Палата представників конгресу США схвалила продовження "афганської кампанії"
Палата представників конгресу США 17 травня 2012 р. схвалила продовження "афганської кампанії". За продовження участі США в бойових операціях в Афганістані висловилися 303 конгресмени, проти - 113, передає Associated Press. На голосування в нижній палаті конгресу США була винесена поправка, згідно з якою кошти на військові операції в Афганістані виділялися б тільки на виведення військовослужбовців і цивільного персоналу з країни. Автором поправки стала демократ Барбара Лі. За її словами, конгрес США повинен відображати інтереси простих американців, які втомилися від війни.
Противники поправки визнали, що народ США втомився від бойових дій в Афганістані, проте вказали на небезпеку передчасного виведення військ з цієї країни. "Якщо ми підемо з країни занадто рано, то Талібан і" Аль-Кайєда "повернуться, і постраждає ще більше американців", - вважає республіканець Марк Торнберрі.
Зараз Конгрес розглядає бюджет Міністерства оборони США на 2013 р., який склав 642 млрд дол. До 31 грудня 2014 р. в Афганістані, на думку конгресменів, має залишитися 68 тис. військовослужбовців. На даний момент там знаходиться 88 тис. американських солдатів.
Згідно з планом адміністрації Президента США Барака Обами, війська будуть повністю виведені з Афганістану до 2014 р. У березні 2012 р. США і Афганістан підтвердили плани з виведення військ. Адміністрація Обами вже розкритикувала поправки, внесені конгресменами. За неофіційною інформацією, Білий Дім може накласти вето на бюджет військових витрат в 2013 р. в тому випадку, якщо конгресмени будуть наполягати на поправках.
Нагадаємо, Обама в ніч на 2 травня 2012 р. прибув до Кабула з неоголошеним візитом. У його рамках глава США і Президент Афганістану Хамід Карзай підписали договір про порядок надання допомоги Афганістану в ході післявоєнної перебудови країни. Зокрема, в документі розкриваються положення про закріплення суверенітету цієї країни після 2014р. У договорі прямо не говориться про можливість присутності в країні американських бойових частин після завершення запланованого виведення, але зроблено застереження, що сторони співпрацюватимуть до завершення виконання двох програм. Перша - це організація системи підготовки і навчання співробітників сил безпеки і військовослужбовців національної армії Афганістану. Крім того, США і Афганістан будуть продовжувати проведення операцій проти терористичних організацій, що мають вплив у регіоні.
За оцінками політологів, даний крок несе США подвійну вигоду, оскільки, з одного боку, країна припиняє тривалу кампанію, яка вже коштувала життів майже 2 тис. військовослужбовцям та за яку американські платники податків заплатили майже 1,3 трлн дол. Разом з тим Вашингтон зберігає свою присутність в регіоні і під прикриттям антитерористичних акцій може в посилення вже наявних перекидати і розгортати додаткові підрозділи.
Війна в Афганістані між силами НАТО і рухом "Талібан" триває з 2001 р. Провідну роль в бойових діях грають американські підрозділи. Збройні сили США втратили у війні убитими не менше 1,6 тис., пораненими - 11,7 тис. осіб.
Раніше США, Франція, Великобританія і Німеччина заявили про виведення частини своїх контингентів з Афганістану. Представники західної коаліції пояснюють виведення військ тим, що після 10 років бойової операції проти талібів, відповідальність за ситуацію в країні повинні взяти на себе самі афганці. НАТО планує повністю передати афганським властям відповідальність за підтримання безпеки на всій території Афганістану до кінця 2014 р.