ua en ru

Всіх у відставку: через що воюють міністр фінансів, генпрокурор і Коломойський

Всіх у відставку: через що воюють міністр фінансів, генпрокурор і Коломойський Високий суд Англії видав наказ про всесвітній арешт активів бізнесменів Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова (Фото: УНІАН)

В оточенні Луценка підозрюють, що історію із зустріччю в Амстердамі міг "злити" сам Коломойський. "Це в його стилі. Як і всі його телефонні розмови з політиками, які час від часу викидаються в інтернет", - додало джерело.

Вчора, 21 грудня, міністр фінансів Олександр Данилюк зажадав відставки генпрокурора Юрія Луценка. За його словами, Генпрокуратура веде справи проти посадових осіб державного "ПриватБанку", Мінфіну і НБУ. Данилюк пов'язує ці факти із зустріччю генпрокурора Юрія Луценка і олігарха Ігоря Коломойського в Амстердамі. У відповідь Генпрокуратура заявила, що Данилюк просто хоче уникнути відповідальності за несплату податків, а Коломойський обмежився коротким нецензурним коментарем про те, що глава Мінфіну говорить неправду. Все це відбувається на тлі арешту активів Коломойського і його партнера Геннадія Боголюбова у Високому суді Англії за позовом "Приватбанку". У подробицях цієї ситуації розбиралася РБК-Україна.

19 грудня Високий суд Англії видав наказ про всесвітній арешт активів бізнесменів Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова, а також шести компаній, які їм імовірно належать або перебувають під їхнім контролем. Це рішення було винесено в рамках судового процесу державного "ПриватБанку" проти своїх колишніх власників і керівників.

21 грудня дав прес-конференцію з цього питання Олександр Данилюк, голова Мінфіну, який зараз є формальним акціонером "Приватбанку" від імені держави. Він зажадав відставки генерального прокурора Юрія Луценка.

"Порушуються і активно просуваються справи проти діючих посадових осіб ПриватБанку, Мінфіну і НБУ. Генеральною прокуратурою було порушено низку кримінальних справ щодо нібито незаконних дій посадових осіб ПриватБанку, Мінфіну і НБУ, в яких активно ведуться слідчі дії", - заявив він.

"Порушуються й активно ведуться кримінальні справи за фактами залучення банком радників, які займаються документуванням масштабів і схем незаконного виведення коштів з ПриватБанку колишніми власниками/менеджментом банку, результати роботи яких будуть використані в судових справах, як в українських, так і іноземних юрисдикціях", - зазначив Данилюк.

"Зустріч в Амстердамі Юрія Луценка з Ігорем Коломойським якраз напередодні суду в Лондоні викликає ще більше запитань", - додав міністр.

У свою чергу у Генеральній прокуратурі слова Данилюка пояснили "банальним бажанням уникнути кримінальної відповідальності за встановлену Державною фіскальною службою України несплату ним податків на суму 746 343 гривень". А Ігор Коломойський в коментарі LB.ua був гранично лаконічний: "П...дить. Данилюк п...дить".

Варто відзначити, що у Данилюка і Луценка конфлікт триває ще з літа. Генпрокуратура намагається притягти Данилюка до відповідальності за несплату податків. У серпні Луценко написав листа прем'єру Володимиру Гройсману з вимогою звільнити Данилюка. Однією з версій конфлікту між главами ГПУ і Мінфіну називали небажання Данилюка дозволити освоєння конфіскованих прокуратурою грошей оточення екс-президента Віктора Януковича.

Kroll розбрату

Раніше Данилюк заявляв про відкриття Генпрокуратурою кримінальних проваджень стосовно компаній-радників, які "залучені знайти зловживання з виведенням коштів за кордон". Мова йде про так званий forensic audit, мета якого з'ясувати, чи було виведення коштів з "ПриватБанку" перед націоналізацією, і якщо було, то в яких обсягах.

Як уже писало РБК-Україна, цим аудитом займаються, зокрема, дві компанії – Kroll Associates U.K. Limited і AlixPartners Services UK LLP. Минулого тижня Солом'янський суд Києва заборонив, в тому числі, і цим компаніям здійснювати дії, які можуть зашкодити інтересам Коломойського. Наприклад, це стосується обробки персональних даних бізнесмена. Суд також визнав недійсними договори Kroll і AlixPartners з НБУ на надання консультаційних послуг.

Генпрокурор Юрій Луценко, у свою чергу, заявив, що "на сьогодні в ГПУ не було і немає жодних кримінальних проваджень стосовно аудиторської компанії "Kroll" або будь-яких інших іноземних аудиторських компаній, які залучалися Національним банком України для фінансової перевірки діяльності "ПриватБанку".

За його словами, протягом останніх трьох місяців в ГПУ і НАБУ надійшли заяви від нардепа Олександра Дубініна ("УКРОП") про розтрату посадовими особами НБУ і "ПриватБанку" державних коштів шляхом зловживання своїм службовим становищем в ході проведення закупівлі консультаційних послуг іноземних компаній протягом 2016-2017 років. Щодо цих заяв було зареєстровано два кримінальних провадження, які потім об'єднали в одне. В результаті ці провадження увійшли в загальне розслідування витрат коштів посадовими особами "ПриватБанку" в період з 2008 по 2016 рік.

