ua en ru

Парламент Ємену надав Салеху імунітет від судового переслідування

Автор: RBC.UA
Єменські парламентарії одноголосно проголосували за надання статусу недоторканності Президенту Алі Абдуллі Салеху, який нещодавно підписав угоду про відмову від влади, передає BBC.

Єменські парламентарії одноголосно проголосували за надання статусу недоторканності Президенту Алі Абдуллі Салеху, який нещодавно підписав угоду про відмову від влади, передає BBC.

Раніше перехідний уряд Ємену схвалив законопроект, що надає імунітет від судового переслідування Президенту країни Алі Абделлі Салеху і його помічникам. Згідно з законопроектом, Салех і "ті, хто працював з ним, у тому числі в цивільних, військових органах і органах безпеки під час його президентства, отримають імунітет від судового переслідування і юридичну недоторканність".

Раніше питання про статус Президента Салеха викликало різкі розбіжності серед єменських політиків, залучених в складні переговори про передачу влади в країні. Багато з них вимагало суду над Президентом.

Проте прихильники надання статусу недоторканності Салеху вважають, що ця міра необхідна заради переходу країни до створення демократичного суспільства.

У свою чергу верховний комісар ООН з прав людини Наві Пиллай заявив, що надання статусу недоторканності тим, хто винен в грубому порушенні прав людини, суперечить міжнародному праву.

Зазначимо, минулого тижня десятки тисяч жителів Ємену вийшли на вуличні марші протесту, вимагаючи від Президента виконання даної їм обіцянки про відхід у відставку після загальних виборів.

Як повідомлялося, в місті Аден в сутичках з поліцією загинули 2 активіста, десятки були поранені. Поліція застосувала сльозоточивий газ і відкрила вогонь по учасниках демонстрації проти плану країн Перської затоки здійснити мирну передачу влади в Ємені за умови, що після відставки нинішній Президент Салех звільняється від судового переслідування.

У п'ятницю, 13 січня ц.р. в столиці Йемену Сані і низці провінцій тисячі людей вийшли на вулиці з такими ж гаслами, а також із закликом до єдності всіх єменців.

Нагадаємо, 10 грудня ц.р. в Ємені було приведено до присяги уряд національної єдності, який очолюють тепер уже колишні лідери опозиції.

У новому Кабінеті будуть працювати 34 міністра. Їх повноваження розраховані на тримісячний перехідний період, після закінчення якого Салех, як очікується, офіційно складе з себе повноваження глави держави після 33-х років управління країною.

Раніше Президент Ємену Салех підписав заяву про свою добровільну відставку і передачу влади віце-президенту Хаді. Це передбачав план, запропонований раніше державами Перської затоки. У документі, зокрема, було зафіксовано, що Президент іде у відставку протягом 30 днів. Натомість Салеху, який правив в Ємені 33 роки, була обіцяна недоторканність, яка поширюється на його сім'ю і найближчих соратників. Дострокові вибори глави держави заплановано на 21 лютого. Чергові президентські вибори в країні повинні відбутися в 2013 р.

З січня в різних провінціях і містах Ємену стали безперервно відбуватися антиурядові демонстрації, учасники яких вимагали від Президента Салеха піти у відставку. Антиурядові збройні сили племен і бойовики організації "Аль-Кайеда" багаторазово здійснювали підриви нафтопроводів. Міністр промисловості і торгівлі Ємену Хішам Шарафі раніше сказав, що ці дії уряду завдали збитків на 1 млрд дол.

Демонстрації і збройні зіткнення призвели до серйозної кризи в Ємені.

Ситуація в країні загострилася наприкінці вересня 2011 р., коли Салех, повернувся з Саудівської Аравії, де перебував на лікуванні.

Тоді ж відбувся замах на міністра оборони країни Алі Мухаммеда Насера. У Аден на шляху проходження кортежу міністра вибухнула машина, начинена вибухівкою. Близько десяти охоронців міністра, які їхали в першому автомобілі кортежу, отримали поранення.