ua en ru

Ostchem Holding Фірташа і російська "Міндобрива" домовилися про співпрацю

Автор: RBC.UA
Компанія Ostchem Holding, що належить Дмитру Фірташу, і ВАТ "Міндобрива" у м. Россош (Росія) будуть співпрацювати в сфері продажу мінеральних добрив, технічних питаннях, а також в експлуатації аміакопроводу "Тольятті-Горлівка-Одеса". Такі домовленості були досягнуті в результаті візиту представників Ostchem на ВАТ "Міндобрива", передає прес-служба Group DF.

Компанія Ostchem Holding, що належить Дмитру Фірташу, і ВАТ "Міндобрива" у м. Россош (Росія) будуть співпрацювати в сфері продажу мінеральних добрив, технічних питаннях, а також в експлуатації аміакопроводу "Тольятті-Горлівка-Одеса". Такі домовленості були досягнуті в результаті візиту представників Ostchem на ВАТ "Міндобрива", передає прес-служба Group DF.

За словами Дмитра Фірташа, торгова компанія NF Trading, афільована з Ostchem, буде продавати не тільки українські мінеральні добрива, а й ті, які виробляє ВАТ "Міндобрива". З одного боку, вибудовування загальної логіки збуту і продуктова диверсифікація дозволять українським та російським підприємствам збільшити загальні обсяги продажів закордонним клієнтам, а з іншого - таким чином боку домовленостей взаємно страхують себе від демпінгу на зовнішніх ринках.

Щоб уникнути суперечок та з метою забезпечення безперебійних поставок продукції за кордон, Ostchem і ВАТ "Міндобрива" також визначили порядок експлуатації та завантаження аміакопроводу "Тольятті-Горлівка-Одеса", до якого підключені Россошанський "Міндобрива" та ПАТ "Концерн Стирол" Дмитра Фірташа. Кінцевий пункт аміакопроводу ВАТ "Одеський припортовий завод" перевалює добрива в порту "Південний". Порт "Південний" є єдиним подібним спорудженням на Чорному морі і одним з трьох світових торговельних портів з експорту аміаку і карбаміду. З "Південного" продукція експортується в США, Європу, Латинську Америку і країни Середземномор'я. У докризовий 2008 рік з порту "Південний" було експортовано близько 30% від загального світового експортного ринку аміаку і карбаміду. Фактично ціни в порту "Південний" визначають рівень цін на цю продукцію у світі.

Важливою умовою співпраці стала відмова сторін від лобіювання введення додаткових торгових бар'єрів на поставку продукції на ринки України і Росії, що допоможе виключити необгрунтоване збільшення цін на мінеральні добрива на внутрішніх ринках.

Нагадаємо, на початку червня 2011 Фірташ намагався придбати Россошанський "Міндобрива" за 1,4 млрд дол., але структури підконтрольні російському підприємцю Аркадію Ротенбергу запропонували більш вигідні умови по угоді.

Таким чином, 3 серпня ц.р., норвезький концерн Yara агрохімічний оголосив, що продає міноритарний пакет (30% акцій) у Россошанський "Міндобрива" підконтрольної Ротенбергу Lagus Management Ltd. за 390 млн дол.

ВАТ "Міндобрива" - єдиний виробник мінеральних добрив в Центрально-Чорноземному регіоні Росії. Основний продукт - аміак (в 2010 р. вироблено 1056000 т), а також аміачна селітра (525,3 тис. т), нітроамофоска (1,11 млн т) і азотна кислота (712 тис. т).

Відзначимо, що в даний час хімічні активи Фірташа включають "Рівнеазот", черкаський "Азот", сіверськодонецький "Азот" і концерн "Стирол". Поза структур Фірташа з українських виробників міндобрив залишилися тільки Одеський припортовий завод і "Дніпроазот".

Аміакопровід "Тольятті-Горлівка-Одеса" введений в експлуатацію в 1981 році. Це складна інженерна споруда, що передбачає транспортування аміаку від заводів - виробників до Одеського припортового заводу (ОПЗ), який здійснює його зберігання і навантаження на спеціальні судна для відправки на експорт. Загальна довжина трубопроводу - 2 тис. 417 км, у тому числі від м. Тольятті до м. Одеси - 2 тис. 203 км, з них 1 тис. 397 км - по території Росії. Крім ОПЗ до аміакопроводу в Україну підключені ПАТ "Концерн Стирол", а в Росії - ВАТ "Міндобрива" і ВАТ "Тольяттіазот" - початковий пункт аміакопроводу.