суд Києва визнав екс-прем'єра України, лідера партії "Батьківщина" Юлію Тимошенко винною у перевищенні повноважень під час підписання газових контрактів з РФ і засудив до 7 років позбавлення волі.

Зазначимо, для Тимошенко - це другий арешт у житті. У лютому 2001 р. - невдовзі після відставки з поста віце-прем'єра з ПЕК в уряді Віктора Ющенка - Тимошенко була поміщена до Лук'янівського СІЗО. Тоді Тимошенко звинувачували в несплаті податків і контрабанді російського газу в Україну під час її управління компанією ЄЕСУ. У березні того ж року Печерський райсуд визнав безпідставними ці звинувачення, і Тимошенко вийшла на свободу.