ua en ru

Парламент Німеччини схвалив план розширення кредитних можливостей фонду EFSF

Автор: RBC.UA
Парламент Німеччини схвалив план розширення кредитних можливостей Європейського фонду фінансової стабільності (EFSF), що дозволить канцлеру ФРН Ангелі Меркель узгодити параметри відповідної угоди на сьогоднішньому саміті Євросоюзу в Брюсселі, передає Associated Press.

Парламент Німеччини схвалив план розширення кредитних можливостей Європейського фонду фінансової стабільності (EFSF), що дозволить канцлеру ФРН Ангелі Меркель узгодити параметри відповідної угоди на сьогоднішньому саміті Євросоюзу в Брюсселі, передає Associated Press.

Голосування в бундестазі відбулося за кілька годин до початку роботи саміту ЄС з проблеми боргової кризи країн єврозони. Пропозицію Меркель збільшити розмір антикризового фонду підтримали 503 законодавці, 89 парламентаріїв проголосували проти, ще четверо утрималися.

За словами представників парламентської опозиції, прийнятий законопроект дозволить збільшити обсяг фонду, в результаті чого він перевищить 1 трлн євро, однак більш детальні параметри посилення його кредитного потенціалу поки не визначені.

У документі зазначається, що Європейському центробанку (ЄЦБ) більше не доведеться купувати облігації на вторинному ринку, він також не зможе фінансувати стабфонд.

Агентство Reuters виділяє слова канцлера про те, що сума гарантій Німеччини для EFSF у розмірі 211 млрд євро залишиться незмінною. Що ж стосується посилення стабілізаційних механізмів, то тут можливе внесення часткових, але не корінних поправок в Лісабонський договір, вважає Меркель.

Виступаючи перед законодавцями напередодні сьогоднішнього голосування, німецький канцлер закликала членів бундестагу проявити відповідальність, яку, за її словами, все світове співтовариство чекає від Німеччини і Європи в цілому. Меркель заявила, що Німеччина не зможе процвітати, якщо Європа перебуватиме в кризі.

Коментуючи цілі, які стоять перед Євросоюзом в цілому, канцлер ФРН вказала на необхідність внесення змін в основоположні документи блоку, а також притягнення до відповідальності тих країн, які порушують діючі бюджетні нормативи. Вона також виступила за посилення стабільності ЄС і закликала виробити відповідні пропозиції до грудня 2011 р.

Раніше сьогодні Меркель закликала банківський сектор Європи та інших країн взяти на себе більші збитки по грецьких облігаціх. Меркель не уточнила розміру можливих збитків, однак зазначила, що розширення участі фінансового сектора в скупці грецьких боргових паперів повинне дозволити республіці, що знаходиться на межі дефолту, до 2020 р. знизити відношення боргу до ВВП до 120%. Згідно з прогнозами, за підсумками 2012 р. цей коефіцієнт складе 180%. Канцлер Німеччини також закликала вести постійний моніторинг фінансової ситуації в Греції, при цьому додавши, що одні лише списання не зможуть стабілізувати економіку цієї країни.

Нині лідери ЄС розглядають два способи збільшення фонду за рахунок переходу на модель страхування або за допомогою створення інвестиційної компанії. До цього союз відмовився від перетворення EFSF в банк, який зміг би отримати доступ до фінансування ЄЦБ.

Фонд фінансової стабільності EFSF був заснований рішенням урядів країн єврозони в травні 2010 р. після того, як Греція опинилася на межі суверенного банкрутства, і виник ризик повторення грецьких проблем в інших країнах єврозони, обтяжених великими боргами. Відповідна юридична особа була зареєстрована в Люксембурзі в червні 2010 р., його пайовиками виступають всі країни Європейського валютного союзу. EFSF уповноважений випускати облігації під гарантії членів єврозони. Кошти від випуску спрямовуються на кредитування проблемних країн блоку.

Нагадаємо, лідери ЄС проведуть сьогодні ключоий саміт, на якому повинен бути прийнятий новий великий план з вирішення боргової кризи єврозони. У порядку денному саміту - списання частини грецького держборгу, що належить приватним інвесторам, докапіталізація європейських банків і посилення кредитного потенціалу EFSF. Як відзначає ВВС, експерти вважають, на саміті лідерів ЄС буде серед іншого вирішуватися питання, чи звертатися за фінансовою допомогою до нових світових економік, таких як Китай і Бразилія, за допомогою створення нового інвестиційного фонду.

За інформацією агентства France Presse, у четвер, 27 жовтня, після саміту в Брюсселі глава EFSF Клаус Реглінг вилетить до Пекіна для переговорів щодо можливої участі КНР у фінансуванні антикризового фонду.

Варто відзначити, Бразилія вже відкинула ідею купівлі європейських держоблігацій, поставивши під сумнів один з двох розглянутих Європейським союзом варіантів посилення антикризового фонду EFSF. Бразильський міністр фінансів Гвідо Мантега у вівторок, 25 жовтня, закликав європейську владу самостійно вирішувати свої фінансові проблеми, заявивши, що Бразилія не має наміру купувати борги проблемних країн єврозони. Тим не менше, сказав Мантега, Бразилія була б готова надати фінансову допомогу регіону через механізми Міжнародного валютного фонду (МВФ).

Нагадаємо, раніше представники Меркель заявили, що Франція і Німеччина досягли домовленості з основних моментів плану боротьби зі спалахом у Європі боргової кризи.

Нагадаємо, в 2009 р. Греція опинилася перед обличчям найбільшої фінансової кризи через надзвичайно високий борг Афін перед урядами інших країн. У травні 2010 р. МВФ і Євросоюзу виділили грецькій владі кредитну лінію в розмірі 110 млрд євро. У липні 2011 р. на екстреному саміті єврозони було прийнято рішення про надання Греції другого пакета фінансової допомоги понад діючої програми. Лідери єврозони домовилися, що Євросоюз і МВФ нададуть Афінам додаткове фінансування в розмірі 109 млрд євро.

Щоб уберегти інші країни єврозони від ситуації, подібної грецькій, європейські лідери розглядають можливість збільшення EFSF з нинішніх 440 млрд євро до більшої суми (за деякими джерелами, вона може бути піднята до 2 трл євро).