ua en ru

Парламент Кіпру відклав голосування щодо "плану Б" (фото, відео)

Автор: RBC.UA
Парламент Кіпру не буде сьогодні, 21 березня, голосувати з питання прийняття альтернативної програми порятунку від дефолту. "План Б" просто не встигають підготувати. Між тим, часу залишається мало: ЄЦБ буде надавати ліквідність банкам Кіпру лише до понеділка, 25 березня, передає "Росія 24".

Парламент Кіпру не буде сьогодні, 21 березня, голосувати з питання прийняття альтернативної програми порятунку від дефолту. "План Б" просто не встигають підготувати. Між тим, часу залишається мало: ЄЦБ буде надавати ліквідність банкам Кіпру лише до понеділка, 25 березня, передає "Росія 24".

Фотогалерея: "Маніфестації на Кіпрі"

Глава правлячої Демократичної партії Кіпру Аверос Неофіту сказав, що лідери партій одностайно ухвалили рішення про створення "фонду солідарності", який об'єднає державні активи для випуску держоблігацій. Однак, за його словами, проголосувати щодо цього рішення парламент у четвер навряд чи встигне.

У Центробанку країни запевняють, що до понеділка нова схема підтримки економіки буде вже затверджена.

Додамо, що Кіпр більше не розглядає можливість введення податку на депозити у якості способу отримання допомоги від європейських кредиторів, заявив спікер парламенту країни Янакіс Оміру. "Ми не обговорювали сьогодні податок на депозити, і ми не маємо наміру повертатися до цієї теми", - сказав він за підсумками переговорів керівників країни.

Читайте також: Кіпрська криза підкреслює відсутність у єврозони системних механізмів для вирішення проблем, - Fitch

Зазначимо, що переважна більшість жителів Кіпру готові покинути єврозону на знак незгоди з безпрецедентним податком на банківські вклади. Згідно з результатами опитування компанії Prime Consulting, 91% кіпріотів підтримали рішення уряду відхилити запропонований податок на депозити, а 67% воліють вийти з єврозони і зміцнювати відносини з Росією.

Між тим, сьогодні стала відома офіційна статистика Центрального банку Кіпру по депозитах у банках Кіпру. Загальна сума депозитів, включаючи іноземних вкладників, на кінець лютого склала 68 млрд євро. 20 млрд євро з цієї суми припадає на іноземні депозити, включаючи 18 млрд євро російських депозитів. Таким чином, левову частку депозитів становлять вклади кіпрських резидентів (48 млрд євро).

У Москві сторони збираються обговорити можливість інвестування Росії у розробку родовищ енергоресурсів, поклади яких нещодавно виявлені на території Кіпру, а також можливість злиття кіпрських і російських банків.

Читайте також: Росія не готова дати Кіпру новий кредит, - глава Єврогрупи

Раніше сьогодні міністр фінансів Кіпру Міхаліс Сарріс, який зараз перебуває з візитом у Росії, заявив про те, що Росія і Кіпр працюють над співпрацею в банківському та газовому секторах, і будь-яка угода буде мати економічний сенс для РФ.

Як зазначив сьогодні прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв, кожна пристойна країна має свою офшорну зону. "Якщо нас так скрізь ганяють, пора повернутися до теми створення офшорів на території Росії - спеціальної юрисдикції, де буде спеціальна податкова ставка. Можливо, і гроші повернуться", - сказав глава уряду РФ.

Українські капітали також можуть повернутися на батьківщину через проблеми на Кіпрі, вважає керівник інформаційно-аналітичного центру Forex Club Микола Івченко. За його словами, українські вкладники кіпрських банків можуть перевести свої капітали до інших європейських банків або ж частково повернути гроші до України.

Читайте також: Баррозу стурбований ситуацією на Кіпрі, але вірить, що рішення буде знайдено

Експерти вважають, що "кіпрське питання" не вплине на банківську систему України. "Враховуючи ситуацію, що склалася на Кіпрі в очікуванні фінансової підтримки від зовнішніх кредиторів, вважаємо за необхідне заявити про відсутність передумов для будь-яких негативних наслідків для банківської системи України", - йдеться в повідомленні Незалежної асоціації банків України "(НАБУ).

У НАБУ також наголосили, що дія законодавчих рішень урядів інших країн не може поширюватися на учасників банківської системи України.

Зазначимо, що дотепер не було відомо, як Кіпр буде долати економічні труднощі. Раніше в деяких ЗМІ повідомлялося, що Нікосія має намір поширити дію антикризового збору тільки на вклади, що перевищують 100 тис. євро. Рекомендацію вчинити саме так кіпрській владі дали учасники Єврогрупи - об'єднання міністрів фінансів ЄС.

Читайте також: Ситуація на Кіпрі не становить серйозної небезпеки, - експерт

Раніше Єврогрупа погодилася виділити Кіпру 10 млрд євро фінансової допомоги за умови, що місцевий уряд залучить самостійно ще 5,8 млрд євро шляхом разового збору з банківських депозитів. План оподаткування депозитів викликав паніку і протести серед кіпрського населення, а також невдоволення з боку Росії, громадяни, банки і компанії якої найчастіше розміщують свої кошти на банківських рахунках на Кіпрі.

Увечері 19 березня парламент Кіпру відхилив програму порятунку економіки, що передбачає стягнення одноразового збору з банківських депозитів. У випадку з депозитами розміром 20-100 тис. євро податок повинен був скласти 6,75%, а із вкладів понад 100 тис. євро - 9,9%. При цьому глава Єврогрупи Йерун Дейсселблум повідомив про готовність групи надати Кіпру допомогу, однако подробиці цього він називати не став.

На даний момент кіпрські банки перебувають на "канікулах" і відкриються тільки 26 березня. Готівку можна отримати через банкомати від 400 до 1 тис. євро на день.

Читайте також: Влада Кіпру може обмежити операції з капіталом, - джерело