Луценко підкреслив, що у відповідь на клопотання ГПУ, суд надав слідчим тимчасовий доступ до документів, що стосуються взаємовідносин НБУ, "Приватбанку" та держорганів з іноземними компаніями, і дозволив вилучати тільки їх копії, проте виїмок документів або обшуків в ході слідчих дій у компанії "Kroll" та інших аудиторських компаніях не проводилося і не планується

Втім, як стверджують джерела РБК-Україна в силових структурах, 7 грудня слідчі Генпрокуратури в супроводі озброєних людей з нашивками Міністерства внутрішніх справ все ж прийшли з обшуками у "справі Kroll" в центральний офіс "Приватбанку" в місті Дніпро.

Слідчі ГПУ нібито надали постанову Печерського суду Києва про дозвіл на проведення обшуків в рамках кримінального провадження №42017000000002828 від 5 вересня 2017 року. У постановах, за словами співрозмовника, зазначалося, що "в ході досудового слідства встановлено, що посадові особи "ПриватБанку" за попередньою змовою з представниками Нацбанку, а також з власниками і керівниками низки суб'єктів господарювання, зокрема, іноземної детективної компанії Kroll, використовуючи службове становище...організували схему систематичної розтрати коштів "ПриватБанку"...шляхом проведення завідомо збиткових операцій з кредитування суб'єктів господарської діяльності за грошову винагороду в розмірі 3-5% від загальної суми кредиту"

Обшуки проводилися в трьох кабінетах, де працюють співробітники, що забезпечують підтримку IT-систем банку. У рішеннях суду нібито навіть містився пункт про вилучення сервера Fritz, де знаходиться база даних на 10 мільйонів клієнтів. Слідчі дії тривали з 11:00 до 14:00, після чого силовики пішли, нічого не вилучивши.

В Амстердамі холодно

За словами співрозмовника, ці обшуки зупинив президент Петро Порошенко. "Порошенко подзвонив Луценку, коли дізнався про обшуки в "Приваті", і запитав, навіщо він це робить. Луценко сказав, що не впливає на слідчих в рамках чинного законодавства. Порошенко відповів, що тоді, в рамках чинного законодавства, зараз в Раду прийде подання на звільнення генпрокурора", - говорить джерело. За його словами, під час зустрічі Луценка і Коломойського в Амстердамі могли обговорюватися деталі саме цих дій у "справі Kroll".

"Луценко і Аваков даремно стали допомагати Коломойському. Kroll – міжнародна компанія, яка займається розшуком активів, вкрадених грошей та їх поверненням по всьому світу. Проти них так відкрито йти не можна", - стверджує співрозмовник.

В оточенні Порошенка підтверджують, що у президента відбулося кілька жорстких розмов з Луценком за мотивами справ "ПриватБанку" і поїздок в Амстердам. Крім того, можливим комунікатором між Коломойським і Луценком називають нардепа від БПП Олександра Третьякова.

Втім, сам Третьяков в коментарі РБК-Україна заявив, що це неправда. "Я не спілкуюся з Коломойським. І в Амстердамі мене теж не було. В цей день у моєї дружини був день народження, легко можна перевірити, де я був", - сказав він.

Джерела в Генпрокуратурі стверджують, що в "Приваті" обшук не проводився, а був "слідчий експеримент". Співрозмовник в оточенні Луценка розповів, що співробітники ГПУ не могли не проводити слідчі дії в рамках розпочатого розслідування. Але нібито виїмку зупинив сам генпрокурор. "Луценко заборонив. Жорстко сказав залишити їх у спокої, якщо інакше не вміють або процесуально не можуть", - сказав співрозмовник.

Крім того, в оточенні Луценка підозрюють, що історію із зустріччю в Амстердамі міг "злити" сам Коломойський. "Це в його стилі. Як і всі його телефонні розмови з політиками, які час від часу викидаються в інтернет", - додало джерело.

Тепер же сторона Коломойського пішла іншим шляхом. За інформацією РБК-Україна нова справа проти Kroll заведена НАБУ нібито за заявою одного з нардепів.

Крім того, у юридичний процес написання заяв в різні відомства, які можуть бути вигідні стороні Коломойського, включилися нардепи Віталій Купрій ("УКРОП") та Ігор Луценко ("Батьківщина"). Зокрема, одним з фігурантів цих заяв, за інформацією РБК-Україна, є заступник голови Нацбанку Катерина Рожкова, яка курирує питання "Приватбанку".

Але найбільш серйозним питанням для Коломойського і Боголюбова на сьогоднішній день є арешт активів Високим судом Англії. В оточенні Порошенка запевняють, що це рішення – продукт інтересу міжнародних фінансових організацій, під контролем яких знаходиться ситуація навколо "Приватбанку". До речі, представники МФО в неформальних бесідах досить схвально відгукуються про персони глави Мінфіну Данилюка.

Навіть називають прізвище людини, яка нібито особисто курує це питання – це глава наглядової ради "Приватбанку", турецький банкір і консультант МВФ Енгін Акчакоча. Варто відзначити, що більшість у наглядовій раді "Привату", яка відіграє суттєву роль в управлінні банком, справді становлять представники МФО.

Втім, інший співрозмовник у правлячій коаліції, запевняє, що погром олігарха відбувається як мінімум при непротивленні президента Порошенка: "Це вигідно, в першу чергу, Порошенку. Він забезпечує собі переговорну позицію і позбавляє Коломойського простору для маневру. Вибори вже скоро".

РБК-Україна пробувало зв'язатися з Ігорем Коломойським, однак на запит редакції він поки не відповів.