ua en ru

Отруєння в Ізмаїлі: залишилося знайти винних

Отруєння в Ізмаїлі: залишилося знайти винних Фото: НП в Ізмаїлі вдалося локалізуровати
Близько 600 пацієнтів – такий попередній підсумок спалаху гострої кишкової інфекції в Ізмаїлі. Місцевій лікарні вдалося стримати удар, однак місцевій владі медикаменти в терміновому порядку довелося закуповувати навіть в Одесі. Про те, наскільки українська система охорони здоров'я готова до подібних надзвичайних ситуацій з'ясовувало РБК-Україна.

Близько 600 пацієнтів – такий попередній підсумок спалаху гострої кишкової інфекції в Ізмаїлі. Місцевій лікарні вдалося стримати удар, однак місцевій владі медикаменти в терміновому порядку довелося закуповувати навіть в Одесі. Про те, наскільки українська система охорони здоров'я готова до подібних надзвичайних ситуацій з'ясовувало РБК-Україна.

Все добре

В останній тиждень медикам Ізмаїла не позаздриш. Гострий спалах кишкової інфекції змусила їх працювати на знос. Після того як у місті пройшов сильний дощ, забруднена відходами з туалетів дощова вода потрапила в грунтові і підземні води водоносного горизонту. Звідти вона потрапила у водозабір місцевого водопроводу. В результаті за допомогою до медиків, за даними на ранок 23 червня, звернулися близько 600 чоловік.

В. о. міністра охорони здоров'я Віктор Шафранський вважає, що у випадку з НП в Ізмаїлі українська система охорони здоров'я адекватно і оперативно відреагувала на спалах кишкової інфекції.


"Перша інформація про випадки захворювання у нас з'явилася в середу. У четвер, коли пацієнтів стало вже 20, ми задіяли наші лабораторії, щоб з'ясувати причини захворювання. У п'ятницю, коли число пацієнтів збільшилося до 150 і ми були вже впевнені у спалаху кишкової інфекції, ми відправили в Ізмаїл головних санітарного лікаря, інфекціоніста і епідеміолога, щоб допомогти місцевим медикам. Крім того, ми почали формувати ліжковий фонд на випадок продовження активного росту пацієнтів, зробили бактеріологічні посіви, щоб виробити правильну тактику лікування. Також разом з місцевими органами влади та облдержадміністрацією були закуплені медпрепарати і дезінфікуючі засоби. У суботу на допомогу місцевим медикам приїхали лікарі-інфекціоністи з сусідніх районів Одеської області, а також їх Херсона і Миколаєва", - розповідає він.

На думку Віктора Шафранського, така скоординованість медиків та місцевої влади дозволила локалізувати цей небезпечний випадок протягом трьох днів. "Ми дали команду госпіталізувати всіх пацієнтів навіть з найменшими симптомами кишкової інфекції. В результаті ми відгородили пацієнтів від здорових людей. У противному випадку число ми б не обмежилися тільки легкими і середніми ступенями захворювання, могли б бути і важкі і навіть летальні випадки.

Якщо б люди продовжували активно контактувати один з одним і не був завезений запас препаратів, то кількість пацієнтів зросла б в геометричній прогресії до 5 тис. або навіть 50 тис. пацієнтів", - припускає він.

Разом з тим у Моз визнають, що в перші дні не знали точної причини спалаху захворювання. Віктор Шафранський пояснює це тим, що лабораторні аналізи, зокрема, бакпосев, проводиться протягом трьох днів. "Ми розуміли, що маємо справу з гострою кишковою інфекцією, але остаточний діагноз ми змогли поставити лише в понеділок, коли прийшли результати аналізів у лабораторії про те, що люди заразилися ротовирусом", - говорить він.

Є над чим працювати

Результати роботи Моз деякі експерти серйозно критикують. Голова правління Союзу споживачів медпослуг, лікзасобів і виробів медпризначення Владислав Онищенко вважає, що українська система охорони здоров'я не готова ні до чого. "Це відбувається, тому що Моз займається не властивими йому функціями. Замість того щоб здійснювати організацію та контроль системи охорони здоров'я відомство грається в ручне управління або оформлення та узгодження різноманітних дозволів", - обурюється він.

Разом з тим більшість опитаних експертів запевняють, що системі охорони здоров'я під силу впоратися з подібними ПП як в Ізмаїлі. Колишній заступник міністра охорони здоров'я Ігор Перегінець каже, що в Україні досить лікарень і ліжок для лікування пацієнтів в подібних випадках. "Питання стоїть в тому, як попередити такі НП і як ефективно впоратися з такою ситуацією. Після того як органів санепідемслужби Кабмін заборонив проводити перевірки бізнесу, в тому числі водоканалів, контроль за якістю води проводять тільки самі водоканали", - говорить він.

Керівник громадської організації "Інфекційний контроль в Україні" Віктор Ляшко також вважає, що система охорони здоров'я впоралася з НП в Ізмаїлі. "Додаткові ліжка були розгорнуті, всі отримали лікування", - говорить він.

За словами Ігоря Перегінця, по суті, в НП з Ізмаїлом не спрацював лише один елемент системи громадської охорони здоров'я – попередження можливого ризику отруєння води. "Разом з тим другий і третій елемент – визначення причини захворювання і надання лікування спрацювали ефективно", - вважає він.

Ігор Перегінець каже, що зараз в Україні у ході реформи, буде створено Центр громадської охорони здоров'я, в який будуть включені і органи санепідемслужби. "Після цього вони отримають право нагляду за станом інфекційних хвороб. Але сама контролююча функція санітарно-епідеміологічного благополуччя, зокрема, якості води, що переходить у Державну службу з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів", - розповідає він.

Разом з тим, за словами Ігоря Перегінця, ця служба зараз проходить процедуру реорганізації, тому вони ще не встигають виконувати покладені на неї контролюючі та інспекційні функції. "НП в Ізмаїлі показує, що необхідно кардинально змінювати систему громадської охорони здоров'я, адаптуючи її до потреб людей. Зараз необхідно дати доручення перевірити технічні умови роботи водозабірних станцій по всій країні, щоб запобігти виникненню таких ситуацій у майбутньому по всій країні", - говорить він.

Щоправда, Віктор Ляшко відзначає, що якщо Госпродслужба отримає право інспектувати, то вона не зможе перевірити якість труб під землею. "Можна тільки оцінити труби, яким по 20-30 років, вичерпали свої можливості", - припускає він.

Знайти винних

Разом з тим ПП в Ізмаїлі ще раз засвідчило гостру проблему з медикаментозним забезпеченням українських лікарень. Місцеві органи влади були змушені спочатку скуповувати ліки в місцевих аптеках, а пізніше навіть в Одесі.

Ігор Перегінець каже, що за міжнародними стандартами в лікарнях повинен бути в наявності запас ліків на випадок масового отруєння або інших подібних НП. "В Ізмаїлі не потрібні дорогі антибіотики 4-ого покоління. Там потрібні були прості препарати, розчини, які дозволили б пацієнтам після отруєння відновити водно-сольовий баланс в організмі. Це базові препарати, які повинні бути в лікарнях. Однак через дефіцит засобів медустанови не можуть купувати подібні запаси ліків", - вважає він.

Однак Віктор Шафранський каже, що тримати запас ліків для подібних гострих кишкових інфекцій недоречно. "Подібний запас препаратів з відносно короткими термінами застосування зберігати в одному місці нераціонально ні з фінансової, ні з логістичної точок зору", - зазначає він.

Віктор Шафранський вважає, що для підвищення ефективності координації роботи різних органів влади під час таких НП варто провести якісь командно-навчальні навчання. "Під час таких заходів різноманітні органи влади – Моз, Мінрегіон, Госслужбба з надзвичайних ситуацій та інші відомства повинні відпрацювати свої завдання і координацію між собою пір локалізації подібних НП", - розповідає він.

Разом з тим поки що невідомо хто понесе відповідальність за ПП в Ізмаїлі. Ігор Перегінець каже, що зараження людей сталося не з вини системи охорони здоров'я. "Люди заразилися через водопровідну воду, яка була вражена нечистотами. Це вина тих, хто повинен відповідати за безпеку роботи водоканалу щодо запобігання попадання вірусів в воду. В Ізмаїлі кажуть, що виною всьому сильний дощ. Але в Києві за останній час теж були сильні дощі, але таких НП не було", - дивується він.

Віктор Ляшко звертає увагу на недостатній рівень відповідальності винуватців подібних трагедій в Ізмаїлі. "У законодавстві є норма про те, що коли людина порушує норми санэпидсферы, то його можуть притягнути до кримінальної відповідальності, якщо було заподіяно шкоду здоров'ю. У нас до 600 чоловік потрапили до лікарні. Це свідчить про те, що з-за чиєїсь господарської діяльності було заподіяно шкоду здоров'ю", - говорить він.

"Якщо будуть кримінальні справи, якщо будуть підраховувати збитки за завдану шкоду здоров'ю, винні будуть додатково платити, то тоді вони будуть зацікавлені в тому, щоб дотримуватися санітарних норм", - підсумовує він.

За підрахунками Віктора Ляшка, за останні три-чотири роки з подібної проблематики в Україні було лише одну кримінальну справу